Скот Боуден

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Скот Боуден
Лични податоци
Цело имеСкот Боуден
Роден4 април 1995 (1995-04-04) (26 г.)
Австралија Австралија
Висина1,75 м
Маса65 кг
Податоци за клубот
Мом. клубБург ан Брес Ен Сиклисм
Дисциплинадрумски и планински велосипедизам
Улогавозач
Аматерски клубови
2021– Бург ан Брес Ен Сиклисм
Професионални клубови
2017–2018
2019–2020
ИзоВи Спортс СвисВелнес
Тим БриџЛејн
Последна промена
15 март 2021

Скот Боуден (англиски: Scott Bowden; р. 4 април 1995) — австралиски планински и друмски велосипедист, кој вози за француската аматерска екипа Бург ан Брес Ен Сиклисм.[1]

Возел на друмската трка на Летните олимписки игри 2016.[2] На игрите настапил и во крос-кантри.[3]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2015
1. OceaniaChampionJersey.png Океанско првенство за крос-кантри под 23 години
2016
1. MaillotAustralia.PNG Национално првенство за крос-кантри
2017
6. Национално друмско првенство под 23 години
2019
6. Национално друмско првенство
9. Краен пласман Трка околу Кина II
2021
3. Национално друмско првенство

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Gachet, Nicolas (5 December 2020). „Un Australien signe en N1“ [An Australian signs in N1]. Directvelo (француски). Association Le Peloton. Посетено на 26 February 2021.
  2. „Scott Bowden“. ProCyclingStats. Посетено на 5 август 2016.
  3. „Olympic mountain biker Scott Bowden switching focus to road career“.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]