Класик Бретања 2017

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Класик Бретања 2017 Cycling (road) pictogram.svg
Детали за трката
Издание81. Класик Бретања
НатпреварувањеСветска турнеја на UCI 2017 1.UWT
Датум27 август 2017
Растојание241,71 км
ДржаваFRA Франција
ПоаѓалиштеПлуе
ОдредиштеПлуе
Екипи25
Возачи на почеток200
Возачи на крај122
Просечна брзина40,899 км/ч
Добитници на наградите
ПобедникITA Елија Вивијани (Тим Скај) Wikidata-logo S.svg
ВторопласиранNOR Александер Кристоф (Катјуша-Алпесин) Wikidata-logo S.svg
ТретопласиранITA Сони Колбрели (Бахреин-Мерида) Wikidata-logo S.svg
◀ 20162018 ▶
Документација Wikidata-logo S.svg

Класик Бретања 2017 — 81. издание на велосипедската еднодневна трка Класик Бретања, која се одржала на 27 август како триесет и втор настан во сезоната на Светската турнеја.[1][2]

Трката била освоена во спринт од страна на италијанскиот возач Елија Вивијани.

Екипи[уреди | уреди извор]

Бидејќи Класик Бретања е настан од Светската турнеја, сите осумнаесет UCI World Tour екипи биле автоматски поканети и се обврзани да учествуваат на трката.[3] Седум професионални континентални екипи биле дополнително поканети, со што била заокружена главната група од 25 екипи.

Екипи од Светската турнеја на UCI (18)
 1. FRA Аг2р-Ла Мондијал
 2. USA Канондејл-Драпак
 3. FRA ФДЖ
 4. KAZ Астана
 5. NED Лото НЛ-Џамбо
 6. USA БМЦ Рејсинг
 7. BRN Бахреин-Мерида
 8. GER Бора-хансгрое
 9. RSA Дименжн Дата
 10. BEL Лото-Судал
 11. ESP Мовистар
 12. BEL Квик-Степ Флорс
 13. AUS Орика-Скот
 14. SUI Катјуша-Алпесин
 15. GBR Скај
 16. UAE ОАЕ Абу Даби
 17. GER Санвеб
 18. USA Трек-Сегафредо
Професионални континентални екипи (7)
 1. FRA Директ Енержи
 2. ITA Бардијани ЦСФ
 3. FRA Фортунео-Оскаро
 4. FRA Кофидис
 5. ITA Вилиер Триестина-Селе Италија
 6. BEL Ванти-Груп Гобер
 7. FRA Делко-Марсеј Прованс-КТМ

Поредок[уреди | уреди извор]

Завршен пласман[уреди | уреди извор]

[4]

Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. ITA Елија Вивијани Тим Скај5ч 51' 39
2. NOR Александер Кристоф Катјуша-Алпесин+ 0
3. ITA Сони Колбрели Бахреин-Мерида+ 0
4. BEL Сеп Ванмарке ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 0
5. AUS Мајкл Метјус Санвеб+ 0
6. POR Рубен Гереиро Трек-Сегафредо+ 0
7. NOR Едвалд Боасон Хаген Дименжн Дата+ 0
8. FRA Насер Бухани Кофидис+ 0
9. ITA Симоне Консони ОАЕ Емирати+ 0
10. BEL Грег ван Авермат БМЦ Рејсинг Тим+ 0
Извор: ProCyclingStats


Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „UCI expands WorldTour to 37 events“. Cycling News. Посетено на 2 октомври 2016.
 2. „The UCI reveals expanded UCI WorldTour calendar for 2017“. UCI. Посетено на 2 октомври 2016.
 3. „UCI Cycling Regulations: Part 2: Road Races page 110 article 2.15.127“ (PDF). uci.ch. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот (PDF) на 2 јули 2015. Посетено на 20 август 2015.
 4. „Класик Бретања 2017“. ProCycling.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]