Рубен Пласа

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Рубен Пласа
Лични податоци
Цело имеРубен Пласа Молина
Роден29 февруари 1980 (1980-02-29) (41 г.)
Иби,  Шпанија
Висина1,90 м
Маса77 кг
Податоци за клубот
Мом. клубИзраел старт-ап нејшн
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачуниверзален возач
Професионални клубови
2001–2003
2004–2006

2007
2008
2009
2010–2014
2015
2016-2017
2018-
иБанесто.com
Комунидад Валенсијана-Келме
Кес д’Епарњ
Бенфика
Либерти Сегурос
Кес д’Епарњ
Лампре-Мерида
Орика-БајкЕксчејнџ
Израелска велосипедска академија
Значајни победи
Големи трки
Тур де Франс
1 поединечна етапа (2015)
Вуелта а Еспања
2 поединечни етапи (2005, 2015)

Етапни трки

Вуелта а Кастиља и Леон (2013)

Еднодневни трки и класици

MaillotEspaña.PNG Национален друмски првак (2003, 2009)
Последна промена
9 февруари 2018

Рубен Пласа Молина (шпански: Rubén Plaza Molina; р. 29 февруари 1980 во Иби) — шпански професионален друмски велосипедист, кој вози за професионалната континентална екипа Израел старт-ап нејшн.[1] Станал професионалец во 2001 година со иБанесто.com, пред да се пресели во Комунидад Валенсијана-Келме. Со нив ги доживеал најголемите негови успеси, етапна победа и пласман меѓу првите пет на Вуелта а Еспања 2005.

Кариера[уреди | уреди извор]

Во 2006 година бил вмешан во допинг-скандалот Операција Пуерто, но подоцна бил ослободен без никаква вмешаност. Сепак, по скратената сезона 2007 со Кес д’Епарњ, 2008 и 2009 ги поминал во помало континентални екипи во Португалија. И покрај тоа, во 2009 успеал по вторпат да победи на шпанското национално првенство, пред да заврши на четвртото место на Волта а Португал, резултат кој подоцна станал трето место по дисквалификацијата на колегата Нино Рибеиро поради допинг.[2] Симултаниот позитивен тест на двајца негови колеги, предизвикало екипата да се распадне, оставајќи го Пласа без договор за 2010. И покрај тоа што бил поврзуван со екипата Астана, Пласа се вратил во Кес д’Епарњ, потпишувајќи во декември 2009 година.[3]

Во 2015 година ја освоил шеснаесеттата етапа на Тур де Франс, негова втора етапна победа на некоја голема трка.[4] Подоцна истата година, ја освоил претпоследната етапа на Вуелта а Еспања.

Бил именуван во почетниот состав за Џиро д’Италија 2016.[5]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

1997
1. MaillotEspaña.PNG Национално друмско првенство под 19 години
2003
1. MaillotEspaña.PNG Национално друмско првенство
1. Етапа 5 Регио-Тур
2004
1. Етапа 5 (ITT) Трофеу Жоаким Агостињо
3. Трофео Кала Милор
4. Краен пласман Вуелта а Мурсија
6. Краен пласман Волта а ла Комунитат Валенсијана
10. Сиркуто де Гечо
2005
1. Краен пласман ГП Интернасионал Коста Азул
1. Етапа 2
1. Краен пласман Вуелта а Арагон
1. Етапа 4 (ITT)
1. Етапа 2 Вуелта а Мурсија
3. Национално хронометарско првенство
4. Светско хронометарско првенство
5. Краен пласман Вуелта а Еспања
1. Етапа 20 (ITT)
5. Класика Примавера
6. Краен пласман Критериум Интернасионал
2006
1. Класика а лос Пуертос де Гадарама
2. Краен пласман Вуелта а Ла Риоха
2. Национално хронометарско првенство
4. Краен пласман Вуелта а Астурија
1. Етапа 5
4. Краен пласман Трофеу Жоаким Агостињо
1. Етапа 1
2007
1. Краен пласман Вуелта а Ла Риоха
4. Краен пласман Класика а Алкобендас
5. Краен пласман Еускал Бициклета
10. Краен пласман Вуелта а Бургос
2008
1. Краен пласман Вуелта а ла Коминидад Валенсијана
1. Етапа 1 (ITT) Вуелта а ла Комунидад де Мадрид
2. Национално хронометарско првенство
3. Краен пласман Волта а Португал
1. Пролог (ITT)
9. Краен пласман Волта ао Алгарве
2009
1. MaillotEspaña.PNG Национално друмско првенство
1. Етапа 2 ГП Кореиос де Португал
2. Краен пласман Вуелта а Мурсија
1. Етапа 4
3. Краен пласман Волта ао Алгарве
3. Краен пласман Волта а Португал
1. Етапа 6[б 1]
3. Национално хронометарско првенство
4. Краен пласман Сиркут де Лорена
1. Етапа 3
2010
3. Национално хронометарско првенство
11. Краен пласман Тур де Франс
14. Краен пласман Вуелта а Еспања
2012
10. Краен пласман Сиркут де ла Сарт
2013
1. Краен пласман Вуелта а Кастиља и Леон
1. Етапа 3
3. Национално хронометарско првенство
4. Вуелта а ла Комунидад де Мадрид
6. Краен пласман Рут ду Суд
9. Краен пласман Вуелта а Астурија
2015
1. Етапа 16 Тур де Франс
Вуелта а Еспања
1. Етапа 20
Jersey red number.svg Награда за борбеност на етапа 20

Распоред на резултатите на големите трки[уреди | уреди извор]

Голема трка 2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017
Jersey pink.svg Џиро 56 30
Jersey yellow.svg Тур 11 101 47 91 30 72
Jersey red.svg Вуелта 5 14 45

СО = се откажал; — = не учествувал

Белешки[уреди | уреди извор]

  1. Првичниот победник, Еладио Хименез, бил подоцна суспендиран поради употреба на ЕПО и тестостерон. Победата му била доделена на Пласа, кој првично бил втор.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Малак, Пат (24 август 2017). „Cycling Academy add Hermans and Plaza for 2018“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. Посетено на 4 јануари 2018.
  2. http://www.cyclingnews.com/news/ribeiro-nozal-and-guerra-positive-for-cera
  3. http://www.cyclingnews.com/news/ruben-plaza-returns-to-caisse-depargne
  4. „Тур де Франс, етапа 16: Пласа им донесе победа на Лампре-Мерида во Гап“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. 20 јули 2015. Посетено на 20 јули 2015.
  5. „99th Giro d'Italia Startlist“. Pro Cycling Stats. Посетено на 6 мај 2016.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Спортски позиции
Претходник
Алехандро Валверде
Национален друмски првак
2009
Наследник
Иван Гутиерез