Матео Трентин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Матео Трентин
Трентин на Трката околу Британија 2015
Лични податоци
Цело имеМатео Трентин
Роден2 август 1989 (1989-08-02) (30 г.)
Борго Валсугана,  Италија
Висина1,79 м
Маса74 кг
Податоци за клубот
Мом. клубМичелтон-Скот
ДисциплинаДрумски велосипедизам
УлогаВозач
Вид на возачУниверзален возач
Аматерски клубови
2007–2008
2009
2010
2011
Моро-Бајсикл Лајн-Скот
Тим Сперчениго
Тим Маркиол
Тим Брила
Професионални клубови
2011–2017
2018-
Квик Степ
Мичелтон-Скот
Значајни победи
Големи трки
Џиро д’Италија
1 индивидуална етапа (2016)
Тур де Франс
2 индивидуални етапи (2013, 2014)
Вуелта а Еспања
4 индивидуални етапи (2017)

Еднодневни трки и класици

EuropeanChampionJersey(2016).png Европско друмско првенство (2018)
Париз-Тур (2015, 2017)
ГП Импанис-Ван Петегем (2017)
Последна промена
30 април 2019

Матео Трентин (италијански: Matteo Trentin; р. 2 август 1989) — италијански професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Мичелтон-Скот.[1]

Кариера[уреди | уреди извор]

Во 2014 година, Трентин однел победа на возбудливата седма етапа на Тур де Франс, каде победил во спринтот за неколку центиметри пред Петер Саган.[2] Трентин исто така освоил етапа на истата трка на неговото деби во 2013 година, освојувајќи спринт во Лион против останатите членови на бегството. Во октомври 2015 година, Трентин победил на Париз-Тур во рекордно време за трка со над 200 километри, така станувајќи новиот жолта лента. Со освојувањето на четвртата етапа на Вуелта а Еспања 2017 станал 100. возач кој освоил најмалку една етапа на сите големи трки.

Трентин станал европски првак со победата на друмската трка на Европското првенство во Глазгов.

Допинг[уреди | уреди извор]

Во декември 2006 година, Трентин се покажал позитивен на салбутамол и подоцна бил казнет со двомесечна суспензија поради нарушување на правилата за допинг.[3]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2007
1. MaillotItalia.PNG Национално јуниорско велокрос првенство
2010
1. Етапа 1 Џиро дел Фурланија-Јулиска Краина
2. Трофео Алчиде де Гаспери
2. Руота д’Оро
3. Фае ди Одерцо
5. Трофео Џанфранко Бјанкин
6. Трофео Едил Ц
7. Гран Премио дела Либерационе
2011
1. MaillotItalia.PNG Национално друмско првенство под 23 години
1. Гран Премио дела Либерационе
1. Трофео Алчиде де Гаспери
2. ГП Индустри дел Мармо
5. Трка околу Фландрија за младинци
2012
1. Гулегем Курсе
9. ГП Џеф Шеренс
10. Краен пласман Три дена Западна Фландрија
10. Ле Самин
2013
1. Етапа 14 Тур де Франс
3. Јапонски куп
2014
1. Етапа 6 Тур де Свис
1. Етапа 7 Тур де Франс
4. Трофео Сес Салинес
9. Курне-Брисел-Курне
2015
Тур ди Поату-Шарант
1. Етапа 2
1. Етапа 5
1. Jersey green.svg Бодовен пласман
Трка околу Британија
1. Етапа 6
Jersey red number.svg Награда за борбеност на етапа 4
1. Париз-Тур
2. Гран Пиемонте
3. Е3 Харелбеке
3. Копа Берноки
6. Шелдепрејс
2016
1. Етапа 18 Џиро д’Италија
Тур де л’Ен
1. Jersey green.svg Бодовен пласман
1. Етапа 1
Тур де Валони
1. Jersey green.svg Бодовен пласман
1. Етапа 4
4. Париз-Тур
4. Минстерланд Џиро
5. Трофео Феланит-Сес Салинес-Кампос-Поререс
9. ЈуроАјс Класик
9. ГП Западна Франција
10. Милано-Сан Ремо
2017
1. Париз-Тур
1. ГП Импанис-Ван Петегем
Вуелта а Еспања
1. Етапа 4
1. Етапа 10
1. Етапа 13
1. Етапа 21
Jersey green number.svg Награда за борбеност на етапа 10
1. Етапа 2 Вуелта а Бургос
2. Бинше-Шиме-Биншеe
4. Светско друмско првенство
4. Трофео Лаигвелја
5. Курне-Брисел-Курне
9. Омлоп Хет Ниусблад
2018
1. EuropeanChampionJersey(2016).png Европско друмско првенство
1. Етапа 5 Трка околу Гуангси
4. Вуелта а Мурсија
5. Јуроајс Класик
6. ГП Бруно Бегели
7. Гент-Вевелгем
2019
Вуелта а Андалусија
1. Етапа 2
1. Етапа 5
1. Етапа 2 Волта а ла Комунитат Валенсијана
7. Вуелта а Мурсија
7. Е3 Бинкбенк Класик
7. Гент-Вевелгем
9. Омлоп Хет Ниусблад
10. Милано-Санремо
10. Амстел Голд Рејс

Распоред на резултатите на големите трки[уреди | уреди извор]

Голема трка 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019
Jersey pink.svg Џиро 117 74
Jersey yellow.svg Тур 142 93 117 СО
Jersey red.svg Вуелта 84 125

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Mitchelton-Scott finalise 25-rider roster for 2019“, „Cyclingnews.com“, Immediate Media Company, 15 ноември 2018 (посет. 3 јануари 2019 г).
  2. Матео Трентин победи на седмата етапа на Тур де Франс“, „AP“, CBC, 11 јули 2014 (посет. 13 септември 2014 г).
  3. Bjorn Haake: Italian U23 champion Matteo Trentin gets stagiaire contract with Quick Step, velonation.com, 25 јуни 2011

Надворешни врски[уреди | уреди извор]