Матео Монтагути

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Матео Монтагути
Монтагути на Милано-Санремо 2013
Лични податоци
Цело имеМатео Монтагути
Роден6 јануари 1984 (1984-01-06) (37 г.)
Форли,  Италија
Висина1,81 м
Маса66 кг
Податоци за клубот
Мом. клубАндрони Џокатоли-Сидермек
Дисциплинадрумски и велодромски велосипедизам
Улогавозач
Професионални клубови
2008–2009
2010
2011–2018
2019-
ЛРП Бракес-Балан
Де Роса-Стак Пластик
Аг2р-Ла Мондијал
Андрони Џокатоли-Сидермек
Значајни победи
Национален првак - Бодовна трка (2005)
Национален првак - Екипен пласман (2007)
Последна промена
2 јануари 2019

Матео Монтагути (италијански: Matteo Montaguti; р. 6 јануари 1984) — италијански професионален велосипедист, кој вози за професионалната континентална екипа Андрони Џокатоли-Сидермек.

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2005
1. Jersey italianflag.svg Италијански национален првак - Бодовна трка
2007
1. Jersey italianflag.svg Италијански национален првак - Екипен пласман
2008
2. ГП Индустрија е Комерчио Артиџанато Карнагезе
2010
1. Краен пласман, Џиро дела Провинција ди Реџо Калабрија
1. Етапа 1
5. Трофео Легвелја
3. ГП Нобили Рубинетерие
10. ГП Чита ди Мисано-Адријатико
6. Меморијал Марко Пантани
2012
1. Jersey polkadot.svg Планински пласман Критериум Интернационал
1. Jersey green.svg Планински пласман Тур де Свис
3. Трофео Лаигвелја
2014
2. Гран Премио Чита ди Камаиоре
7. Трофео Лаигвелја
2015
3. Гран Премио ди Лугано
7. Гран Премио Бруно Бегели
8. Гран Премио Нобили Рубинетери
2016
9. Трофео Лаигвелја
2017
1. Етапа 4 Трка на Алпите

Распоред на резултатите на големите трки[уреди | уреди извор]

Голема трка 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018
Jersey pink.svg Џиро 143 77 81 44 54 19 51 42
Jersey yellow.svg Тур 66
Jersey red.svg Вуелта 76 72 СО

СО = се откажал; — = не учествувал

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • Commons-logo.svg Матео Монтагути на Ризницата ?
  • „Достигнувања на Матео Монтагути“. Cycling Archives.
  • „Достигнувања на Матео Монтагути“. Cycling Quotient.
  • „Достигнувања на Матео Монтагути“. ProCycling.
  • Профил на Матео Монтагути на страницата на Аг2р-Ла Мондијал