Марк Падун

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Марк Падун
Падун на Светското друмско првенство 2018
Лични податоци
Цело имеМарк Падун
Роден6 јули 1996 (1996-07-06) (26 г.)
Донецк,  Украина
Висина1,82 м
Маса64 кг
Податоци за клубот
Мом. клубТим Бахреин Викториус
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Аматерски клубови
2015
2016-2017
2017
Палацаго Фениче
Тим Колпак
Бахреин-Мерида (стажант)
Професионални клубови
2018– Бахреин-Мерида
Последна промена
11 јануари 2019

Марк Падун (украински: Марк Падун; р. 6 јули 1996 во Донецк) — украински професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Тим Бахреин Викториус.[1] Во август 2018 година бил вклучен во почетниот состав за Вуелта а Еспања 2018.[2]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2014
1. MaillotUcrania.PNG Национално хронометарско јуниорско првенство
10. Краен пласман Мировна трка за јуниори
2015
1. MaillotUcrania.PNG Национално критериум првенство
Џиро дела Фриули Венеција Џулија
1. Jersey polkadot.svg Планински пласман
1. Етапа 3
8. Краен пласман Мировна трка под 23 години
9. ГП Каподарко
2016
1. MaillotUcrania.PNG Национално хронометарско првенство под 23 години
2. Џиро дел Медио Брента
3. Краен пласман Џиро дела Вале д’Аоста
1. Jersey greendots.svg Планински пласман
1. Jersey white.svg Пласман за млад возач
1. Етапа 2
2017
1. Трофео ПИВА
1. ГП Каподарко
2. Краен пласман Флеш ди Сид
1. Jersey white.svg Пласман за млад возач
5. Краен пласман Џиробио
1. Етапа 3
2018
1. Етапа 5 Трка на Алпите
5. Светско друмско првенство под 23 години

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Bahrain Merida Pro Cycling Team“. Merida Bikes. Merida Industry Co., Ltd. Архивирано од изворникот на 1 јануари 2019. Посетено на 1 јануари 2019.
  2. „2018: 73rd Vuelta a España: Start List“. Pro Cycling Stats. Посетено на 22 август 2018.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]