Јан Тратник

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Јан Тратник
Тратник во 2011 година
Лични податоци
Цело имеЈан Тратник
Роден23 февруари 1990 (1990-02-23) (29 г.)
Љубљана, Југославија Југославија
Висина1,73 м
Маса67 кг
Податоци за клубот
Мом. клубБахреин-Мерида
ДисциплинаДрумски велосипедизам
УлогаВозач
Вид на возачСпецијалист за хронометри
Професионални клубови
2009–2010
2011
2012
2013
2014-2016
2017-2018
2019-
Раденска-КД Фајнаншл Поинт
Квик Степ
Раденска
Тирол Сајклинг Тим
Амплац-БМЦ
ЦЦЦ-Спранди-Полковице
Бахреин-Мерида
Значајни победи
Еднодневни трки и класици
MaillotEslovenia.PNG Национален друмски првак (2016)
MaillotEslovenia.PNG Национален хронометарски првак (2015, 2018)
Последна промена
11 јануари 2019

Јан Тратник (синхалски: Jan Tratnik; р. 23 февруари 1990 во Љубљана) — словенечки професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Бахреин-Мерида.[1]

Бил именуван во почетниот состав за Џиро д’Италија 2017.[2]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2009
3. Национално хронометарско првенство под 23 години
5. Трофеј Пореч
10. Краен пласман Гран при ди Португал
2010
1. Гран Премио дела Либерационе
2. Краен пласман Џиро деле Реџони
3. Национално друмско првенство под 23 години
4. Краен пласман Истарски пролетен трофеј
2012
1. UEC Champion Jersey.svg Европско друмско првенство под 23 години
2. Национално хронометарско првенство под 23 години
4. Трка околу Фландрија за млади
7. Трофео Банка Пополаре ди Виченца
9. Средноевропска трка Будимпешта ГП
2014
3. Средноевропска трка Будимпешта ГП
4. Краен пласман Трка околу Горна Австрија
4. Средноевропска трка Мишколц ГП
5. Бања Лука-Белград II
5. Рајфајзен Гран При
6. Трофеј Пореч
7. ГП Јужна Корушка
8. Вишеград 4
9. ГП Изола
2015
1. MaillotEslovenia.PNG Национално хронометарско првенство
1. Jersey yellow.svg Краен пласман Трка Источна Бохемија
1. Етапа 2
Трка околу Унгарија
1. Jersey green.svg Бодовен пласман
1. Етапа 5
1. Jersey green.svgБодовен пласман Трка околу Австрија
4. ГП Адрија Мобил
6. Вишеград 4
10. Белград-Бања Лука I
2016
1. MaillotEslovenia.PNG Национално друмско првенство
1. Jersey yellow.svg Краен пласман Трка Источна Бохемија
1. Jersey blue.svg Бодовен пласман
1. Етапа 2
1. Jersey blue.svg Бодовен пласман Истарски пролетен трофеј
1. Jersey blue.svg Планински пласман Трка околу Словенија
2. Трофеј Пореч
3. Трка Руди Алтиг
7. Краен пласман Трка околу Словачка
1. Етапа 5
9. ГП Изола
2017
1. Jersey yellow.svg Краен пласман Трка околу Словачка
1. Пролог
3. Краен пласман Чешка велосипедска трка
4. Национално друмско првенство
8. Краен пласман Волта ао Алентежо
10. Светско хронометарско првенство
2018
1. MaillotEslovenia.PNG Национален хронометарски првак
1. Класик Волта Лимбург
1. Етапа 4 Сетимана Интернационале Копи е Бартали
2. Краен пласман Трка околу Луксембург
2. Краен пласман Трка околу Словачка
3. Краен пласман ЦЦЦ Тур - Гроди Пјастовскје
1. Етапа 1 (ITT)
5. Брабантсе Пејл
9. Трка околу Франкфурт

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Bahrain Merida Pro Cycling Team“. Merida Bikes. Merida Industry Co., Ltd. Архивирано од изворникот на 1 јануари 2019. конс. 1 јануари 2019. 
  2. „2017: 100th Giro d'Italia: Start List“. Pro Cycling Stats. конс. 2 мај 2017. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]