Андреј Зејц

Од Википедија — слободната енциклопедија
Андреј Зејц
Лични податоци
Цело имеАндреј Зејц
Роден14 декември 1986 (1986-12-14) (36 г.)
Павлодарскаја,  Казахстан
Висина1,78 м
Маса69 кг
Податоци за клубот
Мом. клубАстана Казахстан Тим
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Професионални клубови
2005
2008–
Капек
Астана
Последна промена
4 јануари 2019

Андреј Зејц (р. 14 декември 1986 во Павлодарскаја, Казахстан) — казахстански професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Астана Казахстан Тим. Во 2009, Зејц возел на Џиро д’Италија 2009, првиот Гранд Тур во неговата кариера,[1], каде завршил на 35. место.

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2006
1. Етапа 4 Џиро дела Вале д’Аоста
2007
10. Светско друмско првенство за под 23 години
2011
2. Краен пласман Трка околу Турција
2012
8. Краен пласман Тур де Лангкави
2013
1. Етапа 1 (ТТТ) Вуелта а Еспања
2014
1. Jersey white.svg Спринтерски пласман Вуелта а Андалусија
3. Краен пласман Трка околу Хајнан
2016
8. Краен пласман Трка околу Полска
8. Олимписка друмска трка
2017
9. Краен пласман Трка околу Турција
2018
5. Национално друмско првенство

Распоред на резултатите на големите трки[уреди | уреди извор]

Голема трка 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018
Jersey pink.svg Џиро 34 85 106 102 59 33 63 67
Jersey yellow.svg Тур 44 44
Jersey red.svg Вуелта 102 52 81 50 68 31 52

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Андреј Зејц: 'Ако ме повикаат повторно, јас ќе бидам подготвен'. Архивирано од изворникот на 2016-03-03. Посетено на 2011-07-20.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]