Гран при Монтреал 2017

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Гран при Монтреал 2017 Cycling (road) pictogram.svg
Детали за трката
Издание8. Гран-при Монтреал
НатпреварувањеСветска турнеја на UCI 2017 1.UWT
Датум10 септември 2017
Растојание205,7 км
ДржаваCAN Канада
ПоаѓалиштеМонтреал
ОдредиштеМонтреал
Екипи20
Возачи на почеток160
Возачи на крај101
Просечна брзина38,272 км/ч
Добитници на наградите
ПобедникITA Диего Улиси (ОАЕ Емирати) Wikidata-logo S.svg
ВторопласиранESP Хесус Ерада (Мовистар) Wikidata-logo S.svg
ТретопласиранNED Том-Јелте Слагтер (ЕФ Едукејшн-ИзиПост) Wikidata-logo S.svg
ПланинскиNED Бауке Молема (Трек-Сегафредо) Wikidata-logo S.svg
◀ 20162018 ▶
Документација Wikidata-logo S.svg

Гран при Монтреал 2017 (наречена и: ГП Монтреал 2017) — 8. издание на велосипедската еднодневна трка Гран при Монтреал, која се одржала на 10 септември како 34. настан во сезоната на Светската турнеја.[1][2]

Трката била освоена од Диего Улиси.

Екипи[уреди | уреди извор]

Бидејќи Гран при Монтреал е настан од Светската турнеја, сите осумнаесет UCI World Tour екипи биле автоматски поканети и се обврзани да учествуваат на трката.[3] Била повикана една професионална континентална екипа, како и националната екипа на Канада, со што главната група била составена од 19 екипи.

Екипи од Светската турнеја на UCI (18)
 1. FRA Аг2р-Ла Мондијал
 2. KAZ Астана
 3. BRN Бахреин-Мерида
 4. USA БМЦ Рејсинг
 5. GER Бора-хансгрое
 6. USA Канондејл-Драпак
 7. FRA ФДЖ
 8. BEL Лото-Судал
 9. ESP Мовистар
 10. AUS Орика-Скот
 11. BEL Квик-Степ Флорс
 12. RSA Дименжн Дата
 13. SUI Катјуша-Алпесин
 14. NED Лото НЛ-Џамбо
 15. GBR Скај
 16. GER Санвеб
 17. USA Трек-Сегафредо
 18. UAE ОАЕ Абу Даби
Професионална континентална екипа
 1. ISR Израелска велосипедска академија
Национална екипа
 1. CAN Канада

Поредок[уреди | уреди извор]

Завршен пласман[уреди | уреди извор]

[4]

Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. ITA Диего Улиси ОАЕ Емирати5ч 22' 29
2. ESP Хесус Ерада Мовистар+ 0
3. NED Том-Јелте Слагтер ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 0
4. BEL Јан Бакелантс АГ2Р Ла Мондијал+ 0
5. NED Бауке Молема Трек-Сегафредо+ 6
6. FRA Тони Галопен Лото-Судал+ 11
7. BEL Грег ван Авермат БМЦ Рејсинг Тим+ 16
8. AUS Мајкл Метјус Санвеб+ 16
9. SVK Петер Саган Бора-Хансгрое+ 16
10. BEL Сеп Ванмарке ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 16
Извор: ProCyclingStats


Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „UCI expands WorldTour to 37 events“. Cycling News. Посетено на 2 октомври 2016.
 2. „The UCI reveals expanded UCI WorldTour calendar for 2017“. UCI. Посетено на 2 октомври 2016.
 3. „UCI Cycling Regulations: Part 2: Road Races page 110 article 2.15.127“ (PDF). uci.ch. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот (PDF) на 2 јули 2015. Посетено на 20 август 2015.
 4. „Гран при Монтреал 2017“. ProCycling.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]