Мајкл Хепберн

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Мајкл Хепберн
Хепберн на Е3 Харелбеке 2015
Лични податоци
Цело име Мајкл Дејвид Хепберн
Прекар Хепи/Пап
Роден 17 август 1991 (1991-08-17) (27 г.)
Бризбејн, Австралија Австралија
Висина 1,86 м
Маса 76 кг
Податоци за клубот
Мом. клуб Мичелтон-Скот
Дисциплина Велодромски и друмски велосипедизам
Улога Возач
Вид на возач Специјалист за хронометри
Професионални клубови
2010–2011
2012-
Тим Џајко-Скинс
ГринЕЏ
Значајни победи
Големи трки
Џиро д’Италија
2 ТТТ (2014, 2015)

Еднодневни трки и класици

MaillotAustralia.PNG Национално хронометарско првенство (2014)
Последна промена
8 февруари 2018

Мајкл Хепберн (англиски: Michael Hepburn; р. 17 август 1991[1]) — австралиски професионален велодромски и друмски велосипедист.[2] Хепберн започнал со настапи во велосипедизам на 14 години откако се префрлил од триатлон.[3][4]

Спортски достигнувања[уреди | уреди извор]

Некои од најпознатите достигнувања на Хепберн се победата на друмската трка под 23 години на австралиските првенства[5] (на само 18 години) и победата во екипната потера на Светските велодромски првенства 2010 во Данска.[6] Станал познат меѓу австралиската велосипедска заедница во 2009 година кога го срушил светскиот рекорд во дисциплината индивидуална потера на 3.000 метри под 19 години на австралиското велодромско првенство[7] пред да го сруши истиот светски рекорд уште два пати за победа на светските јуниорски првенства во 2009 година[8] во Русија. Неодамна настапил на Комонвелтските игри во Делхи 2010 година, каде го освоил бронзениот медал во индивидуална потера и златниот медал во екипна потера.[9] Во 2012 година, фокусот му бил насочен на Олимписките игри и потпишување со професионална континентална екипа.

На 8 ноември 2011 година било објавено дека Хепберн ќе се приклучи на ГринЕЏ за нивната воведна сезона во 2012 година.[10]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2009
Светски јуниорско велодромски првенства
1. Индивидуална потера (светски рекорд)
2. Екипна потера
1. Светски велодромски куп 2009-10 - екипна потера
Национални јуниорски велодромски првенства
1. Индивидуална потера (светски рекорд)
1. Омниум
1. Екипна потера
2. Велодромски хронометар
1. Австралиски младински олимписки фестивал - екипна потера
Трка на реката Мари
1. Етапа 11
1. Етапа 12
2010
1. Светско велодромско првенство - екипна потера
Нациионални велодромски првенства
1. Омниум
4. Индивидуална потера
4. Бодовна трка
Комонвелтски игри
1. Екипна потера
3. Индивидуална потера
1. Национално друмско првенство под 23 години
1. Светски велодромски куп 2010-11 - екипна потера
1. Етапа 1 (TTT) Трка околу Тирингија под 23 години
3. Рогаланд ГП
2011
Светски велодромски првенства
1. Екипна потера
3. Индивидуална потера
Океански велодромски првенства
1. Индивидуална потера
1. Екипна потера
1. Етапа 2 Трка околу Норвешка
1. Пролог Тур де л’Авенир
1. Етапа 2 (TTT) Трка околу Тирингија под 23 години
Национални велодромски првенства
2. Екипна потера
3. Бодовна трка
3. Индивидуална потера
2. Национално хронометарско првенство под 23 години
2. Гран премио дела Либерационе
3. Светско хронометарско првенство под 23 години
6. Краен пласман Трка Олимпија
2012
Олимписки игри
2. Екипна потера
2013
Светски велодромски првенства
1. Екипна потера
1. Индивидуална потера
2. Светско првенство во екипен хронометар
2. Дуо Норманд (со Јенс Мурис)
2014
1. MaillotAustralia.PNG Национално хронометарско првенство
1. Етапа 3 (ITT) Трка околу Катар
1. Етапа 1 (TTT) Џиро д’Италија
2. Silver medal blank.svg Светско првенство во екипен хронометар
2015
1. Етапа 1 (TTT) Џиро д’Италија
2016
1. Jersey rainbow.svg Светско велодромско првенство - екипна потера
2. Silver medal olympic.svg Олимписка екипна потера
3. Bronze medal blank.svg Светско првенство во екипен хронометар
2017
1. Етапа 2 Серија Заливски класик
4. Национално хронометарско првенство
7. Велотон Хонг Конг

Распоред на резултатите на големите трки[уреди | уреди извор]

Голема трка 2014 2015 2016 2017
Jersey pink.svg Џиро 154 160 150 122
Jersey yellow.svg Тур
Jersey red.svg Вуелта

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Страница на екипата Џајко Скинс“. Cycling Australia. http://www.teamjaycoskins.com/team-members/michael-hepburn. посет. 16 јуни 2010 г. 
  2. „Профил: Мајкл Хепберн“. Cycling Australia. http://www.cycling.org.au/?Page=17144. посет. 16 април 2010 г. 
  3. „Профил: Мајкл Хепберн“. Cycling Australia. http://www.cycling.org.au/?Page=17144. посет. 16 април 2010 г. 
  4. „Профил: Мајкл Хепберн“. Австралиски олимписки комитет. http://ayof09.olympics.com.au/athlete/F9A31418-D601-9A7E-4D1DD6D9B8106735/displayPage3Col. посет. 26 февруари 2015 г. 
  5. „Хепберн ја освои австралиската друмска титула под 23 години“. SBS Cycling Central. http://www.sbs.com.au/cyclingcentral/news/7257/Hepburn-wins-Australian-U23-road-title. посет. 16 јуни 2010 г. 
  6. „Тројцата Австралијци го освоија златниот медал во екипна потера“. SBS Cycling Central. http://www.sbs.com.au/cyclingcentral/news/9467/Three-man-Australia-win-world-team-pursuit-gold. посет. 18 јуни 2010 г. 
  7. „Профил: Мајкл Хепберн“. Cadence Cycling. http://www.cadencecycling.com.au/michael-hepburn. посет. 16 јуни 2010 г. 
  8. „Профил: Мајкл Хепберн“. Cycling Australia. http://www.cycling.org.au/?Page=17144. посет. 16 април 2010 г. 
  9. Мајкл Вајтинг. „Brookfield's Michael Hepburn wins gold“. Westside News. http://westside-news.whereilive.com.au/sport/story/brookfields-michael-hepburn-wins-gold/. посет. 10 октомври 2010 г. 
  10. ГринЕЏ го заокружи составот со Дарбриџ и Хепберн за 2012“, „Cycling News“, Future Publishing Limited, 8 ноември 2011 (посет. 1 јануари 2012 г).

Надворешни врски[уреди | уреди извор]