Трка околу Турција 2017

Од Википедија — слободната енциклопедија
Трка околу Турција 2017 Cycling (road) pictogram.svg
Детали за трката
Издание53. Трка околу Турција
НатпреварувањеСветска турнеја на UCI 2017 2.UWT
Етапи6
Датуми10 – 15 октомври
Растојание1.026,3 км
ДржаваTUR Турција
ПоаѓалиштеАлања
ОдредиштеИстанбул
Екипи13
Возачи на почеток104
Возачи на крај93
Просечна брзина38,674 км/ч
Добитници на наградите
ПобедникITA Диего Улиси (ОАЕ Емирати) Wikidata-logo S.svg
ВторопласиранDEN Јеспер Хансен (Астана) Wikidata-logo S.svg
ТретопласиранITA Фаусто Маснада (Андрони Џокатоли) Wikidata-logo S.svg
БодовенBEL Едвард Тенс (Трек-Сегафредо) Wikidata-logo S.svg
ПланинскиITA Мирко Маестри (Бардијани ЦСФ) Wikidata-logo S.svg
МладинскиCOL Даниел Мартинес (Вилиер Триестина-Селе Италија) Wikidata-logo S.svg
ЕкипенITA Вилиер Триестина-Селе Италија Wikidata-logo S.svg
20162018▶
Документација Wikidata-logo S.svg

Трка околу Турција 2017 — 53. издание на велосипедската етапна Трка околу Турција, која се одржала помеѓу 10 и 15 октомври како 37. настан во сезоната на Светската турнеја. Трката учествувала во Светската турнеја по првпат.[1][2] Првично, трката требало да се одржи помеѓу 18 и 23 април, но била одложена во февруари.[3] На крајот на март, трката била потврдена дека ќе се одржи во периодот 10-15 октомври.[4]

Трката била освоена од Диего Улиси од Италија.[5]

Екипи[уреди | уреди извор]

Како нов настан од Светската турнеја, сите осумнаесет UCI World Tour екипи биле автоматски поканети, но не биле обврзани да учествуваат на трката.

Екипи од Светската турнеја на UCI (4)Професионални континентални екипи (8)Национална екипа
  • TUR Турција

Рута[уреди | уреди извор]

ЕтапаДатумТекtypeРастојание (км)ПобедникCевкупен лидер
1 Wikidata-logo S.svg14 мајСакраментоСакраменто
рамна етапа
167,5GER Марсел Кител Wikidata-logo S.svgGER Марсел Кител Wikidata-logo S.svg
2 Wikidata-logo S.svg15 мајМодесто – Сан Хосе
среднопланинска етапа
144,5POL Рафал Мајка Wikidata-logo S.svgPOL Рафал Мајка Wikidata-logo S.svg
3 Wikidata-logo S.svg16 мајПизмо Бич – Моро Беј
рамна етапа
192,5SVK Петер Саган Wikidata-logo S.svgPOL Рафал Мајка Wikidata-logo S.svg
4 Wikidata-logo S.svg17 мајСанта Барбара – Санта Кларита
ридеста етапа
159,5USA Евен Хафман Wikidata-logo S.svgPOL Рафал Мајка Wikidata-logo S.svg
5 Wikidata-logo S.svg18 мајОнтарио – Маунт Сан Антонио
планинска етапа
125,5USA Ендру Талански Wikidata-logo S.svgPOL Рафал Мајка Wikidata-logo S.svg
6 Wikidata-logo S.svg19 мајБиг Бер Лејк – Биг Бер Лејк
индивидуален хронометар
24GBR Џонатан Дибен Wikidata-logo S.svgNZL Џорџ Бенет Wikidata-logo S.svg
7 Wikidata-logo S.svg20 мајМоунтајн Хај – Пасадена
среднопланинска етапа
125USA Евен Хафман Wikidata-logo S.svgNZL Џорџ Бенет Wikidata-logo S.svg

Етапи[уреди | уреди извор]

Етапа 1[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. IRL Сем Бенет Бора-Хансгрое3ч 57' 26
2. ITA Марко Бенфато Андрони Џокатоли+ 0
3. BEL Едвард Тенс Трек-Сегафредо+ 0
4. ITA Федерико Цурло ОАЕ Емирати+ 0
5. ITA Матео Пелуки Бора-Хансгрое+ 0
6. ITA Рикардо Минали Астана+ 0
7. ITA Симоне Консони ОАЕ Емирати+ 0
8. GER Јонас Кох ЦЦЦ Спранди Полковице+ 0
9. ESP Едуард Прадес Каха Рурал-Сегурос РГА+ 0
10. ITA Мануел Белети Вилиер Триестина-Селе Италија+ 0
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. IRL Сем Бенет светлосина маичка за предводникот на генералниот пласманзелена маичка за предводникот во бодовниот пласманБора-Хансгрое3ч 57' 16
2. ITA Марко Бенфато Андрони Џокатоли+ 4
3. BEL Едвард Тенс Трек-Сегафредо+ 6
4. ITA Винченцо Албанезе Бардијани ЦСФ+ 7
5. ITA Франческо Гаваци Андрони Џокатоли+ 7
6. ITA Диего Улиси ОАЕ Емирати+ 8
7. BRA Флавио дос Сантош Сул Бразил+ 8
8. ITA Алекс Турин Вилиер Триестина-Селе Италија+ 9
9. TUR Михамет Аталај Турција+ 9
10. ITA Федерико Цурло ОАЕ Емирати+ 10
Извор: ProCyclingStats


Етапа 2[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. IRL Сем Бенет светлосина маичка за предводникот на генералниот пласманзелена маичка за предводникот во бодовниот пласманБора-Хансгрое6ч 02' 06
2. BEL Едвард Тенс Трек-Сегафредо+ 0
3. ITA Рикардо Минали Астана+ 0
4. ITA Марко Бенфато Андрони Џокатоли+ 0
5. ITA Симоне Консони ОАЕ Емирати+ 0
6. ITA Мануел Белети Вилиер Триестина-Селе Италија+ 0
7. ITA Давиде Балерини Андрони Џокатоли+ 0
8. TUR Ахмет Еркен Турција+ 0
9. ITA Паоло Симион Бардијани ЦСФ+ 0
10. CZE Франтишек Сиср ЦЦЦ Спранди Полковице+ 2
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. IRL Сем Бенет светлосина маичка за предводникот на генералниот пласманзелена маичка за предводникот во бодовниот пласманБора-Хансгрое9ч 59' 12
2. BEL Едвард Тенс Трек-Сегафредо+ 10
3. ITA Марко Бенфато Андрони Џокатоли+ 14
4. ITA Рикардо Минали Астана+ 16
5. ITA Диего Улиси ОАЕ Емирати+ 19
6. ITA Винченцо Албанезе Бардијани ЦСФ+ 19
7. ITA Мирко Маестри црвена маичка за предводникот на планинскиот пласманБардијани ЦСФ+ 19
8. ITA Франческо Гаваци Андрони Џокатоли+ 19
9. ITA Симоне Консони ОАЕ Емирати+ 20
10. ITA Мануел Белети Вилиер Триестина-Селе Италија+ 20
Извор: ProCyclingStats


Етапа 3[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. IRL Сем Бенет светлосина маичка за предводникот на генералниот пласманзелена маичка за предводникот во бодовниот пласманБора-Хансгрое3ч 25' 26
2. BEL Едвард Тенс Трек-Сегафредо+ 0
3. ITA Симоне Консони ОАЕ Емирати+ 0
4. ITA Мануел Белети Вилиер Триестина-Селе Италија+ 0
5. ITA Андреа Вендраме Андрони Џокатоли+ 0
6. ITA Франческо Гаваци Андрони Џокатоли+ 0
7. ITA Винченцо Албанезе Бардијани ЦСФ+ 0
8. ESP Едуард Прадес Каха Рурал-Сегурос РГА+ 0
9. GER Јонас Кох ЦЦЦ Спранди Полковице+ 0
10. TUR Ахмет Еркен Турција+ 0
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. IRL Сем Бенет светлосина маичка за предводникот на генералниот пласманзелена маичка за предводникот во бодовниот пласманБора-Хансгрое13ч 24' 28
2. BEL Едвард Тенс Трек-Сегафредо+ 14
3. ITA Симоне Консони ОАЕ Емирати+ 26
4. ITA Винченцо Албанезе Бардијани ЦСФ+ 29
5. ITA Диего Улиси ОАЕ Емирати+ 29
6. ITA Франческо Гаваци Андрони Џокатоли+ 29
7. ITA Мирко Маестри црвена маичка за предводникот на планинскиот пласманБардијани ЦСФ+ 29
8. ITA Мануел Белети Вилиер Триестина-Селе Италија+ 30
9. TUR Ахмет Еркен Турција+ 30
10. ITA Енрико Барбин Бардијани ЦСФ+ 32
Извор: ProCyclingStats


Етапа 4[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. ITA Диего Улиси ОАЕ Емирати5ч 36' 03
2. DEN Јеспер Хансен Астана+ 5
3. COL Даниел Мартинес Вилиер Триестина-Селе Италија+ 9
4. ITA Фаусто Маснада Андрони Џокатоли+ 11
5. VEN Јондер Годој Вилиер Триестина-Селе Италија+ 17
6. RUS Илдар Арсланов Гаспром-РусВело+ 17
7. ITA Франческо Гаваци Андрони Џокатоли+ 32
8. AUT Грегор Милбергер Бора-Хансгрое+ 32
9. POL Пшемислав Њемјец ОАЕ Емирати+ 34
10. KAZ Андреј Зејц Астана+ 37
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. ITA Диего Улиси светлосина маичка за предводникот на генералниот пласманОАЕ Емирати19ч 00' 50
2. DEN Јеспер Хансен Астана+ 12
3. ITA Фаусто Маснада Андрони Џокатоли+ 24
4. COL Даниел Мартинес Вилиер Триестина-Селе Италија+ 29
5. VEN Јондер Годој Вилиер Триестина-Селе Италија+ 30
6. RUS Илдар Арсланов Гаспром-РусВело+ 30
7. ITA Франческо Гаваци Андрони Џокатоли+ 42
8. AUT Грегор Милбергер Бора-Хансгрое+ 45
9. POL Пшемислав Њемјец ОАЕ Емирати+ 47
10. KAZ Андреј Зејц Астана+ 50
Извор: ProCyclingStats


Етапа 5[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. IRL Сем Бенет зелена маичка за предводникот во бодовниот пласманБора-Хансгрое4ч 06' 51
2. TUR Ахмет Еркен Турција+ 0
3. ITA Симоне Консони ОАЕ Емирати+ 0
4. BEL Едвард Тенс Трек-Сегафредо+ 0
5. POL Михал Палута ЦЦЦ Спранди Полковице+ 0
6. ITA Рикардо Минали Астана+ 0
7. NED Бој ван Попел Трек-Сегафредо+ 0
8. ITA Давиде Балерини Андрони Џокатоли+ 0
9. ITA Франческо Гаваци Андрони Џокатоли+ 0
10. BEL Грегори Абео ВБ-Веранкласик-Аква Протект+ 0
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. ITA Диего Улиси светлосина маичка за предводникот на генералниот пласманОАЕ Емирати23ч 07' 41
2. DEN Јеспер Хансен Астана+ 12
3. ITA Фаусто Маснада Андрони Џокатоли+ 24
4. COL Даниел Мартинес Вилиер Триестина-Селе Италија+ 29
5. VEN Јондер Годој Вилиер Триестина-Селе Италија+ 30
6. RUS Илдар Арсланов Гаспром-РусВело+ 30
7. ITA Франческо Гаваци Андрони Џокатоли+ 42
8. POL Пшемислав Њемјец ОАЕ Емирати+ 47
9. KAZ Андреј Зејц Астана+ 50
10. COL Харлинсон Пантано Трек-Сегафредо+ 1' 03
Извор: ProCyclingStats


Етапа 6[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. BEL Едвард Тенс Трек-Сегафредо3ч 24' 32
2. ITA Матео Пелуки Бора-Хансгрое+ 0
3. ITA Франческо Гаваци Андрони Џокатоли+ 0
4. COL Харлинсон Пантано Трек-Сегафредо+ 0
5. ITA Давиде Балерини Андрони Џокатоли+ 0
6. ITA Диего Улиси ОАЕ Емирати+ 0
7. ITA Рикардо Минали Астана+ 0
8. ITA Винченцо Албанезе Бардијани ЦСФ+ 0
9. ITA Мануел Белети Вилиер Триестина-Селе Италија+ 0
10. ITA Симоне Консони ОАЕ Емирати+ 0
Извор: ProCyclingStats

Завршен пласман[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. NZL Џорџ Бенет жолта маичка за предводникот во генералниот пласманЛото НЛ-Џамбо22ч 54' 38
2. POL Рафал Мајка Бора-Хансгрое+ 35
3. USA Ендру Талански ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 36
4. USA Брент Букволтер БМЦ Рејсинг Тим+ 45
5. USA Ијан Босвел Тим Скај+ 1' 00
6. NOR Вегард Стаке Ленген ОАЕ Емирати+ 1' 54
7. AUS Лахлан Мортон бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачДименжн Дата+ 1' 55
8. GBR Тео Гејган Харт Тим Скај+ 2' 12
9. NED Сам Омен Санвеб+ 2' 15
10. ESP Ајмар Зубелдија Трек-Сегафредо+ 3' 14
Извор: ProCyclingStats


Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „UCI expands WorldTour to 37 events“. Cycling News. Посетено на 2 октомври 2016.
  2. „The UCI reveals expanded UCI WorldTour calendar for 2017“. UCI. Посетено на 2 октомври 2016.
  3. „UCI statement on the Presidential Cycling Tour of Turkey“. UCI.ch. Меѓународен велосипедистички сојуз. 15 февруари 2017. Посетено на 15 февруари 2017.
  4. „New dates announced for the 2017 Presidential Cycling Tour of Turkey“. UCI.ch. Меѓународен велосипедистички сојуз. 30 март 2017. Посетено на 31 март 2017.
  5. „2017 Presidential Cycling Tour of Turkey“. ProCyclingStats. 24 октомври 2017. Посетено на 24 октомври 2017.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]