Џиро ди Ломбардија 2018

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Џиро ди Ломбардија 2018 Cycling (road) pictogram.svg
Детали за трката
Издание112. Џиро ди Ломбардија
НатпреварувањеСветска турнеја на UCI 2018 1.UWT
Датум13 октомври 2018
Растојание241 км
ДржаваITA Италија
ПоаѓалиштеБергамо
ОдредиштеКомо
Екипи24
Возачи на почеток168
Возачи на крај98
Просечна брзина40,921 км/ч
Добитници на наградите
ПобедникFRA Тибо Пино (Групама-ФДЖ) Wikidata-logo S.svg
ВторопласиранITA Винченцо Нибали (Бахреин-Мерида) Wikidata-logo S.svg
ТретопласиранBEL Дилан Тенс (БМЦ Рејсинг Тим) Wikidata-logo S.svg
◀ 20172019 ▶
Документација Wikidata-logo S.svg

Џиро ди Ломбардија 2018 — 112. издание на велосипедската еднодневна трка Џиро ди Ломбардија, која се одржала на 13 октомври како 36. настан во сезоната на Светската турнеја.[1][2]

Била освоена од Тибо Пино, пред Винченцо Нибали и Дилан Тенс.[3]

Екипи[уреди | уреди извор]

Бидејќи Џиро ди Ломбардија е настан од Светската турнеја, сите осумнаесет UCI World Tour екипи биле автоматски поканети и се обврзани да учествуваат на трката.[4] Шест професионални континентални екипи биле поканети, со што била заокружена главната група од 24 екипи.

Екипи од Светската турнеја на UCI (18)
 1. FRA АГ2Р Ла Мондијал
 2. KAZ Астана
 3. BRN Бахреин-Мерида
 4. USA БМЦ Рејсинг
 5. GER Бора-Хансгрое
 6. RSA Дименжн Дата
 7. USA ЕФ Едукејшн Фирст-Драпак
 8. FRA Групама-ФДЖ
 9. SUI Катјуша-Алпесин
 10. NED Лото НЛ-Џамбо
 11. BEL Лото-Судал
 12. AUS Мичелтон-Скот
 13. ESP Мовистар
 14. BEL Квик-Степ Флорс
 15. GBR Скај
 16. GER Санвеб
 17. USA Трек-Сегафредо
 18. UAE ОАЕ Емирати
Професионални континентални екипи (6)
 1. ITA Андрони Џокатоли-Сидермек
 2. ITA Бардијани ЦСФ
 3. FRA Фортунео-Самсик
 4. ISR Израелска велосипедска академија
 5. ITA Нипо-Вини Фантини-Европа Овини
 6. ITA Вилиер Триестина-Селе Италија

Поредок[уреди | уреди извор]

Завршен пласман[уреди | уреди извор]

[5]

Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. FRA Тибо Пино Групама-ФДЖ5ч 53' 22
2. ITA Винченцо Нибали Бахреин-Мерида+ 32
3. BEL Дилан Тенс БМЦ Рејсинг Тим+ 43
4. COL Ригоберто Уран ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 43
5. BEL Тим Веленс Лото-Судал+ 43
6. ESP Јон Исагире Бахреин-Мерида+ 43
7. POL Рафал Мајка Бора-Хансгрое+ 43
8. ITA Доменико Поцовиво Бахреин-Мерида+ 43
9. IRL Даниел Мартин ОАЕ Емирати+ 48
10. NZL Џорџ Бенет Лото НЛ-Џамбо+ 1' 22
11. ESP Алехандро Валверде Мовистар+ 1' 31
12. COL Еган Бернал Тим Скај+ 1' 31
13. CAN Мајкл Вудс ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 1' 31
14. SUI Себастјен Рајхенбах Групама-ФДЖ+ 1' 31
15. ESP Микел Ниеве Мичелтон-Скот+ 1' 31
16. ITA Дарио Каталдо Астана+ 1' 57
17. SLO Примож Роглич Лото НЛ-Џамбо+ 3' 04
18. AUT Патрик Конрад Бора-Хансгрое+ 3' 33
19. ITA Матија Катанео Андрони Џокатоли-Сидермек+ 3' 33
20. DEN Јакоб Фуглсанг Астана+ 3' 33
Извор: ProCyclingStats


Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „UCI announces 2018 road calendar“. Cycling News. Посетено на 20 октомври 2017.
 2. „2018 UCI WorldTour calendar unveiled“. Velon. Посетено на 20 октомври 2016.
 3. „Thibaut Pinot triumphs at Il Lombardia as Groupama-FDJ rider wins first monument of his career“. The Telegraph. Посетено на 13 октомври 2018.
 4. „UCI Cycling Regulations: Part 2: Road Races page 110 article 2.15.127“ (PDF). uci.ch. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот (PDF) на 2 јули 2015. Посетено на 20 август 2015.
 5. „Џиро ди Ломбардија 2018“. ProCycling.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]