Гран при Монтреал 2018

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Гран при Монтреал 2018 Cycling (road) pictogram.svg
Peloton tour4 GPC-Mtl18.jpg
Детали за трката
Издание9. Гран-при Монтреал
НатпреварувањеСветска турнеја на UCI 2018 1.UWT
Датум9 септември 2018
Растојание195,2 км
ДржаваCAN Канада
ПоаѓалиштеМонтреал
ОдредиштеМонтреал
Екипи21
Возачи на почеток143
Возачи на крај102
Просечна брзина36,663 км/ч
Добитници на наградите
ПобедникAUS Мајкл Метјус (Санвеб) Wikidata-logo S.svg
ВторопласиранITA Сони Колбрели (Бахреин-Мерида) Wikidata-logo S.svg
ТретопласиранBEL Грег ван Авермат (БМЦ Рејсинг Тим) Wikidata-logo S.svg
ПланинскиBEL Тим Веленс (Лото-Судал) Wikidata-logo S.svg
◀ 20172019 ▶
Документација Wikidata-logo S.svg

Гран при Монтреал 2018 (наречена и: ГП Монтреал 2018) — 9. издание на велосипедската еднодневна трка Гран при Монтреал, која се одржала на 9 септември како 34. настан во сезоната на Светската турнеја.[1][2]

Трката била освоена во спринтерска завршница од Австралиецот Мајкл Метјус, пред Сони Колбрели и Грег ван Авермат.

Екипи[уреди | уреди извор]

Бидејќи Гран при Монтреал е настан од Светската турнеја, сите осумнаесет UCI World Tour екипи биле автоматски поканети и се обврзани да учествуваат на трката.[3] Биле повикани две професионални континентални екипи, како и националната екипа на Канада, со што главната група била составена од 21 екипа.

Екипи од Светската турнеја на UCI (18)
 1. FRA АГ2Р Ла Мондијал
 2. KAZ Астана
 3. BRN Бахреин-Мерида
 4. USA БМЦ Рејсинг
 5. GER Бора-Хансгрое
 6. RSA Дименжн Дата
 7. USA ЕФ Едукејшн Фирст-Драпак
 8. FRA Групама-ФДЖ
 9. SUI Катјуша-Алпесин
 10. NED Лото НЛ-Џамбо
 11. BEL Лото-Судал
 12. AUS Мичелтон-Скот
 13. ESP Мовистар
 14. BEL Квик-Степ Флорс
 15. GBR Скај
 16. GER Санвеб
 17. USA Трек-Сегафредо
 18. UAE ОАЕ Емирати
Професионални континентални екипи (2)
 1. ISR Израелска велосипедска академија
 2. USA Рели
Национална екипа
 1. CAN Канада

Поредок[уреди | уреди извор]

Завршен пласман[уреди | уреди извор]

[4]

Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. AUS Мајкл Метјус Санвеб5ч 19' 27
2. ITA Сони Колбрели Бахреин-Мерида+ 0
3. BEL Грег ван Авермат БМЦ Рејсинг Тим+ 0
4. BEL Оливер Насен АГ2Р Ла Мондијал+ 0
5. NED Тимо Розен Лото НЛ-Џамбо+ 0
6. POR Руј Кошта ОАЕ Емирати+ 0
7. ITA Диего Улиси ОАЕ Емирати+ 0
8. DEN Михаел Валгрен Астана+ 0
9. AUT Патрик Конрад Бора-Хансгрое+ 0
10. NOR Едвалд Боасон Хаген Дименжн Дата+ 0
Извор: ProCyclingStats


Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „UCI announces 2018 road calendar“. Cycling News. Посетено на 20 октомври 2017.
 2. „2018 UCI WorldTour calendar unveiled“. Velon. Посетено на 20 октомври 2016.
 3. „UCI Cycling Regulations: Part 2: Road Races page 110 article 2.15.127“ (PDF). uci.ch. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот (PDF) на 2 јули 2015. Посетено на 20 август 2015.
 4. „Гран при Монтреал 2018“. ProCycling.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]