Кристофер Јул-Јенсен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кристофер Јул-Јенсен
Јул-Јенсен на Шелдепрејс 2015
Лични податоци
Цело имеКристофер Јул-Јенсен
Роден6 јули 1989.(1989-07-06)(34 г.)
Валдштајн,  Данска
Висина1,83 м
Маса73 кг
Податоци за клубот
Мом. клубТим Џејко-АИУла
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачуниверзален возач
Аматерски клубови
2008–2011 Глуд & Марстранд-Хорсенс
Професионални клубови
2012–2015
2016-
Тим Саксо Банк
Орика-БајкЕксчејнџ
Значајни победи
Етапни трки
Трка околу Данска (2015)

Еднодневни трки и класици

Национален хронометарски првак (2015)
Последна промена
9 април 2019

Кристофер Јул-Јенсен (дански: Christopher Juul-Jensen; р. 6 јули 1989) — дански професионален друмски велосипедист, кој моментално вози за UCI World Tour екипата Тим Џејко-АИУла.[1]

Јул-Јенсен израснал во Ирска, живеејќи во грофовијата Виклоу до 16 години.[2] Станал национален хронометарски првак во 2015 година. Во август 2015 година, екипата Орика-ГринЕЏ објавила дека потпишале двегодишен договор со Јул-Јенсен од 2016 година.[3]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2009
7. Краен пласман Куп де насионс Вил Сагене
2010
8. Лиеж-Бастон-Лиеж под 23 години
9. Краен пласман Џиро деле Реџони
2011
1. Краен пласман Куп де насионс Вил Сагене
8. Краен пласман Тур де л’Авенир
2012
1. Пласман за млад возач Париз-Корез
2. Фландриско првенство
2014
2. Национално хронометарско првенство
5. Светско првенство во екипен хронометар
5. Краен пласман Трка околу Данска
6. Краен пласман Тур де Валони
10. Јапонски куп
2015
1. Национално хронометарско првенство
1. Краен пласман Трка околу Данска
9. Краен пласман Енеко Тур
2016
2. Јапонски куп
5. Краен пласман Трка околу Луксембург
2017
4. Национално друмско првенство
6. Брабантсе Пејл
7. Страде Бјанке
7. Вуелта а Мурсија
2018
1. Етапа 4 Тур де Свис
7. Краен пласман Трка околу Данска
8. Краен пласман Сетимана Интернационале ди Копи е Бартали
2019
1. Етапа 1 (ТТТ) Тирено-Адријатико

Распоред на резултатите на големите трки[уреди | уреди извор]

Голема трка 2014 2015 2016 2017 2018
Џиро 100 135 109 74
Тур 119
Вуелта 107

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Mitchelton-Scott finalise 25-rider roster for 2019“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. 15 ноември 2018. Посетено на 3 јануари 2019.
  2. Мекграт, Енди. „Last But Not Least“. Rouleur (magazine). Архивирано од изворникот на 2014-09-04. Посетено на 31 август 2014.
  3. „Јул-Јенсен потпиша за Орика-ГринЕЏ“. Cyclingnews.com. 3 август 2015. Посетено на 3 август 2015.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]