Тур Даун Андер 2018

Од Википедија — слободната енциклопедија
Тур Даун Андер 2018
Детали за трката
Издание20. Тур Даун Андер
НатпреварувањеСветска турнеја на UCI 2018 2.UWT
Етапи6
Датуми16 – 21 јануари
Растојание783,8 км
ДржаваAUS Австралија
ПоаѓалиштеПорт Аделејд
ОдредиштеАделаида
Екипи19
Возачи на почеток131
Возачи на крај125
Просечна брзина39,073 км/ч
Добитници на наградите
ПобедникRSA Дарил Импи (Тим Џејко АИУла)
ВторопласиранAUS Ричи Порт (ССС Team)
ТретопласиранNED Том-Јелте Слагтер (Дименжн Дата)
БодовенSVK Петер Саган (Бора-Хансгрое)
ПланинскиRSA Николас Дламини (Дименжн Дата)
МладинскиCOL Еган Бернал (Инеос Гренадиерс)
ЕкипенBRN Бахреин Викториус
◀20172019▶
Документација

Тур Даун Андер 2018 — 20. издание на велосипедската етапна трка Тур Даун Андер, која се одржала помеѓу 16 и 21 јануари како прв настан во сезоната на Светската турнеја.[1][2]

Рута[уреди | уреди извор]

Рутата на Тур Даун Андер 2018 била објавена на почетокот на јули 2017 и била сместена околу градот Аделаида во Јужна Австралија.[3] Имало шест друмски етапи, без ниеден хронометар.[4] Два дена пред почетокот на трката имало рамна трка (критериум), Пиплс Чојс Класик, која се одржала во паркот Римил и била подобна за спринтерите.[5] Била освоена од светскиот првак Петер Саган (Бора-Хансгрое) во спринтерска завршница.[6][7]

Воведната етапа започнала во Порт Аделаида, која била домаќин на трката по првпат од првото издание на Тур Даун Андер во 1999 година.[8] Петтата етапа завршница со две искачувања на Вилунга Хил, која била одлучувачка во претходните изданија на трката. Завршната етапа е уште една критериум етапа околу средиштето на Аделаида.

По втората етапа било објавено дека третата етапа ќе биде скратена поради најавените високи температури. Два од трите круга околу Виктор Харбор биле отстранети од патеката, намалувајќи ја етапата на 120,5 км.[9]

ЕтапаДатумТекtypeРастојание (км)ПобедникCевкупен лидер
1 16 јанПорт Аделејд – Линдок
рамна етапа
рамна етапа
145GER Андре Грајпел GER Андре Грајпел
2 17 јанАнли – Стирлинг
ридеста етапа
ридеста етапа
148,6AUS Кејлеб Јуан AUS Кејлеб Јуан
3 18 јанГленелг – Виктор Харбор
рамна етапа
рамна етапа
120,5ITA Елија Вивијани AUS Кејлеб Јуан
4 19 јанНорвуд – Урадла
ридеста етапа
ридеста етапа
128,2SVK Петер Саган SVK Петер Саган
5 20 јанМекларен Вал – Вилунга Хил
среднопланинска етапа
среднопланинска етапа
151,5AUS Ричи Порт RSA Дарил Импи
6 21 јанАделаидаАделаида
рамна етапа
рамна етапа
90GER Андре Грајпел RSA Дарил Импи

Екипи[уреди | уреди извор]

Бидејќи Тур Даун Андер е настан од Светската турнеја, сите осумнаесет UCI World Tour екипи биле автоматски поканети и се обврзани да учествуваат на трката.[10] Екипата на Универзитетот на Јужна Австралија добила специјална покана за учество на трката и со тоа била заокружена главната група од 19 екипи.[11] Секоја екипа можела да настапи со седум возачи, со што на трката ќе имало 133 учесници. Меѓутоа, Лото-Судал го повлекла Бјорг Ламбрехт од трката по грешка со процедурите на UCI за антидопинг,[12] додека Тим Скај го изгубиле Кристофер Халворсен по пад во завршните метри на Пиплс Чојс Класик, при што се здобил со скршена рака.[13] Поради тоа, 131 возач ја започнале трката.[14]

Во групата биле седум претходни победници на трката, три од нив – Роан Денис, Сајмон Геранс и Ричи Порт – настапувале за Ванти-Груп Гобер.[15] Други претходни победници во групата биле Луис Леон Санчес (Астана), возачот на Лото-Судал, Андре Грајпел, Том-Јелте Слагтер на Тим Дименжн Дата и возачот на Мичелтон-Скот Камерон Мајер.[16]

Екипи од Светската турнеја на UCI (18)Национална екипа
 • AUS UniSA-Australia

Етапи[уреди | уреди извор]

Етапа 1[уреди | уреди извор]

Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. GER Андре Грајпел Лото-Судал3ч 50' 21
2. AUS Кејлеб Јуан Тим Џејко АИУла+ 0
3. SVK Петер Саган Бора-Хансгрое+ 0
4. ITA Елија Вивијани Судал Квик-Степ+ 0
5. ITA Симоне Консони ОАЕ Емирати+ 0
6. GER Фил Баухаус Тим ДСМ+ 0
7. AUS Нејтан Хас Катјуша-Алпесин+ 0
8. ITA Матео Монтагути АГ2Р Ситроен Тим+ 0
9. LTU Рамунас Навардаускас Бахреин Викториус+ 0
10. ITA Рикардо Минали Астана Казахстан Тим+ 0
Извор: ProCyclingStats
Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. GER Андре Грајпел портокалова маичка за предводникот во генералниот пласманзелена маичка за предводникот во бодовниот пласманЛото-Судал3ч 50' 11
2. AUS Кејлеб Јуан бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачТим Џејко АИУла+ 4
3. AUS Вил Кларк ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 4
4. SVK Петер Саган Бора-Хансгрое+ 6
5. RSA Николас Дламини сина точкаста маичка за предводникот во планинскиот пласманДименжн Дата+ 6
6. AUS Нејтан Хас Катјуша-Алпесин+ 9
7. COL Џонатан Рестрепо Катјуша-Алпесин+ 9
8. ITA Елија Вивијани Судал Квик-Степ+ 10
9. ITA Симоне Консони ОАЕ Емирати+ 10
10. GER Фил Баухаус Тим ДСМ+ 10
Извор: ProCyclingStats


Етапа 2[уреди | уреди извор]

Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. AUS Кејлеб Јуан бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачТим Џејко АИУла4ч 03' 55
2. RSA Дарил Импи Тим Џејко АИУла+ 0
3. AUS Џеј Мекарти Бора-Хансгрое+ 0
4. SVK Петер Саган Бора-Хансгрое+ 0
5. AUS Нејтан Хас Катјуша-Алпесин+ 0
6. ITA Елија Вивијани Судал Квик-Степ+ 0
7. ESP Горка Исагире Бахреин Викториус+ 0
8. ITA Доменико Поцовиво Бахреин Викториус+ 0
9. ESP Луис Леон Санчес Астана Казахстан Тим+ 0
10. ESP Карлос Барберо Мовистар+ 0
Извор: ProCyclingStats
Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. AUS Кејлеб Јуан портокалова маичка за предводникот во генералниот пласманзелена маичка за предводникот во бодовниот пласманбела маичка за предводникот во пласманот за млад возачТим Џејко АИУла7ч 54' 00
2. RSA Дарил Импи Тим Џејко АИУла+ 10
3. SVK Петер Саган Бора-Хансгрое+ 12
4. AUS Џеј Мекарти Бора-Хансгрое+ 12
5. AUS Нејтан Хас Катјуша-Алпесин+ 15
6. COL Џонатан Рестрепо Катјуша-Алпесин+ 15
7. ITA Елија Вивијани Судал Квик-Степ+ 16
8. ITA Симоне Консони ОАЕ Емирати+ 16
9. ESP Карлос Барберо Мовистар+ 16
10. FRA Антони Ру Групама-ФДЖ+ 16
Извор: ProCyclingStats


Етапа 3[уреди | уреди извор]

Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. ITA Елија Вивијани Судал Квик-Степ3ч 04' 40
2. GER Фил Баухаус Тим ДСМ+ 0
3. AUS Кејлеб Јуан портокалова маичка за предводникот во генералниот пласманзелена маичка за предводникот во бодовниот пласманбела маичка за предводникот во пласманот за млад возачТим Џејко АИУла+ 0
4. ITA Симоне Консони ОАЕ Емирати+ 0
5. SVK Петер Саган Бора-Хансгрое+ 0
6. AUS Сајмон Кларк ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 0
7. AUS Александер Едмондсон Тим Џејко АИУла+ 0
8. AUS Зак Демпстер УниСА-Австралија+ 0
9. BEL Дрис Девенинс Судал Квик-Степ+ 0
10. AUS Џеј Мекарти Бора-Хансгрое+ 0
Извор: ProCyclingStats
Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. AUS Кејлеб Јуан портокалова маичка за предводникот во генералниот пласманзелена маичка за предводникот во бодовниот пласманбела маичка за предводникот во пласманот за млад возачТим Џејко АИУла10ч 58' 36
2. ITA Елија Вивијани Судал Квик-Степ+ 10
3. RSA Дарил Импи Тим Џејко АИУла+ 14
4. AUS Џеј Мекарти Бора-Хансгрое+ 15
5. SVK Петер Саган Бора-Хансгрое+ 16
6. AUS Нејтан Хас Катјуша-Алпесин+ 17
7. COL Џонатан Рестрепо Катјуша-Алпесин+ 19
8. ITA Симоне Консони ОАЕ Емирати+ 20
9. NED Роберт Гесинк Џамбо-Висма+ 20
10. FRA Антони Ру Групама-ФДЖ+ 20
Извор: ProCyclingStats


Етапа 4[уреди | уреди извор]

Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. SVK Петер Саган Бора-Хансгрое3ч 21' 07
2. RSA Дарил Импи Тим Џејко АИУла+ 0
3. ESP Луис Леон Санчес Астана Казахстан Тим+ 0
4. ITA Диего Улиси ОАЕ Емирати+ 0
5. AUS Џеј Мекарти Бора-Хансгрое+ 0
6. BEL Дрис Девенинс Судал Квик-Степ+ 0
7. ITA Доменико Поцовиво Бахреин Викториус+ 0
8. POR Руј Кошта ОАЕ Емирати+ 0
9. FRA Пјер Латур АГ2Р Ситроен Тим+ 0
10. LUX Лорен Дидје Трек-Сегафредо+ 0
Извор: ProCyclingStats
Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. SVK Петер Саган портокалова маичка за предводникот во генералниот пласманзелена маичка за предводникот во бодовниот пласманБора-Хансгрое14ч 19' 49
2. RSA Дарил Импи Тим Џејко АИУла+ 2
3. AUS Џеј Мекарти Бора-Хансгрое+ 9
4. ESP Луис Леон Санчес Астана Казахстан Тим+ 10
5. ITA Диего Улиси ОАЕ Емирати+ 14
6. NED Роберт Гесинк Џамбо-Висма+ 14
7. POR Руј Кошта ОАЕ Емирати+ 14
8. NZL Џорџ Бенет Џамбо-Висма+ 14
9. BEL Дрис Девенинс Судал Квик-Степ+ 14
10. COL Еган Бернал бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачИнеос Гренадиерс+ 14
Извор: ProCyclingStats


Етапа 5[уреди | уреди извор]

Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. AUS Ричи Порт ССС Team3ч 42' 22
2. RSA Дарил Импи Тим Џејко АИУла+ 8
3. NED Том-Јелте Слагтер Дименжн Дата+ 10
4. BEL Дрис Девенинс Судал Квик-Степ+ 10
5. COL Еган Бернал бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачИнеос Гренадиерс+ 10
6. ESP Горка Исагире Бахреин Викториус+ 10
7. ITA Диего Улиси ОАЕ Емирати+ 10
8. NED Роберт Гесинк Џамбо-Висма+ 14
9. ESP Јон Исагире Бахреин Викториус+ 14
10. POR Рубен Гереиро Трек-Сегафредо+ 14
Извор: ProCyclingStats
Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. RSA Дарил Импи портокалова маичка за предводникот во генералниот пласманТим Џејко АИУла18ч 02' 15
2. AUS Ричи Порт ССС Team+ 0
3. NED Том-Јелте Слагтер Дименжн Дата+ 14
4. ITA Диего Улиси ОАЕ Емирати+ 20
5. BEL Дрис Девенинс Судал Квик-Степ+ 20
6. COL Еган Бернал бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачИнеос Гренадиерс+ 20
7. ESP Горка Исагире Бахреин Викториус+ 20
8. NED Роберт Гесинк Џамбо-Висма+ 24
9. NZL Џорџ Бенет Џамбо-Висма+ 24
10. ESP Јон Исагире Бахреин Викториус+ 24
Извор: ProCyclingStats


Етапа 6[уреди | уреди извор]

Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. GER Андре Грајпел Лото-Судал2ч 01' 19
2. AUS Кејлеб Јуан Тим Џејко АИУла+ 0
3. SVK Петер Саган зелена маичка за предводникот во бодовниот пласманБора-Хансгрое+ 0
4. GER Фил Баухаус Тим ДСМ+ 0
5. ITA Елија Вивијани Судал Квик-Степ+ 0
6. AUS Стил фон Хоф УниСА-Австралија+ 0
7. ITA Симоне Консони ОАЕ Емирати+ 0
8. DEN Мадс Педерсен Трек-Сегафредо+ 0
9. ESP Карлос Барберо Мовистар+ 0
10. DEN Мадс Вирц Шмит Катјуша-Алпесин+ 0
Извор: ProCyclingStats

Завршен пласман[уреди | уреди извор]

[17]

Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. RSA Дарил Импи портокалова маичка за предводникот во генералниот пласманТим Џејко АИУла20ч 03' 34
2. AUS Ричи Порт ССС Team+ 0
3. NED Том-Јелте Слагтер Дименжн Дата+ 16
4. ITA Диего Улиси ОАЕ Емирати+ 20
5. BEL Дрис Девенинс Судал Квик-Степ+ 20
6. COL Еган Бернал бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачИнеос Гренадиерс+ 20
7. ESP Горка Исагире Бахреин Викториус+ 20
8. ESP Луис Леон Санчес Астана Казахстан Тим+ 23
9. POR Рубен Гереиро Трек-Сегафредо+ 23
10. NED Роберт Гесинк Џамбо-Висма+ 24
Извор: ProCyclingStats


Поредок[уреди | уреди извор]

На Тур Даун Андер 2018 се доделувале четири различни маички. За генералниот пласман, пресметуван преку додавање на завршните времиња на секој велосипедист по секоја етапа и временски бонуси за првите тројца на средните спринтови и на завршницата на етапите, предводникот ќе ја добие охра маичката.[18] Овој пласман се сметал за најважен на Тур Даун Андер 2018 и победникот на овој пласман се смета за победник на трката.

Дополнително, постоел и спринтерски пласман, кој се наградувал со зелена маичка,[18] промена од црвена боја во 2017 година. Во спринтерскиот пласман, велосипедистите добивале бодови доколку завршат на некое од првите 15 места на некоја етапа. За победа на етапа, возачот заработувал 15 бода, кои се намалуваат за еден бод сè до еден бод за 15. место. Бодови за пласманот исто така можеле да се добијат и на средните спринтови на секоја етапа; овие средни спринтови исто така нудат бонус секунди за генералниот пласман. Исто така, постоел и планински пласман, каде се доделувала точкастата маичка.[18] Во планинскиот пласман, бодови се добивале доколку велосипедистите се искачат на некое искачување пред другите велосипедисти, така што повеќе бодови има на повисоките категоризирани искачувања.

Четвртата маичка ја претставува пласманот за млад возач, обележан со белата маичка.[18] Овој пласман се пресметувал на ист начин како генералниот пласман, но само возачите кои се родени на и по 1 јануари 1993 година можеле да учествуваат во пласманот. Постоел и пласман за екипите, каде времињата на тројцата најдобри велосипедисти по екипа на секоја екипа се додаваат заедно; водечка екипа на крајот на трката е екипата со најниско вкупно време. Дополнително, постоела награда за борбеност која се доделувала по етапата на возачот кој од страна на жири се сметал за „најборбен“.[18]

Етапа Победник Генерален пласман
Планински пласман
Спринтерски пласман
Пласман за млад возач
Најборбен возач
Екипен пласман
1 Андре Грајпел Андре Грајпел Николас Дламини Андре Грајпел Кејлеб Јуан Вил Кларк Бора-Хансгрое
2 Кејлеб Јуан Кејлеб Јуан Кејлеб Јуан Хајме Кастрилјо Бахреин-Мерида
3 Елија Вивијани Скот Боуден
4 Петер Саган Петер Саган Петер Саган Еган Бернал Зак Демпстер
5 Ричи Порт Дарил Импи Томас де Гент
6 Андре Грајпел Дарил Импи Логан Овен
На крај Дарил Импи Николас Дламини Петер Саган Еган Бернал нема завршна награда Бахреин-Мерида

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Tour Down Under 2018“. Архивирано од изворникот на 2018-01-11. Посетено на 19 ноември 2017.
 2. „Stage guide“. Cyclingnews.com. Посетено на 19 ноември 2017.
 3. „20th edition Santos Tour Down Under race routes announced for 2018“. Тур Даун Андер. Events South Australia. 5 јули 2017. Архивирано од изворникот на 2018-01-11. Посетено на 19 ноември 2017.
 4. „2018 Tour Down Under race route revealed“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. 5 јули 2017. Посетено на 16 јануари 2018.
 5. „Tour Down Under 2018: People's Choice Classic preview“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. 7 декември 2017. Посетено на 16 јануари 2018.
 6. Бенсон, Даниел (14 јануари 2018). „Peter Sagan wins People's Choice Classic“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. Посетено на 16 јануари 2018.
 7. „Results“ (Portable Document Format). MATSport.fr. MATSport Timing. 14 јануари 2018. Посетено на 16 јануари 2018.
 8. Хамфрис, Бернард (7 јануари 2018). „Tour Down Under returns to Port Adelaide in 2018“. News.com.au. News Corp Australia. Посетено на 16 јануари 2018.
 9. Вудпауер, Зеб (17 јануари 2018). „Tour Down Under: Stage 3 shortened due to 40 degree forecast“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. Посетено на 17 јануари 2018.
 10. „UCI Cycling Regulations: Part 2: Road Races page 110 article 2.15.127“ (PDF). uci.ch. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот (PDF) на 2 јули 2015. Посетено на 20 август 2015.
 11. „Tour Down Under 2018 start list“. Cycling Weekly. Time Inc. UK. 15 јануари 2018. Посетено на 15 јануари 2018.
 12. Бенсон, Даниел (15 јануари 2018). „UCI Whereabouts error stops Lambrecht from debuting at Tour Down Under“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. Посетено на 16 јануари 2018.
 13. Смит, Софи (14 јануари 2018). „Team Sky's Kristoffer Halvorsen fractures hand in People's Choice Classic crash“. Cycling Weekly. Time Inc. UK. Посетено на 16 јануари 2018.
 14. „Start List UCI“ (Portable Document Format). MATSport.fr. MATSport Timing. 15 јануари 2018. Посетено на 16 јануари 2018.
 15. Вудпауер, Зеб (11 јануари 2018). „BMC feel the pressure at Tour Down Under with three former winners“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. Посетено на 16 јануари 2018.
 16. Ејгис, Метју (15 јануари 2018). „Santos TDU Preview: Stage 1, Port Adelaide to Lyndoch“. Тур Даун Андер. Events South Australia. Посетено на 16 јануари 2018.
 17. „Тур Даун Андер 2018“. ProCycling.
 18. 18,0 18,1 18,2 18,3 18,4 „Winner Categories“. Tour Down Under. Events South Australia. Архивирано од изворникот на 16 јануари 2018. Посетено на 16 јануари 2018.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]