Трка околу Луксембург

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Трка околу Луксембург
За трката
Датумпочеток на јуни
РегионЛуксембург
Месно имеTour de Luxembourg
ДисциплинаДрумски велосипедизам
НатпреварувањеЕвропска турнеја UCI
ВидЕтапна трка
Историја
Прво издание1935 (1935)
Изданија74 (до 2014)
Прв победник Матијас Клеменс (ЛУК)
Најмногу победи Матијас Клеменс (ЛУК) (5 победи)
Неодамнешен победник Мати Брешел (ДАН)

Трка околу Луксембург (луксембуршки: Tour de Luxembourg) — годишна велосипедска етапна трка, која се одржува во Луксембург. Трката околу Луксембург е класифицирана како 2. HC, категорија на трки кои се веднаш за оние од Светската турнеја. Во 2006 година, трката била дел од Европската турнеја. Одржувана кон крајот на мај или почетокот на јуни, настанот е понекогаш користен од страна на возачите како подготовка за Тур де Франс.[1]

Победници[уреди | уреди извор]

Возач Тим
1935 Луксембург Клеменс, МатијасМатијас Клеменс (ЛУК)
1936 Луксембург Клеменс, МатијасМатијас Клеменс (ЛУК)
1937 Луксембург Клеменс, МатијасМатијас Клеменс (ЛУК)
1938 Белгија Влеминк, ЛисјенЛисјен Влеминк (БЕЛ)
1939 Луксембург Клеменс, МатијасМатијас Клеменс (ЛУК)
1940–
1945
Немало трка
1946 Белгија Шоте, БрикБрик Шоте (БЕЛ)
1947 Луксембург Клеменс, МатијасМатијас Клеменс (ЛУК)
1948 Луксембург Голдшмит, ЖанЖан Голдшмит (ЛУК)
1949 Луксембург Diederich, BimBim Diederich (ЛУК)
1950 Белгија Рик, Исидоре деИсидоре де Рик (БЕЛ)
1951 Луксембург Ернцер, МарселМарсел Ернцер (ЛУК)
1952 Луксембург Кирхен, ЈенгЈенг Кирхен (ЛУК)
1953 Белгија Вандерстокт, РобертРоберт Вандерстокт (БЕЛ)
1954 Луксембург Шмиц, ЈемпиЈемпи Шмиц (ЛУК)
1955 Франција Бобе, ЛујонЛујон Бобе (ФРА)
1956 Луксембург Гол, ШарлиШарли Гол (ЛУК)
1957 Франција Сен, ЖерарЖерар Сен (ФРА)
1958 Луксембург Шмиц, ЈемпиЈемпи Шмиц (ЛУК)
1959 Луксембург Гол, ШарлиШарли Гол (ЛУК)
1960 Луксембург Ернцер, МарселМарсел Ернцер (ЛУК)
1961 Луксембург Гол, ШарлиШарли Гол (ЛУК)
1962 Белгија Планкерт, ЏефЏеф Планкерт (БЕЛ)
1963 Белгија Моленерс, ИвоИво Моленерс (БЕЛ)
1964 Холандија Хартог, Ари денАри ден Хартог (ХОЛ)
1965 Обединето Кралство Денсон, ВинВин Денсон (ВБР)
1966 Луксембург Шиц, ЕдиЕди Шиц (ЛУК)
1967 Белгија Брандс, ФрансФранс Брандс (БЕЛ)
1968 Луксембург Шиц, ЕдиЕди Шиц (ЛУК)
1969 Италија Боифава, ДавидеДавиде Боифава (ИТА)
1970 Луксембург Шиц, ЕциЕци Шиц (ЛУК)
1971 Белгија Дирикс, АндреАндре Дирикс (БЕЛ)
1972 Белгија Росјер, РожеРоже Росјер (БЕЛ)
1973 Франција Васер, СилвенСилвен Васер (ФРА)
1974 Белгија Мертенс, ФредиФреди Мертенс (БЕЛ)
1975 Белгија Вербек, ФрансФранс Вербек (БЕЛ)
1976 Белгија Вербек, ФрансФранс Вербек (БЕЛ)
1977 Холандија Пронк, БертБерт Пронк (ХОЛ)
1978 Белгија Петерс, ЛудоЛудо Петерс (БЕЛ)
1979 Луксембург Дидје, ЛисјенЛисјен Дидје (ЛУК)
1980 Холандија Остербош, БертБерт Остербош (ХОЛ)
1981 СССР Баринов, ЈуриЈури Баринов (URS)
1982 Франција Ино, БернарБернар Ино (ФРА)
1983 Луксембург Дидје, ЛисјенЛисјен Дидје (ЛУК)
1984 Франција Лавен, КристофКристоф Лавен (ФРА)
1985 Холандија Нејдам, ЈелеЈеле Нејдам (ХОЛ)
1986 Холандија Рокс, СтевенСтевен Рокс (ХОЛ)
1987 Данска Лилхолт, СеренСерен Лилхолт (ДАН)
1988 Швајцарија Тринклер, РихардРихард Тринклер (ШВА)
1989 Холандија Корнелисе, МихелМихел Корнелисе (ХОЛ)
1990 Франција Лавен, КристофКристоф Лавен (ФРА)
1991 Холандија Тенисе, Герт-ЈанГерт-Јан Тенисе (ХОЛ)
1992 Франција Дојва, Жан-ФилипЖан-Филип Дојва (ФРА)
1993 Италија Шијандри, МаксимилијанМаксимилијан Шијандри (ИТА)
1994 Холандија Масен, ФрансФранс Масен (ХОЛ)
1995 Швајцарија Јерман, РолфРолф Јерман (ШВА)
1996 Италија Ели, АлбертоАлберто Ели (ИТА)
1997 Белгија Ванденбрук, ФранкФранк Ванденбрук (БЕЛ) Мапеи-ГБ
1998 САД Армстронг, ЛенсЛенс Армстронг (САД) Дискавери Канал
1999 Белгија Ваутерс, МаркМарк Ваутерс (БЕЛ) Рабобанк
2000 Италија Ели, АлбертоАлберто Ели (ИТА) Тим Телеком
2001 Данска Бо Петерсен, ЈергенЈерген Бо Петерсен (ДАН) Team Fakta
2002 Шведска Лјунгквист, МаркусМаркус Лјунгквист (ШВЕ) Team Fakta
2003 Франција Веклер, ТомаТома Веклер (ФРА) Бриош Ла Буланжер
2004 Белгија Монфорт, МаксимМаксим Монфорт (БЕЛ) Ландбувкредит-Колнаго
2005 Унгарија Бодроги, ЛаслоЛасло Бодроги (УНГ) Кредит Агрикол
2006 САД Ванде Велде, КристијанКристијан Ванде Велде (САД) Тим ЦСЦ
2007 Швајцарија Раст, ГрегориГрегори Раст (ШВА) Астана
2008 Холандија Постхума, ЈостЈост Постхума (ХОЛ) Рабобанк
2009 Луксембург Шлек, ФренкФренк Шлек (ЛУК) Тим Саксо Банк
2010 Италија Карара, МатеоМатео Карара (ИТА) Вакансолел
2011 Германија Гердеман, ЛинусЛинус Гердеман (ГЕР) Леопард Трек
2012 Данска Фуглсанг, ЈакобЈакоб Фуглсанг (ДАН) РадиоШек-Нисан
2013 Германија Мартенс, ПаулПаул Мартенс (ГЕР) Бланко Про Сајклинг
2014 Данска Брешел, МатиМати Брешел (ДАН) Тинкоф-Саксо

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Водич за Трката околу Луксембург“. Тим Скај. 2012 BSkyB. 3 јуни 2012. Посетено на 12 октомври 2012.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]