Танел Кангерт

Од Википедија — слободната енциклопедија
Танел Кангерт
Кангерт во 2013
Лични податоци
Цело имеТанел Кангерт
Роден11 март 1987 (1987-03-11) (36 г.)
Вендра,  Естонија
Висина1,78 м
Маса65 кг
Податоци за клубот
Мом. клубЕФ Едукејшн-ИзиПост
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачспецијалист за искачување
Аматерски клубови
2007 Аг2р Превојанс (стажант)
Професионални клубови
2008–2009
2011–2018
2019-
Аг2р-Ла Мондијал
Астана
ЕФ Едукејшн Фирст
Значајни победи
Етапни трки
Трка Абу Даби (2016)

Еднодневни трки и класици

MaillotEstonia.PNG Национален хронометарски првак (2008, 2010, 2013, 2018)
MaillotEstonia.PNG Национален друмски првак (2012)
Последна промена
4 април 2020

Танел Кангерт (естонски: Tanel Kangert; р. 11 март 1987 во Вендра) — естонски професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата ЕФ Едукејшн-ИзиПост.[1] По сезоната 2009 бил отпуштен од неговата екипа, Аг2р-Ла Мондијал, поради повредата на коленото, кое ја довело неговата кариера во прашање.

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2005
1. Краен пласман Курс де ла По
3. Краен пласман Лиеж-Ла Глиз
2007
MaillotEstonia.PNG Друмски првак под 23 години
1. Краен пласман Тур ду Геводан
1. Етапа 3
2. Крајц Брајц
3. Рига Гран при
7. Светско хронометарско првенство
10. Копа Плачи
2008
MaillotEstonia.PNG Национално хронометарско првенство
2010
MaillotEstonia.PNG Национално хронометарско првенство
1. Краен пласман Тарту ГП
2. Национално друмско првенство
2011
3. Национално друмско првенство
2012
1. MaillotEstonia.PNG Национално друмско првенство
1. Етапа 9 Тур де Свис
2. Национално хронометарско првенство
2013
1. MaillotEstonia.PNG Национално хронометарско првенство
1. Етапа 1 (ТТТ) Вуелта а Еспања
5. ГП Кантон Аргау
6. Краен пласман Тур де Свис
9. Краен пласман Трка околу Полска
2014
5. Краен пласман Вуелта а Андалусија
9. Трофео Сера де Трамунтана
2016
1. Jersey red.svg Краен пласман Трка Абу Даби
1. Етапа 3
2. Краен пласман Џиро дел Трентино
1. Етапа 1 (ТТТ)
1. Етапа 3
1. Етапа 4
6. Вуелта а Мурсија
9. Олимписка друмска трка
2018
1. MaillotEstonia.PNG Национално хронометарско првенство
Jersey red number.svg Награда за борбеност на етапа 17 на Тур де Франс
2019
7. Светско хронометарсо првенство
2020
2. Класик Сид-Ардеш
4. Краен пласман Тур ди О Вар
8. Краен пласман Париз-Ница
9. Класик Ла Дром

Распоред на резултатите на големите трки[уреди | уреди извор]

Голема трка 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019
Jersey pink.svg Џиро 26 13 13 23 СО СО 18
Jersey yellow.svg Тур 20 22 26 16 27
Jersey red.svg Вуелта 64 11 СО

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Бејкон, Елис (1 јануари 2020). „2020 Team Preview: EF Education First“. Cyclingnews.com. Future plc. Посетено на 2 јануари 2020.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]