Камерон Мајер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Камерон Мајер
Мајер на Брабантсе Пејл 2015
Лични податоци
Цело име Камерон Мајер
Роден 11 јануари 1988 (1988-01-11) (воз. 29 г.)
Перт, Австралија
Висина 1,81 м
Маса 69 кг
Податоци за клубот
Мом. клуб Тим Дименжн Дата
Дисциплина Друмски & велодромски
велосипедизам
Улога Возач
Вид на возач Специјалист за хронометри
Аматерски клубови
Мидленд CC
Професионални клубови
2009–2011
2012–2015
2016-
Гармин-Слипстрим
ГринЕЏ
Тим Дименжн Дата
Значајни победи
Гранд Тур
Џиро д’Италија
1 ТТТ (2014)
Тур де Франс
1 ТТТ (2013)

Етапни трки

Тур Даун Андер (2011)
Хералд Сан Тур (2015)

Еднодневни трки и класици

Национален хронометарски првак (2010, 2011)
Последна промена
8 јануари 2016

Камерон Мајер (англиски: Cameron Meyer; р. 11 јануари 1988) — австралиски професионален велодромски и друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Тим Дименжн Дата.

Кариера[уреди | уреди извор]

Започнал со велосипедизам на 13-годишна возраст во 2001 година и прв пат настапил за неговата земја на Светското јуниорско велодромско првенство во 2005 година. Бил носител на стипендија од Австралискиот институт за спорт.[1]

Мајер го освоил неговото прво сениорско светско првенство во бодовната трка во Прушков, Полска. Во 2009 година, избрал да вози на Џиро д’Италија. Тој го освоил хронометарскиот настан на австралискито национално друмско првенство во 2010 година.

Помладиот брат на Мајер, Травис е исто така професионален велосипедист и бил еден од првите потписници за истата екипа заедно со Камерон и сонародникот Џек Бобриџ.[2] По четири сезони со Орика-ГринЕЏ, во октомври 2015 година, Мајер објавил дека ќе се приклучи на Тим Дименжн Дата за сезоната 2016, заедно со сонародниците Нејтан Хас и Марк Реншо.[3]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2005
1. MaillotAustralia.PNG Национално велодромско првенство - Медисон
2006
Светски јуниорски велодромски првенства
1. Jersey rainbow.svg Индивидуална потера
1. Jersey rainbow.svg Медисон
1. Jersey rainbow.svg Екипна потера
Национални јуниорски велодромски првенства
1. MaillotAustralia.PNG Индивидуална потера
1. MaillotAustralia.PNG Бодовна трка
1. MaillotAustralia.PNG Екипна потера
1. MaillotAustralia.PNG Медисон
2007
1. Етапа 3 Трка околу Гипсланд
1. Краен пласман Трка околу Тасманија
1. Етапа 2
1. Етапа 5
2008
1. Лос Анџелес Бодовна трка
1. Краен пласман Трка околу Јапонија
3. Bronze medal blank.svg Светско хронометарско првенство под 23 години
2009
Светски велодромски првенства
1. Jersey rainbow.svg Бодовна трка
2. Silver medal blank.svg Медисон
2. Silver medal blank.svg Екипна потера
2010
Светски велодромски првенства
1. Jersey rainbow.svg Бодовна трка
1. Jersey rainbow.svg Екипна потера
1. Jersey rainbow.svg Медисон
Комонвелтски игри
1. Gold medal blank.svg Екипна потера
1. Gold medal blank.svg Бодовна трка
1. Gold medal blank.svg Скреч
1. MaillotAustralia.PNG Национално хронометарско првенство
3. Краен пласман Трка околу Оман
2011
Светски велодромски првенства
1. Jersey rainbow.svg Медисон
2. Silver medal blank.svg Бодовна трка
Океански велодромски првенства
1. Gold medal blank.svg Медисон
1. Gold medal blank.svg Екипна потера
1. MaillotAustralia.PNG Национално хронометарско првенство
1. MaillotAustralia.PNG Национален медисон првак
Велодромски светски куп
1. Gold medal blank.svg Медисон
1. Gold medal blank.svg Екипна потера
1. Jersey orange.svg Краен пласман Тур Даун Андер
1. Jersey black.svg Пласман за млад возач
1. Етапа 4
2012
1. Jersey rainbow.svg Светско велодромско првенство - Бодовна трка
2. Национално хронометарско првенство
3. Светски првенство во екипен хронометар
10. Краен пласман Тирено-Адријатико
1. Етапа 1 (ТТТ)
2013
1. Етапа 4 (ТТТ) Тур де Франс
1. Океански друмски првенства
1. MaillotAustralia.PNG Национално првенство во критериум
1. Jersey pink.svg Планински пласман Сиркут де ла Сарт
5. Краен пласман Трка околу Калифорнија
6. Краен пласман Трка околу Турција
10. Краен пласман Тур де Свис
1. Етапа 1 (ITT)
2014
1. Етапа 1 (ТТТ) Џиро д’Италија
1. Етапа 2 Тур де Свис
4. Национално друмско првенство
9. Краен пласман Хералд Сан Тур
2015
1. Jersey yellow.svg Краен пласман Хералд Сан Тур
1. Jersey green.svg Спринтерски пласман
1. Етапа 1
Jersey red number.svg Награда за борбеност на етапа 1 Вуелта а Еспања

Распоред на резултатите на Гранд Тур[уреди | уреди извор]

Гранд Тур 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015
Jersey pink.svg Џиро СО 137 136 СО
Jersey yellow.svg Тур 130
Jersey red.svg Вуелта СО СО СО

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]