Прејди на содржината

Рубен Пласа

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Рубен Плаза)
Рубен Пласа
Лични податоци
Цело имеРубен Пласа Молина
Роден29 февруари 1980(1980-02-29)(44 г.)
Иби,  Шпанија
Висина1,90 м
Маса77 кг
Податоци за клубот
Мом. клубИзраел-Премиер Тек
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачуниверзален возач
Професионални клубови
2001–2003
2004–2006

2007
2008
2009
2010–2014
2015
2016-2017
2018-
иБанесто.com
Комунидад Валенсијана-Келме
Кес д’Епарњ
Бенфика
Либерти Сегурос
Кес д’Епарњ
Лампре-Мерида
Орика-БајкЕксчејнџ
Израелска велосипедска академија
Значајни победи
Големи трки
Тур де Франс
1 поединечна етапа (2015)
Вуелта а Еспања
2 поединечни етапи (2005, 2015)

Етапни трки

Вуелта а Кастиља и Леон (2013)

Еднодневни трки и класици

Национален друмски првак (2003, 2009)
Последна промена
9 февруари 2018

Рубен Пласа Молина (шпански: Rubén Plaza Molina; р. 29 февруари 1980 во Иби) — шпански професионален друмски велосипедист, кој вози за професионалната континентална екипа Израел-Премиер Тек.[1] Станал професионалец во 2001 година со иБанесто.com, пред да се пресели во Комунидад Валенсијана-Келме. Со нив ги доживеал најголемите негови успеси, етапна победа и пласман меѓу првите пет на Вуелта а Еспања 2005.

Кариера[уреди | уреди извор]

Во 2006 година бил вмешан во допинг-скандалот Операција Пуерто, но подоцна бил ослободен без никаква вмешаност. Сепак, по скратената сезона 2007 со Кес д’Епарњ, 2008 и 2009 ги поминал во помало континентални екипи во Португалија. И покрај тоа, во 2009 успеал по вторпат да победи на шпанското државно првенство, пред да заврши на четвртото место на Волта а Португал, резултат кој подоцна станал трето место по дисквалификацијата на колегата Нино Рибеиро поради допинг.[2] Симултаниот позитивен тест на двајца негови колеги, предизвикало екипата да се распадне, оставајќи го Пласа без договор за 2010. И покрај тоа што бил поврзуван со екипата Астана, Пласа се вратил во Кес д’Епарњ, потпишувајќи во декември 2009 година.[3]

Во 2015 година ја освоил шеснаесеттата етапа на Тур де Франс, негова втора етапна победа на некоја голема трка.[4] Подоцна истата година, ја освоил претпоследната етапа на Вуелта а Еспања.

Бил именуван во почетниот состав за Џиро д’Италија 2016.[5]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

1997
1. Национално друмско првенство под 19 години
2003
1. Национално друмско првенство
1. Етапа 5 Регио-Тур
2004
1. Етапа 5 (ITT) Трофеу Жоаким Агостињо
3. Трофео Кала Милор
4. Краен пласман Вуелта а Мурсија
6. Краен пласман Волта а ла Комунитат Валенсијана
10. Сиркуто де Гечо
2005
1. Краен пласман ГП Интернасионал Коста Азул
1. Етапа 2
1. Краен пласман Вуелта а Арагон
1. Етапа 4 (ITT)
1. Етапа 2 Вуелта а Мурсија
3. Национално хронометарско првенство
4. Светско хронометарско првенство
5. Краен пласман Вуелта а Еспања
1. Етапа 20 (ITT)
5. Класика Примавера
6. Краен пласман Критериум Интернасионал
2006
1. Класика а лос Пуертос де Гадарама
2. Краен пласман Вуелта а Ла Риоха
2. Национално хронометарско првенство
4. Краен пласман Вуелта а Астурија
1. Етапа 5
4. Краен пласман Трофеу Жоаким Агостињо
1. Етапа 1
2007
1. Краен пласман Вуелта а Ла Риоха
4. Краен пласман Класика а Алкобендас
5. Краен пласман Еускал Бициклета
10. Краен пласман Вуелта а Бургос
2008
1. Краен пласман Вуелта а ла Коминидад Валенсијана
1. Етапа 1 (ITT) Вуелта а ла Комунидад де Мадрид
2. Национално хронометарско првенство
3. Краен пласман Волта а Португал
1. Пролог (ITT)
9. Краен пласман Волта ао Алгарве
2009
1. Национално друмско првенство
1. Етапа 2 ГП Кореиос де Португал
2. Краен пласман Вуелта а Мурсија
1. Етапа 4
3. Краен пласман Волта ао Алгарве
3. Краен пласман Волта а Португал
1. Етапа 6[б 1]
3. Национално хронометарско првенство
4. Краен пласман Сиркут де Лорена
1. Етапа 3
2010
3. Национално хронометарско првенство
11. Краен пласман Тур де Франс
14. Краен пласман Вуелта а Еспања
2012
10. Краен пласман Сиркут де ла Сарт
2013
1. Краен пласман Вуелта а Кастиља и Леон
1. Етапа 3
3. Национално хронометарско првенство
4. Вуелта а ла Комунидад де Мадрид
6. Краен пласман Рут ду Суд
9. Краен пласман Вуелта а Астурија
2015
1. Етапа 16 Тур де Франс
Вуелта а Еспања
1. Етапа 20
Награда за борбеност на етапа 20

Распоред на резултатите на големите трки[уреди | уреди извор]

Голема трка 2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017
Џиро 56 30
Тур 11 101 47 91 30 72
Вуелта 5 14 45

СО = се откажал; — = не учествувал

Белешки[уреди | уреди извор]

  1. Првичниот победник, Еладио Хименес, бил подоцна суспендиран поради употреба на ЕПО и тестостерон. Победата му била доделена на Пласа, кој првично бил втор.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Малак, Пат (24 август 2017). „Cycling Academy add Hermans and Plaza for 2018“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. Посетено на 4 јануари 2018.
  2. http://www.cyclingnews.com/news/ribeiro-nozal-and-guerra-positive-for-cera
  3. http://www.cyclingnews.com/news/ruben-plaza-returns-to-caisse-depargne
  4. „Тур де Франс, етапа 16: Пласа им донесе победа на Лампре-Мерида во Гап“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. 20 јули 2015. Посетено на 20 јули 2015.
  5. „99th Giro d'Italia Startlist“. Pro Cycling Stats. Посетено на 6 мај 2016.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Спортски позиции
Претходник
Алехандро Валверде
Национален друмски првак
2009
Наследник
Иван Гутиерез