Камерон Мајер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Камерон Мајер
Мајер на Трката околу Британија 2019
Лични податоци
Цело имеКамерон Мајер
Роден11 јануари 1988 (1988-01-11) (35 г.)
Вивиш, Австралија Австралија
Висина1,81 м
Маса70 кг
Податоци за клубот
Мом. клубпензиониран
Дисциплинадрумски и велодромски
велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачспецијалист за хронометри
Аматерски клубови
Мидленд CC
Професионални клубови
2009–2011
2012–2015
2016
2017
2018-2022
Гармин-Слипстрим
ГринЕЏ
Тим Дименжн Дата
Мичелтон Скот
Мичелтон-Скот
Значајни победи
Големи трки
Џиро д’Италија
1 етапа ТТТ (2014)
Тур де Франс
1 етапа ТТТ (2013)

Етапни трки

Тур Даун Андер (2011)
Хералд Сан Тур (2015)

Еднодневни трки и класици

MaillotAustralia.PNG Национален хронометарски првак (2010, 2011)
MaillotAustralia.PNG Национален друмски првак (2020, 2021)

Камерон Мајер (англиски: Cameron Meyer; р. 11 јануари 1988) — поранешен австралиски професионален велодромски и друмски велосипедист, кој возел професионално во периодот 2009-2022.

Кариера[уреди | уреди извор]

Започнал со велосипедизам на 13-годишна возраст во 2001 година и првпат настапил за неговата земја на Светското јуниорско велодромско првенство во 2005 година. Бил носител на стипендија од Австралискиот институт за спорт.[1]

Мајер го освоил неговото прво сениорско светско првенство во бодовната трка во Прушков, Полска. Во 2009 година, избрал да вози на Џиро д’Италија. Тој го освоил хронометарскиот настан на австралискито национално друмско првенство во 2010 година.

Помладиот брат на Мајер, Травис е исто така професионален велосипедист и бил еден од првите потписници за истата екипа заедно со Камерон и сонародникот Џек Бобриџ.[2] По четири сезони со Орика-ГринЕЏ, во октомври 2015 година, Мајер објавил дека ќе се приклучи на Тим Дименжн Дата за сезоната 2016, заедно со сонародниците Нејтан Хас и Марк Реншо.[3]

Мајер најавил дека ќе се повлече од Дименжн Дата на 14 јуни 2016 година наведувајќи лични причини.[4] По кратка пауза одлучил да настапи на велодромската трка Шест дена Лондон со Калум Скотсон и завршил трет.[5] Подоцна настапил за Австралија на Светското велодромско првенство, каде освоил две златни медали во бодовна трка и како дел од австралискиот состав во екипна потера и возел за австралискиот тим на Светското друмско првенство во текот на 2017 година, победувајќи на Дварс дор де Вламсе Арденен и забележувајќи врвни пласмани на Големата океанска друмска трка „Кедел Еванс“ и Хералд Сан Тур. Во август 2017 година, Мичелтон-Скот објавиле дека Мајер ќе им се приклучи повторно со тригодишен договор од 2018 година со фокус на Игрите на Комонвелтотот 2018 и Летните олимписки игри 2020.[6] Во 2020 и 2021 го освоил националното друмско првенство.[7]

Мајер се повлекол од спортот во септември 2022 година, откако тринаесет години бил професионалец.[8] Потоа, Мајер станал тренер за женската екипа на Бритиш Сајклинг.[9]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

Велодромски[уреди | уреди извор]

2005
1. MaillotAustralia.PNG Државно првенство - медисон (со Адам О’Конор)
2006
Светски јуниорски првенства
1. Jersey rainbow.svg Поединечна потера
1. Jersey rainbow.svg Медисон (со Травис Мајер)
1. Jersey rainbow.svg Екипна потера
Национални јуниорски првенства
1. MaillotAustralia.PNG Поединечна потера
1. MaillotAustralia.PNG Бодовна трка
1. MaillotAustralia.PNG Екипна потера
1. MaillotAustralia.PNG Медисон (со Травис Мајер)
2007
Светски куп класици
3. Бодовна трка, Сиднеј
3. Бодовна трка, Пекинг
2008
Светски куп класици
1. Бодовна трка, Лос Анџелес
3. Екипна потера, Копенхаген
2009
Светски првенства
1. Jersey rainbow.svg Бодовна трка
2. Silver medal blank.svg Медисон (со Ли Хауард)
2. Silver medal blank.svg Екипна потера
2010
Светски велодромски првенства
1. Jersey rainbow.svg Бодовна трка
1. Jersey rainbow.svg Екипна потера
1. Jersey rainbow.svg Медисон
Комонвелтски игри
1. Gold medal blank.svg Екипна потера
1. Gold medal blank.svg Бодовна трка
1. Gold medal blank.svg Скреч
Светски куп класици, Мелбурн
1. Медисон (со Ли Хауард)
1. Екипна потера
2011
Светски првенства
1. Jersey rainbow.svg Медисон (со Ли Хауард)
2. Silver medal blank.svg Бодовна трка
Океански првенства
1. Gold medal blank.svg Медисон (со Ли Хауард)
1. Gold medal blank.svg Екипна потера
1. MaillotAustralia.PNG Национално хронометарско првенство
1. MaillotAustralia.PNG Национален медисон првак (со Ли Хауард)
2012
1. Jersey rainbow.svg Светско првенство - бодовна трка
2016
1. MaillotAustralia.PNG Национален медисон првак (со Сем Велсфорд)
2. Silver medal blank.svg Светски куп - медисон (со Калум Скотсон)
3. Шест дена Лондон (со Калум Скотсон)
2017
Светски првенства
1. Jersey rainbow.svg Бодовна трка
1. Jersey rainbow.svg Екипна потера
2. Silver medal blank.svg Медисон (со Калум Скотсон)
Национални првенства
1. MaillotAustralia.PNG Бодовна трка
1. MaillotAustralia.PNG Екипна потера
2. Поединечна потера
1. Шест дена Лондон (со Калум Скотсон)
2018
Светски првенства
1. Jersey rainbow.svg Бодовна трка
3. Bronze medal blank.svg Медисон (со Калум Скотсон)

друмски[уреди | уреди извор]

2005
7. Светско јуниорско хронометарско првенство
2006
Национални јуниорски првенства
1. MaillotAustralia.PNG Друмска трка
2. Хронометар
5. Светско јуниорско хронометарско првенство
2007
1. Jersey yellow.svg Краен пласман Трка околу Тасманија
1. Етапа 2
1. Етапа 5
1. Етапа 3 Трка околу Гипсланд
2. Национално друмско првенство под 23 години
2008
1. Jersey yellow.svg Краен пласман Трка околу Јапонија
3. Bronze medal blank.svg Светско хронометарско првенство под 23 години
3. Гран Премио Индустри дел Мармо
2009
2. Национално хронометарско првенство
2010
1. MaillotAustralia.PNG Национално хронометарско првенство
3. Краен пласман Трка околу Оман
2011
1. MaillotAustralia.PNG Национално хронометарско првенство
1. Jersey orange.svg Краен пласман Тур Даун Андер
1. Jersey black.svg Пласман за млад возач
1. Етапа 4
1. Jersey yellow.svg Краен пласман Тур де Перт
3. Сајкл Сингапур
2012
2. Национално хронометарско првенство
3. Bronze medal blank.svg Светски првенство во екипен хронометар
10. Краен пласман Тирено-Адријатико
1. Етапа 1 (ТТТ)
2013
1. OceaniaChampionJersey.png Океански друмски првенства
1. MaillotAustralia.PNG Државно првенство во критериум
1. Jersey pink.svg Планински пласман Сиркут де ла Сарт
1. Етапа 4 (ТТТ) Тур де Франс
5. Краен пласман Трка околу Калифорнија
5. Краен пласман Трка околу Турција
10. Краен пласман Тур де Свис
1. Етапа 1 (ITT)
2014
1. Етапа 1 (ТТТ) Џиро д’Италија
1. Етапа 2 Тур де Свис
4. Национално друмско првенство
9. Краен пласман Хералд Сан Тур
2015
1. Jersey yellow.svg Краен пласман Хералд Сан Тур
1. Jersey green.svg Спринтерски пласман
1. Етапа 1
4. Пруеба Вилјафранка де Ордисија
Jersey red number.svg Награда за борбеност на етапа 1 Вуелта а Еспања
2016
2. Национално друмско првенство
2017
1. Дварс дор де Вламсе Арденен
3. Краен пласман Рас Таилтеан
3. Голема океанска друмска трка „Кедел Еванс“
4. Краен пласман Хералд Сан Тур
7. Краен пласман Трка околу Кина I
7. Краен пласман Трка околу Заливот Гуанжу
2018
Игри на Комомвелтот
1. Gold medal blank.svg Хронометар
9. Друмска трка
1. Етапа 2 Трка околу Британија
2. Краен пласман Хералд Сан Тур
2019
1. Етапа 1b (TTT) Сетимана Интернационале Копи е Бартали
Национални првенства
3. Хронометар
3. Друмска трка
2020
1. MaillotAustralia.PNG Национално друмско првенство
2021
1. MaillotAustralia.PNG Национално друмско првенство

Распоред на резултатите на големите трки[уреди | уреди извор]

Голема трка 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020 2021
Jersey pink.svg Џиро СО 137 136 СО СО 111
Jersey yellow.svg Тур 130
Jersey red.svg Вуелта СО СО СО

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „AIS Athletes at the Olympics“. Архивирано од изворникот на 6 June 2011.
  2. Australian Associated Press (5 август 2011). „Australian cycling team GreenEdge sign young cyclists Cameron and Travis Meyer and Jack Bobridge“. The Courier-Mail. Посетено на 18 мај 2013.
  3. „News shorts: Meares aiming high for record-breaking Rio Olympics“. Cyclingnews.com. 13 октомври 2015. Посетено на 13 октомври 2015.
  4. http://www.cyclingnews.com/news/cameron-meyer-leaves-dimension-data-citing-personal-reasons/
  5. „Six Day London 2016: Day 6 Results“. Cyclingnews.com. Посетено на 1 ноември 2016.
  6. „Cameron Meyer returns to the WorldTour with Orica-Scott“. cyclingnews.com. 5 август 2017. Посетено на 5 август 2017.
  7. „Cameron Meyer takes back-to-back Aussie titles in incredible sprint finish“. 7 February 2021.
  8. „Cameron Meyer ready to move onto the next chapter, concluding his 13-year long road cycling career“. greenedgecycling.com. Тим БајкЕксчејнџ-Џејко. 5 September 2022. Посетено на 21 September 2022.
  9. Tom Davidson (7 September 2022). „Australian pro Cameron Meyer appointed as British Cycling track coach“. cyclingweekly.com.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]