Тим БајкЕксчејнџ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мичелтон-Скот
Orica–Scott logo.png
Инфомации за тимот
UCI кодMTS
ЛоциранАвстралија
Основан2011 (2011)
СтатусUCI World Tour екипа
ВелосипедиСкот
Клучни кадри
Извршен директорШејн Банан
Историја на тимското име
2012
2012-2016
2016–2017
2017
2018-
ГрунЕЏ Сајклинг
Орика-ГринЕЏ
Орика-БајкЕкчејнџ
Орика-Скот
Мичелтон-Скот
Дрес на Тим БајкЕксчејнџ

Дрес

Мичелтон-Скот (англиски: Orica-Scott; кратенка според UCI: MTS) — австралиска професионална велосипедска друмска екипа, која била основана во јануари 2011 година. Настапува во рамките на Светската турнеја. Екипата е под водство на Ендру Рајан и Шејн Банан со Нил Стивенс и Мет Вајт[1] како спортски директори.[2] Екипата вози со Скот велосипеди,[3] носат дресови Крафт и очиле Боле.[4] Екипата има финансиска поддршка од австралискиот стопанственик Гери Рајан[5], кој ги поседува Џајко Австралија, претпријатие за приколки.[6]

Повеќето возачи во екипата се Австралијци, а екипата соработува со Тим Џајко-АИС.[7] Екипата исто така има женска екипа и ги поддржува возачите кои настапуваат во велодромскиот велосипедизам.[8]

Состав на екипата[уреди | уреди извор]

2016[уреди | уреди извор]

Велосипедист Датум на раѓање
 Михаел Албасини (ШВА) (1980-12-20)20 декември 1980 (воз. 35)
 Сем Були (НЗЛ) (1987-07-22)22 јули 1987 (воз. 28)
 Сајмон Геранс (АВС) (1980-05-16)16 мај 1980 (воз. 35)
 Лук Дарбриџ (АВС) (1991-04-09)9 април 1991 (воз. 24)
 Мичел Докер (АВС) (1986-10-02)2 октомври 1986 (воз. 29)
 Александер Едмондсон (АВС) (1993-12-22)22 декември 1993 (воз. 22)
 Дарил Импи (ЈАР) (1984-12-06)6 декември 1984 (воз. 31)
 Адам Јејтс (ВБР) (1992-08-07)7 август 1992 (воз. 22)
 Сајмон Јејтс (ВБР) (1992-08-07)7 август 1992 (воз. 22)
 Кејлеб Јуан (АВС) (1994-07-11)11 јули 1994 (воз. 21)
 Кристофер Јул-Јенсен (ДАН) (1989-07-06)6 јули 1989 (воз. 26)
 Јенс Кекелејре (БЕЛ) (1988-11-23)23 ноември 1988 (воз. 27)
Велосипедист Датум на раѓање
 Магнус Корт (ДАН) (1993-01-16)16 јануари 1993 (воз. 22)
 Кристијан Мајер (КАН) (1985-09-02)2 септември 1985 (воз. 30)
 Лука Мезгец (СЛО) (1988-06-27)27 јуни 1988 (воз. 27)
 Мајкл Метјус (АВС) (1990-09-26)26 септември 1990 (воз. 25)
 Роберт Пауер (АВС) (1993-09-06)6 септември 1993 (воз. 22)
 Рубен Плаза (ШПА) (1980-02-29)29 февруари 1980 (воз. 35)
 Свен Тафт (КАН) (1977-05-19)19 мај 1977 (воз. 38)
 Дамјен Хаусон (АВС) (1992-08-13)13 август 1992 (воз. 23)
 Џек Хејг (АВС) (1993-09-06)6 септември 1993 (воз. 22)
 Метју Хејман (АВС) (1978-04-20)20 април 1978 (воз. 37)
 Мајкл Хепберн (АВС) (1991-08-17)17 август 1991 (воз. 24)
 Естебан Чавес (КОЛ) (1990-01-17)17 јануари 1990 (воз. 25)
 Аметс Чурука (ШПА) (1982-11-10)10 ноември 1982 (воз. 33)

2017[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgСостав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
SUI Михаел АлбасиниWikidata-logo S.svg20 декември 1980HTC-Highroad (2011)
NZL Сем БулиWikidata-logo S.svg22 јули 1987PureBlack Racing (2012)
COL Естебан ЧавесWikidata-logo S.svg17 јануари 1990Колумбија (2013)
DEN Магнус КортWikidata-logo S.svg16 јануари 1993Cult Energy (2014)
AUS Мичел ДокерWikidata-logo S.svg2 октомври 1986Тим ДСМ (2011)
AUS Лук ДарбриџWikidata-logo S.svg9 април 1991Team Jayco-AIS (2011)
AUS Александер ЕдмондсонWikidata-logo S.svg22 декември 1993Jayco-AIS World Tour Academy (2015)
AUS Кејлеб ЈуанWikidata-logo S.svg11 јули 1994Jayco-AIS World Tour Academy (2014)
AUS Сајмон ГерансWikidata-logo S.svg16 мај 1980Тим Скај (2011)
AUS Џек Хејг Wikidata-logo S.svg6 септември 1993Jayco-AIS World Tour Academy (2015)
AUS Метју ХејманWikidata-logo S.svg20 април 1978Тим Скај (2013)
AUS Мајкл ХепбернWikidata-logo S.svg17 август 1991Team Jayco-AIS (2011)
AUS Дамјен ХаусонWikidata-logo S.svg13 август 1992Jayco-AIS World Tour Academy (2013)
RSA Дарил ИмпиWikidata-logo S.svg6 декември 1984Тим НетАп (2011)
DEN Кристофер Јул-ЈенсенWikidata-logo S.svg6 јули 1989Тинкоф-Саксо (2015)
BEL Јенс КекелејреWikidata-logo S.svg23 ноември 1988Кофидис (2011)
HKG Ченг Кинг ЛокWikidata-logo S.svg8 февруари 1991HKSI Pro Cycling Team (2016)
GER Роџер КлугеWikidata-logo S.svg5 февруари 1986ИАМ (2016)
CZE Роман КројцигерWikidata-logo S.svg6 мај 1986Тинкоф (2016)
SLO Лука МезгецWikidata-logo S.svg27 јуни 1988Тим ДСМ (2015)
ESP Рубен ПласаWikidata-logo S.svg29 февруари 1980Лампре-Мерида (2015)
AUS Роберт ПауерWikidata-logo S.svg11 мај 1995Jayco-AIS World Tour Academy (2015)
CAN Свен ТафтWikidata-logo S.svg9 мај 1977SpiderTech-C10 (2011)
ESP Карлос ВеронаWikidata-logo S.svg4 ноември 1992Етикс-Квик Степ (2016)
GBR Адам Јејтс Wikidata-logo S.svg7 август 1992CC Étupes (2013)
GBR Сајмон Јејтс Wikidata-logo S.svg7 август 1992Team Inspired (2013)
Извор: UCI

2018[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgСостав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
SUI Михаел АлбасиниWikidata-logo S.svg20 декември 1980HTC-Highroad (2011)
NZL Џек Бауер Wikidata-logo S.svg7 април 1985Квик-Степ Флорс (2017)
NZL Сем БулиWikidata-logo S.svg22 јули 1987PureBlack Racing (2012)
COL Естебан ЧавесWikidata-logo S.svg17 јануари 1990Колумбија (2013)
AUS Лук ДарбриџWikidata-logo S.svg9 април 1991Team Jayco-AIS (2011)
AUS Александер ЕдмондсонWikidata-logo S.svg22 декември 1993Jayco-AIS World Tour Academy (2015)
AUS Кејлеб ЈуанWikidata-logo S.svg11 јули 1994Jayco-AIS World Tour Academy (2014)
AUS Џек Хејг Wikidata-logo S.svg6 септември 1993Jayco-AIS World Tour Academy (2015)
AUS Лукас ХамилтонWikidata-logo S.svg12 февруари 1996УниСА-Австралија (2017)
AUS Метју ХејманWikidata-logo S.svg20 април 1978Тим Скај (2013)
AUS Мајкл ХепбернWikidata-logo S.svg17 август 1991Team Jayco-AIS (2011)
AUS Дамјен ХаусонWikidata-logo S.svg13 август 1992Jayco-AIS World Tour Academy (2013)
RSA Дарил ИмпиWikidata-logo S.svg6 декември 1984Тим НетАп (2011)
DEN Кристофер Јул-ЈенсенWikidata-logo S.svg6 јули 1989Тинкоф-Саксо (2015)
GER Роџер КлугеWikidata-logo S.svg5 февруари 1986ИАМ (2016)
CZE Роман КројцигерWikidata-logo S.svg6 мај 1986Тинкоф (2016)
AUS Камерон МајерWikidata-logo S.svg11 јануари 1988Дименжн Дата (2016)
SLO Лука МезгецWikidata-logo S.svg27 јуни 1988Тим ДСМ (2015)
ESP Микел НиевеWikidata-logo S.svg26 мај 1984Тим Скај (2017)
AUS Роберт ПауерWikidata-logo S.svg11 мај 1995Jayco-AIS World Tour Academy (2015)
ITA Матео ТрентинWikidata-logo S.svg2 август 1989Квик-Степ Флорс (2017)
CAN Свен ТафтWikidata-logo S.svg9 мај 1977SpiderTech-C10 (2011)
ESP Карлос ВеронаWikidata-logo S.svg4 ноември 1992Етикс-Квик Степ (2016)
GBR Адам Јејтс Wikidata-logo S.svg7 август 1992CC Étupes (2013)
GBR Сајмон Јејтс Wikidata-logo S.svg7 август 1992Team Inspired (2013)
AUS Роберт СтанардWikidata-logo S.svg (8 окт–31 дек)16 септември 1998Mitchelton–BikeExchange (2018)
Извор: UCI

2019[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgСостав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
ITA Едоардо АфиниWikidata-logo S.svg24 јуни 1996SEG Racing Academy (2018)
SUI Михаел АлбасиниWikidata-logo S.svg20 декември 1980HTC-Highroad (2011)
NZL Џек Бауер Wikidata-logo S.svg7 април 1985Квик-Степ Флорс (2017)
NZL Сем БулиWikidata-logo S.svg22 јули 1987PureBlack Racing (2012)
USA Брент БукволтерWikidata-logo S.svg16 февруари 1984БМЦ Рејсинг Тим (2018)
COL Естебан ЧавесWikidata-logo S.svg17 јануари 1990Колумбија (2013)
AUS Лук ДарбриџWikidata-logo S.svg9 април 1991Team Jayco-AIS (2011)
AUS Александер ЕдмондсонWikidata-logo S.svg22 декември 1993Jayco-AIS World Tour Academy (2015)
ETH Цгабу ГрмајWikidata-logo S.svg25 август 1991Трек-Сегафредо (2018)
AUS Џек Хејг Wikidata-logo S.svg6 септември 1993Jayco-AIS World Tour Academy (2015)
AUS Лукас ХамилтонWikidata-logo S.svg12 февруари 1996УниСА-Австралија (2017)
AUS Мајкл ХепбернWikidata-logo S.svg17 август 1991Team Jayco-AIS (2011)
AUS Дамјен ХаусонWikidata-logo S.svg13 август 1992Jayco-AIS World Tour Academy (2013)
RSA Дарил ИмпиWikidata-logo S.svg6 декември 1984Тим НетАп (2011)
DEN Кристофер Јул-ЈенсенWikidata-logo S.svg6 јули 1989Тинкоф-Саксо (2015)
AUS Камерон МајерWikidata-logo S.svg11 јануари 1988Дименжн Дата (2016)
SLO Лука МезгецWikidata-logo S.svg27 јуни 1988Тим ДСМ (2015)
ESP Микел НиевеWikidata-logo S.svg26 мај 1984Тим Скај (2017)
AUS Ник ШулцWikidata-logo S.svg13 септември 1994Каха Рурал-Сегурос РГА (2018)
AUS Калум СкотсонWikidata-logo S.svg10 август 1996Mitchelton–BikeExchange (2018)
NZL Дион СмитWikidata-logo S.svg3 март 1993Ванти-Груп Гобер (2018)
AUS Роберт СтанардWikidata-logo S.svg16 септември 1998Mitchelton–BikeExchange (2018)
ITA Матео ТрентинWikidata-logo S.svg2 август 1989Квик-Степ Флорс (2017)
GBR Адам Јејтс Wikidata-logo S.svg7 август 1992CC Étupes (2013)
GBR Сајмон Јејтс Wikidata-logo S.svg7 август 1992Team Inspired (2013)
AUS Метју ХејманWikidata-logo S.svg (1 јан–21 јан)20 април 1978Тим Скај (2013)
Извор: UCI

2020[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgСостав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
ITA Едоардо АфиниWikidata-logo S.svg24 јуни 1996SEG Racing Academy (2018)
SUI Михаел АлбасиниWikidata-logo S.svg20 декември 1980HTC-Highroad (2011)
NZL Џек Бауер Wikidata-logo S.svg7 април 1985Квик-Степ Флорс (2017)
NZL Сем БулиWikidata-logo S.svg22 јули 1987PureBlack Racing (2012)
USA Брент БукволтерWikidata-logo S.svg16 февруари 1984БМЦ Рејсинг Тим (2018)
COL Естебан ЧавесWikidata-logo S.svg17 јануари 1990Колумбија (2013)
AUS Лук ДарбриџWikidata-logo S.svg9 април 1991Team Jayco-AIS (2011)
AUS Александер ЕдмондсонWikidata-logo S.svg22 декември 1993Jayco-AIS World Tour Academy (2015)
ETH Цгабу ГрмајWikidata-logo S.svg25 август 1991Трек-Сегафредо (2018)
AUS Кејден ГровсWikidata-logo S.svg23 декември 1998SEG Racing Academy (2019)
AUS Џек Хејг Wikidata-logo S.svg6 септември 1993Jayco-AIS World Tour Academy (2015)
AUS Лукас ХамилтонWikidata-logo S.svg12 февруари 1996УниСА-Австралија (2017)
AUS Мајкл ХепбернWikidata-logo S.svg17 август 1991Team Jayco-AIS (2011)
AUS Дамјен ХаусонWikidata-logo S.svg13 август 1992Jayco-AIS World Tour Academy (2013)
RSA Дарил ИмпиWikidata-logo S.svg6 декември 1984Тим НетАп (2011)
DEN Кристофер Јул-ЈенсенWikidata-logo S.svg6 јули 1989Тинкоф-Саксо (2015)
ITA Александар КоњшевWikidata-logo S.svg25 јули 1998NTT Continental Cycling Team (2019)
AUS Камерон МајерWikidata-logo S.svg11 јануари 1988Дименжн Дата (2016)
SLO Лука МезгецWikidata-logo S.svg27 јуни 1988Тим ДСМ (2015)
ESP Микел НиевеWikidata-logo S.svg26 мај 1984Тим Скај (2017)
HUN Барнабаш ПеакWikidata-logo S.svg29 ноември 1998SEG Racing Academy (2019)
AUS Ник ШулцWikidata-logo S.svg13 септември 1994Каха Рурал-Сегурос РГА (2018)
AUS Калум СкотсонWikidata-logo S.svg10 август 1996Mitchelton–BikeExchange (2018)
NZL Дион СмитWikidata-logo S.svg3 март 1993Ванти-Груп Гобер (2018)
AUS Роберт СтанардWikidata-logo S.svg16 септември 1998Mitchelton–BikeExchange (2018)
GBR Адам Јејтс Wikidata-logo S.svg7 август 1992CC Étupes (2013)
GBR Сајмон Јејтс Wikidata-logo S.svg7 август 1992Team Inspired (2013)
KAZ Андреј ЗејцWikidata-logo S.svg14 декември 1986Астана (2019)
Извор: UCI

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Како да направиш велосипедска екипа“. The Sydney Morning Herald. 20 август 2011. Посетено на 11 декември 2011.
  2. „Управа“. ГринЕЏ Сајклинг. Архивирано од изворникот на 2011-08-27. Посетено на 23 август 2011.
  3. „ГринЕЏ ќе вози на Скот велосипеди“. Cycling Central. Special Broadcasting Service. 22 март 2011. Архивирано од изворникот на 2014-05-12. Посетено на 22 август 2011.
  4. „Спонзори и поддржувачи“. ГринЕЏ Сајклинг. Посетено на 22 август 2011.
  5. Гинис, Руперт (20 август 2011). „Како да изградиш велосипедска екипа“. Sydney Morning Herald. Посетено на 24 август 2011.
  6. „GreenEDGE venture launched in Adelaide“. Cycling Central. AAP. 17 јануари 2011. Архивирано од изворникот на 2014-05-12. Посетено на 22 август 2011.
  7. Смит, Софи (7 април 2011). „ГринЕЏ очекува маратон, не спринт“. Cycling Central. Special Broadcasting Service. Архивирано од изворникот на 2012-11-09. Посетено на 22 август 2011.
  8. Рид, Рон (18 јануари 2011). „GreenEDGE will usher in a new era in Australian cycling“. Herald Sun. Посетено на 23 август 2011.

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]