Пиплс Чојс Класик 2018

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Пиплс Чојс Класик 2018 Cycling (road) pictogram.svg
Детали за трката
Издание13. Пиплс Чојс Класик
Датум14 јануари 2018
Растојание50,6 км
ДржаваAUS Австралија
ПоаѓалиштеАделаида
ОдредиштеАделаида
Екипи19
Просечна брзина47,13 км/ч
Добитници на наградите
ПобедникSVK Петер Саган (Бора-Хансгрое) Wikidata-logo S.svg
ВторопласиранGER Андре Грајпел (Лото-Судал) Wikidata-logo S.svg
ТретопласиранAUS Кејлеб Јуан (Мичелтон-Скот) Wikidata-logo S.svg
◀ 20172019 ▶
Документација Wikidata-logo S.svg

Пиплс Чојс Класик 2018 — 13. издание на велосипедската еднодневна трка Пиплс Чојс Класик, која се одржала на 14 јануари. Се возела како критериум на два дена пред отпочнувањето на Тур Даун Андер.

Бранител на титулата бил Кејлеб Јуан (Орика-БајкЕксчејнџ), кој не успеал да ја одбрани титулата.

Рута[уреди | уреди извор]

Патеката била составена од 22 круга, секој во должина од 2,3 километри во градот Аделаида.

Екипи[уреди | уреди извор]

Екипи од Светската турнеја UCI (18)
 1. FRA АГ2Р Ла Мондијал
 2. KAZ Астана
 3. USA БМЦ Рејсинг
 4. GER Бора-Хансгрое
 5. RSA Дименжн Дата
 6. USA ЕФ Едукејшн Фирст-Драпак
 7. FRA Групама-ФДЖ
 8. BEL Лото-Судал
 9. ESP Мовистар
 10. AUS Мичелтон-Скот
 11. BEL Квик-Степ Флорс
 12. GBR Скај
 13. GER Санвеб
 14. BRN Бахреин-Мерида
 15. SUI Катјуша-Алпесин
 16. USA Трек-Сегафредо
 17. NED Лото НЛ-Џамбо
 18. UAE ОАЕ Емирати
Национална екипа
 1. AUS УниСА-Австралија

Поредок[уреди | уреди извор]

[1]

Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. SVK Петер Саган Бора-Хансгрое1ч 04' 25
2. GER Андре Грајпел Лото-Судал+ 0
3. AUS Кејлеб Јуан Мичелтон-Скот+ 0
4. ITA Елија Вивијани Квик-Степ Флорс+ 0
5. ITA Симоне Консони ОАЕ Емирати+ 0
6. GBR Кристофер Лолес Тим Скај+ 0
7. AUS Сем Велсфорд УниСА-Австралија+ 0
8. ITA Енрико Батаљин Лото НЛ-Џамбо+ 0
9. GER Јаша Зитерлин Мовистар+ 0
10. AUS Марк Реншо Дименжн Дата+ 0
11. ESP Карлос Барберо Мовистар+ 0
12. DEN Мадс Вирц Шмит Катјуша-Алпесин+ 0
13. GER Фил Баухаус Санвеб+ 0
14. IRL Сем Бенет Бора-Хансгрое+ 3
15. ITA Валерио Ањоли Бахреин-Мерида+ 3
Извор: ProCyclingStats


Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]