Стил фон Хоф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Стил фон Хоф
Фон Хоф во 2016 година
Лични податоци
Цело имеСтил фон Хоф
ПрекарНе’рѓосувачки[1]
Роден31 декември 1987(1987-12-31)(36 г.)
Морнингтон, Викторија, Австралија
Висина1,80 м
Маса70 кг
Податоци за клубот
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачспринтер
Аматерски клубови
2009–2010
2011
2012
2012
2019
2020–2021
Торк Перформанс Нутришн
Џенезис Велт Адвајзерс
Чипотл-Фирст Солар Дивилопмент Тим
Гармин-Шарп (стажант)
Тим Релентлес
ИнФорм ТМ Инсајт МЕЈК
Професионални клубови
2013–2014
2015
2016-2017
2018
Гармин-Шарп
НФТО
ОНЕ Про Сајклинг
Бенелонг СвисВелнес Сајклинг Тим
Значајни победи
Национален првак во критериум (2014, 2015)
Последна промена
27 октомври 2022

Стил фон Хоф (англиски: Steele Von Hoff; р. 31 декември 1987) — австралиски професионален друмски велосипедист, кој последно возел за австралиската аматерска екипа ИнФорм ТМ Инсајт МЕЈК.[2] Во 2018 година, Фон Хоф освоил златен медал на друмската трка на Игрите на Комонвелтот.

Кариера[уреди | уреди извор]

Фон Хоф (лево) на подиумот по третата етапа на Трката околу Полска 2013.

Во 2011 година, Фон Хоф и колегата од Џенезис Велт Адвајзерс Нејтан Хас, преовладувале на домашната национална друмска серија. Двајцата возачи настапиле на Хералд Сан Тур, трка на која возат голем број елитни екипи;[3] Фон Хоф бил трет на втората етапа и втор на третата етапа, додека Хас ја освоил трката.[4]

Во јануари 2012 година, Фон Хоф се приклучил на Чипотл-Фирст Солар Дивилопмент Тим, американска велосипедска екипа, која настапува на континенталните трки, меѓутоа Чипотл-Фирст Солар главно возела трки во Американската турнеја. На 1 август 2012, додека се подготвувал да настапи на Тур де Гваделуп со боите на екипата, Фон Хоф бил унапреден како стажант на екипата Гармин-Шарп,[5] и така повторно се споил со Хас.[6][7] На 24 август 2012 година, Фон Хоф завршил трет на третата етапа на Трката околу Данска.[8]

Фон Хоф се приклучил со професионален договор на Гармин-Шарп за сезоните 2013 и 2014.[9][10] На 10 јанаури 2014 година, Фон Хоф победил на државното првенство во критериум.[11][12] Во декември 2014 година, Фон Хоф бил најавен како член на составот на екипата НФТО за сезоната 2015.[13] На Тур Даун Андер 2015, Фон Хоф настапувал како дел од екипата УниСА-Австралија. Ја освоил четвртата етапа на трката.[14] Есента 2015, ОНЕ Про Сајклинг објавиле дека Фон Хоф ќе вози за нив од 2016.[15]

Освоил златен медал на друмската трка на Игрите на Комонвелтот 2018.[16]

Личен живот[уреди | уреди извор]

Фон Хоф е роден во Морнингтон, а моментално живее во Мурудук, Австралија.[17][18]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2011
3. Океанско друмско првенство
7. Краен пласман Трка околу Велингтон
2012
Тур де Гваделупе
1. Етапа 2
1. Етапа 9
1. Етапа 5 Тур ди Лоар ет Шер
1. Етапа 6 Трка Олимпија
2. Катекурс
3. Државно првенство во критериум
5. Даун Андер Класик
6. Краен пласман Светски пристаништен класик
10. Јапонски куп
2013
Национални друмски првенства
2. Критериум
3. Друмска трка
7. Даун Андер Класик
2014
1. Државно првенство во критериум
2015
1. Државно првенство во критериум
1. Класик Рутланд-Мелтон
1. Меморијална друмска трка Џок Вадли
1. Етапа 4 Тур Даун Андер
3. Лондон Ноктурн
5. Краен пласман Заливски класични серии
2016
1. Етапа 1 Трка околу Норвешка
1. Етапа 1 Велосипедска трка Сибиу
5. Омлоп Мандел-Леје-Схелде
8. ГП Стад Зотегем
9. Класик Лондон-Сари
10. Трка околу Келн
2017
2. Краен пласман Ронде ван Миден-Недерланд
1. Етапа 1 (ТТТ)
8. Класик Рутланд-Мелтон Интернејшнл Сајкл
2018
1. Друмска трка, Игри на Комонвелтот
1. Бодовен пласман Хералд Сан Тур
7. Голема океанска друмска трка „Кедел Еванс“

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Стил фон Хоф во Гармин-Шарп“. Гармин-Шарп. Колорадо: Slipstream Sports LLC. 28 декември 2012. Архивирано од изворникот на 2012-09-13. Посетено на 6 јануари 2013.
 2. „2021 Federation University Road National Championships Elite Men Road Race Startlist“. MyTimedResult.com. AusCycling. Архивирано од изворникот на 29 September 2021. Посетено на 29 September 2021.
 3. Алекс Хиндс (27 октомври 2011). „Хас во Гармин-Сервело, Фон Хоф во Чипотл во 2012“. Cyclingnews.com. Бат, Англија: Future plc. Посетено на 2 јануари 2014.
 4. „Џајко Хералд Сан Тур“. Cyclingnews.com. Бат, Англија: Future plc. 12–16 октомври 2011. Посетено на 9 јануари 2014.
 5. „Гармин-Шарп (GRS) – САД“. Светска турнеја на UCI. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот на 2014-02-01. Посетено на 1 август 2012.
 6. „Тим Гармин-Шарп-Баракуда го објави составот за 2013“. Гармин-Шарп. Колорадо: Slipstream Sports LLC. 28 декември 2012. Архивирано од изворникот на 2013-01-02. Посетено на 6 јануари 2013.
 7. „Тим Гармин-Шарп-Баракуда го откри составот за 2013“. Гармин-Шарп. Булдер, Колорадо: Slipstream Sports LLC. 28 декември 2012. Архивирано од изворникот на 2013-01-02. Посетено на 6 јануари 2013.
 8. Norsk etapesejr og gul trøje i Vejle, Danmarks Cykle Union, 25 август 2012.
 9. „Фон Хоф потпиша за Гармин-Шарп“. Cyclingnews.com. Бат, Англија: Future plc. 3 ноември 2012. Посетено на 20 јануари 2014.
 10. Ед Худ (25 декември 2012). „Интервју на Стил фон Хоф: Новиот договор со Гармин Шарп сака да ја покаже неговата брзина“. VeloNation. VeloNation LLC. Посетено на 20 јануари 2014.
 11. Риси Хомфреј (10 јануари 2014). „Злато на националниот критериум за Стил фон Хоф по бронзата и среброто претходните две години“. News Corp Australia. News Corp. Архивирано од изворникот на 2014-03-04. Посетено на 19 јануари 2014.
 12. „Von Hoff Wins Australian Crit Championship“. Гармин-Шарп. Булдер, Колорадо: Slipstream Sports LLC. 10 јануари 2014. Архивирано од изворникот на 2014-12-13. Посетено на 19 јануари 2014.
 13. Бул, Ник (11 декември 2014). „Стил фон Хоф на Гармин-Шарп се приклучува на НФТО за 2015“. Cycling Weekly. Посетено на 11 декември 2014.
 14. http://www.abc.net.au/news/2015-01-23/von-hoff-wins-tour-down-under-stage-four/6043232
 15. „Von Hoff signs for ONE Pro Cycling“. cyclingnews.com. 1 октомври 2015. Посетено на 2 октомври 2015.
 16. „2018 Commonwealth Games 2018: Elite Men Road Race Results“. 14 April 2018.
 17. „Steele Von Hoff at Cycling Archives“. Cycling Archives. Посетено на 7 March 2013.
 18. „Steele Von Hoff at Cycling Base“. Cycling Base. Архивирано од изворникот на 2014-01-02. Посетено на 6 January 2013.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]