Хобарт

Координати: 42°52′50″S 147°19′30″E / 42.88056° ЈГШ; 147.32500° ИГД / -42.88056; 147.32500
Од Википедија — слободната енциклопедија
Хобарт
Hobart
Поглед на центарот од планината Нелсон
Хобарт во рамките на Австралија
Хобарт
Држава/територија Тасманија
Координати42°52′50″S 147°19′30″E / 42.88056° ЈГШ; 147.32500° ИГД / -42.88056; 147.32500
Население205.566 (2006)[1] (11-ти)
 • Густина895 жит/км2 (2006)[2]
Основан1803
Површина1.357,3 км2
Часовен појасAEST (UTC+10)
 • Лете (DST)AEDT (UTC+11)
Местоположба
Изб. единициДенисон, Френклин
Сој. единициДенисон, Френклин
Сред. макс. темп. Сред. мин. темп. Год. врнежи
16,9 °C
8,3 °C
619,5 мм

Хобарт (англиски: Hobart) е главен и најнаселен град на сојузната држава Тасманија.[3] По Сиднеј, Хобарт е втор најстар главен град во Австралија. Основан е во 1803 г. како британска казнена колонија Во 2006 г, градот имал околу 205.566 жители.[1] Градот е финансискиот и административниот центар на Тасманија и исто така служи како главен центар за австралиските и француските антарктички операции.

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Австралиско биро за статистика (7 февруари 2008). „Geographic distribution of the population“. Посетено на 2008-03-26.
  2. Австралиско биро за статистика (17 март 2008). „Explore Your City Through the 2006 Census Social Atlas Series“. Посетено на 2008-05-19.
  3. Frank Bolt, The Founding of Hobart 1803-1804, ISBN 0-975-71660-3
  • Bolt, Frank (2004) The Founding of Hobart 1803 - 1804 Peregrine Pty Ltd, Kettering Tasmania. ISBN 0-9757166-0-3

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Хобарт и околината