Прејди на содржината

Тур Даун Андер 2023

Од Википедија — слободната енциклопедија
Тур Даун Андер 2023
Детали за трката
Издание23. Тур Даун Андер
НатпреварувањеСветска турнеја на UCI 2023 2.UWT
Етапи6
Датуми17 – 22 јануари
Растојание679,4 км
ДржаваAUS Австралија
ПоаѓалиштеАделаида
ОдредиштеЛофти
Екипи20
Возачи на почеток139
Возачи на крај121
Просечна брзина42,125 км/ч
Добитници на наградите
ПобедникAUS Џеј Вајн (ОАЕ Емирати)
ВторопласиранGBR Сајмон Јејтс (Тим Џејко АИУла)
ТретопласиранESP Пељо Билбао (Бахреин Викториус)
БодовенAUS Мајкл Метјус (Тим Џејко АИУла)
ПланинскиDEN Микел Фрелих Хоноре (ЕФ Едукејшн-ИзиПост)
МладинскиUSA Магнус Шефилд (Инеос Гренадиерс)
ЕкипенUAE ОАЕ Емирати
◀20202024
Документација

Тур Даун Андер 2023 — 23. издание на велосипедската етапна трка Тур Даун Андер, која се одржала помеѓу 17 и 22 јануари како прв настан во сезоната на Светската турнеја.[1]

Екипи[уреди | уреди извор]

Бидејќи Тур Даун Андер е настан од Светската турнеја, сите осумнаесет UCI World Tour екипи биле автоматски поканети и се обврзани да учествуваат на трката.[2] Екипата на Универзитетот на Јужна Австралија добила специјална покана за учество на трката, како и една професионална континентална екипа и со тоа била заокружена главната група од 20 екипи.[3]

Екипи од Светската турнеја на UCI (18)ProTeamНационална екипа
  • AUS УниСА-Австралија

Рута[уреди | уреди извор]

ЕтапаДатумТекtypeРастојание (км)Искачени метриПобедникCевкупен лидер
Пролог 17 јанАделаидаАделаида
индивидуален хронометар
индивидуален хронометар
5,539 mITA Алберто Бетиол ITA Алберто Бетиол
1 18 јанТанунда – Танунда
ридеста етапа
ридеста етапа
150,11715 mGER Фил Баухаус ITA Алберто Бетиол
2 19 јанБрајтон – Виктор Харбор
ридеста етапа
ридеста етапа
1561803 mAUS Роан Денис AUS Роан Денис
3 20 јанНорвуд – Кемпбелтаун
среднопланинска етапа
среднопланинска етапа
118,51831 mESP Пељо Билбао AUS Џеј Вајн
4 21 јанПорт Вилунга – Вилунга
ридеста етапа
ридеста етапа
135,31103 mFRA Бријан Кокар AUS Џеј Вајн
5 22 јанАнли – Лофти
среднопланинска етапа
среднопланинска етапа
1142224 mGBR Сајмон Јејтс AUS Џеј Вајн

Етапи[уреди | уреди извор]

Пролог[уреди | уреди извор]

Аделаида - Аделаида
индивидуален хронометар
индивидуален хронометар
(5,5 км)
Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. ITA Алберто Бетиол ЕФ Едукејшн-ИзиПост6' 19
2. USA Магнус Шефилд Инеос Гренадиерс+ 8
3. DEN Јулиус Јохансен Интермарше-Сиркус-Ванти+ 10
4. AUS Кејден Гровс Алпесин-Декојнинк+ 11
5. NZL Сем Гејз Алпесин-Декојнинк+ 11
6. FRA Иго Паж Интермарше-Сиркус-Ванти+ 12
7. GER Мариус Мајрхофер Тим ДСМ+ 13
8. GER Јаник Штајмле Судал Квик-Степ+ 13
9. AUS Џеј Вајн ОАЕ Емирати+ 14
10. AUS Мајкл Метјус Тим Џејко АИУла+ 14
Извор: ProCyclingStats
Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. ITA Алберто Бетиол портокалова маичка за предводникот во генералниот пласманЕФ Едукејшн-ИзиПост6' 19
2. USA Магнус Шефилд бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачИнеос Гренадиерс+ 8
3. DEN Јулиус Јохансен Интермарше-Сиркус-Ванти+ 10
4. AUS Кејден Гровс Алпесин-Декојнинк+ 11
5. NZL Сем Гејз Алпесин-Декојнинк+ 11
6. FRA Иго Паж Интермарше-Сиркус-Ванти+ 12
7. GER Мариус Мајрхофер Тим ДСМ+ 13
8. GER Јаник Штајмле Судал Квик-Степ+ 13
9. AUS Џеј Вајн ОАЕ Емирати+ 14
10. AUS Мајкл Метјус Тим Џејко АИУла+ 14
Извор: ProCyclingStats


Етапа 1[уреди | уреди извор]

Танунда - Танунда
ридеста етапа
ридеста етапа
(150,1 км)
Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. GER Фил Баухаус Бахреин Викториус3ч 37' 35
2. AUS Кејлеб Јуан УниСА-Австралија+ 0
3. AUS Мајкл Метјус Тим Џејко АИУла+ 0
4. ITA Алесандро Кови ОАЕ Емирати+ 0
5. FRA Пол Пенхое Групама-ФДЖ+ 0
6. LAT Емилс Лиепињш Трек-Сегафредо+ 0
7. FRA Иго Паж Интермарше-Сиркус-Ванти+ 0
8. FRA Иго Хофстетер Аркеа-Самсик+ 0
9. AUS Таџ Џонс Израел-Премиер Тек+ 0
10. BEL Гербен Тејсен Интермарше-Сиркус-Ванти+ 0
Извор: ProCyclingStats
Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. ITA Алберто Бетиол портокалова маичка за предводникот во генералниот пласманЕФ Едукејшн-ИзиПост3ч 43' 54
2. AUS Мајкл Метјус Тим Џејко АИУла+ 6
3. USA Магнус Шефилд бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачИнеос Гренадиерс+ 8
4. DEN Јулиус Јохансен Интермарше-Сиркус-Ванти+ 10
5. AUS Кејден Гровс Алпесин-Декојнинк+ 11
6. NZL Сем Гејз Алпесин-Декојнинк+ 11
7. FRA Иго Паж Интермарше-Сиркус-Ванти+ 12
8. GER Мариус Мајрхофер Тим ДСМ+ 13
9. NZL Корбин Стронг Израел-Премиер Тек+ 13
10. GER Јаник Штајмле Судал Квик-Степ+ 13
Извор: ProCyclingStats


Етапа 2[уреди | уреди извор]

Брајтон - Виктор Харбор
ридеста етапа
ридеста етапа
(156 км)
Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. AUS Роан Денис Џамбо-Висма4ч 00' 40
2. AUS Џеј Вајн ОАЕ Емирати+ 2
3. SUI Мауро Шмид Судал Квик-Степ+ 2
4. GBR Сајмон Јејтс Тим Џејко АИУла+ 2
5. AUS Џеј Хиндли Бора-Хансгрое+ 5
6. AUS Кејлеб Јуан Лото Дстни+ 11
7. LAT Емилс Лиепињш Трек-Сегафредо+ 11
8. NZL Корбин Стронг Израел-Премиер Тек+ 11
9. AUS Кејден Гровс Алпесин-Декојнинк+ 11
10. FRA Пол Пенхое Групама-ФДЖ+ 11
Извор: ProCyclingStats
Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. AUS Роан Денис портокалова маичка за предводникот во генералниот пласманЏамбо-Висма7ч 44' 41
2. AUS Џеј Вајн зелена маичка за предводникот на планинскиот пласманОАЕ Емирати+ 3
3. USA Магнус Шефилд бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачИнеос Гренадиерс+ 12
4. SUI Мауро Шмид Судал Квик-Степ+ 13
5. NZL Корбин Стронг Израел-Премиер Тек+ 14
6. FRA Иго Паж Интермарше-Сиркус-Ванти+ 14
7. AUS Кејден Гровс Алпесин-Декојнинк+ 15
8. GER Мариус Мајрхофер Тим ДСМ+ 17
9. GER Никијас Арнт Бахреин Викториус+ 19
10. AUS Мајлс Скотсон Групама-ФДЖ+ 20
Извор: ProCyclingStats


Етапа 3[уреди | уреди извор]

Норвуд - Кемпбелтаун
среднопланинска етапа
среднопланинска етапа
(118,5 км)
Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. ESP Пељо Билбао Бахреин Викториус2ч 48' 10
2. GBR Сајмон Јејтс Тим Џејко АИУла+ 0
3. AUS Џеј Вајн ОАЕ Емирати+ 0
4. AUS Мајкл Метјус Тим Џејко АИУла+ 28
5. NOR Свен Ерик Бистрем Интермарше-Сиркус-Ванти+ 28
6. ERI Натнаел Тесфацион Трек-Сегафредо+ 28
7. ITA Антонио Тибери Трек-Сегафредо+ 28
8. NED Милан Вадер Џамбо-Висма+ 28
9. AUS Бен О’Конор АГ2Р Ситроен Тим+ 28
10. GBR Итан Хејтер Инеос Гренадиерс+ 28
Извор: ProCyclingStats
Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. AUS Џеј Вајн портокалова маичка за предводникот во генералниот пласманзелена маичка за предводникот на планинскиот пласманОАЕ Емирати10ч 32' 50
2. ESP Пељо Билбао Бахреин Викториус+ 15
3. GBR Сајмон Јејтс Тим Џејко АИУла+ 16
4. USA Магнус Шефилд Инеос Гренадиерс+ 45
5. SUI Мауро Шмид Судал Квик-Степ+ 46
6. GBR Итан Хејтер Инеос Гренадиерс+ 50
7. NOR Свен Ерик Бистрем Интермарше-Сиркус-Ванти+ 54
8. ITA Антонио Тибери Трек-Сегафредо+ 58
9. AUS Бен О’Конор АГ2Р Ситроен Тим+ 1' 00
10. ESP Горка Исагире Мовистар+ 1' 01
Извор: ProCyclingStats


Етапа 4[уреди | уреди извор]

Порт Вилунга - Вилунга
ридеста етапа
ридеста етапа
(135,3 км)
Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. FRA Бријан Кокар Кофидис2ч 53' 41
2. ITA Алберто Бетиол ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 0
3. FRA Иго Паж Интермарше-Сиркус-Ванти+ 0
4. FRA Пол Пенхое Групама-ФДЖ+ 0
5. NZL Корбин Стронг Израел-Премиер Тек+ 0
6. AUS Мајкл Метјус сина маичка за предводникот во спринтерскиот пласманТим Џејко АИУла+ 0
7. FRA Доријан Годон АГ2Р Ситроен Тим+ 0
8. GER Мариус Мајрхофер Тим ДСМ+ 0
9. GER Ким Хајдук Инеос Гренадиерс+ 0
10. AUS Кејлеб Јуан УниСА-Австралија+ 0
Извор: ProCyclingStats
Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. AUS Џеј Вајн портокалова маичка за предводникот во генералниот пласманОАЕ Емирати+ 13ч 26' 31
2. GBR Сајмон Јејтс Тим Џејко АИУла+ 15
3. ESP Пељо Билбао Бахреин Викториус+ 15
4. USA Магнус Шефилд бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачИнеос Гренадиерс+ 45
5. SUI Мауро Шмид Судал Квик-Степ+ 46
6. GBR Итан Хејтер Инеос Гренадиерс+ 50
7. NOR Свен Ерик Бистрем Интермарше-Сиркус-Ванти+ 54
8. FRA Иго Паж Интермарше-Сиркус-Ванти+ 56
9. ITA Антонио Тибери Трек-Сегафредо+ 58
10. AUS Бен О’Конор АГ2Р Ситроен Тим+ 1' 00
Извор: ProCyclingStats


Етапа 5[уреди | уреди извор]

Анли - Лофти
среднопланинска етапа
среднопланинска етапа
(114 км)
Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. GBR Сајмон Јејтс Тим Џејко АИУла2ч 41' 16
2. AUS Џеј Вајн ОАЕ Емирати+ 0
3. AUS Бен О’Конор АГ2Р Ситроен Тим+ 2
4. ITA Антонио Тибери Трек-Сегафредо+ 3
5. NOR Свен Ерик Бистрем Интермарше-Сиркус-Ванти+ 6
6. AUS Џеј Хиндли Бора-Хансгрое+ 6
7. ESP Пељо Билбао Бахреин Викториус+ 6
8. ITA Џовани Алеоти Бора-Хансгрое+ 6
9. USA Магнус Шефилд Инеос Гренадиерс+ 6
10. SUI Мауро Шмид Судал Квик-Степ+ 6
Извор: ProCyclingStats

Завршен пласман[уреди | уреди извор]

[4]

Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. AUS Џеј Вајн портокалова маичка за предводникот во генералниот пласманОАЕ Емирати16ч 07' 41
2. GBR Сајмон Јејтс Тим Џејко АИУла+ 11
3. ESP Пељо Билбао Бахреин Викториус+ 27
4. USA Магнус Шефилд бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачИнеос Гренадиерс+ 57
5. SUI Мауро Шмид Судал Квик-Степ+ 58
6. AUS Бен О’Конор АГ2Р Ситроен Тим+ 1' 04
7. NOR Свен Ерик Бистрем Интермарше-Сиркус-Ванти+ 1' 06
8. ITA Антонио Тибери Трек-Сегафредо+ 1' 07
9. ESP Горка Исагире Мовистар+ 1' 13
10. FRA Бријан Кокар Кофидис+ 1' 13
11. SUI Марк Хирши ОАЕ Емирати+ 1' 13
12. FRA Руди Молар Групама-ФДЖ+ 1' 16
13. AUS Себастијан Бервик Израел-Премиер Тек+ 1' 17
14. ERI Натнаел Тесфацион Трек-Сегафредо+ 1' 18
15. NZL Џорџ Бенет ОАЕ Емирати+ 1' 20
16. AUS Џеј Хиндли Бора-Хансгрое+ 1' 23
17. ITA Џовани Алеоти Бора-Хансгрое+ 1' 44
18. GBR Итан Хејтер Инеос Гренадиерс+ 1' 45
19. FRA Иго Паж Интермарше-Сиркус-Ванти+ 1' 51
20. FRA Ели Жесбер Аркеа-Самсик+ 2' 14
Извор: ProCyclingStats


Поредок[уреди | уреди извор]

Преглед на водството по етапата
Етапа Победник Генерален пласман
Планински пласман
Спринтерски пласман
Пласман за млад возач
Најборбен возач
Екипен пласман
П Алберто Бетиол Алберто Бетиол недоделена недоделена Магнус Шефилд недоделена Алпесин-Декојнинк
1 Фил Баухаус Лук Плап Фил Баухаус Нан Петер Интермарше-Сиркус-Ванти
2 Роан Денис Роан Денис Џеј Вајн Кејлеб Јуан Мануеле Боаро Алпесин-Декојнинк
3 Пелјо Билбао Џеј Вајн Мајкл Метјус Микел Фрелих Хоноре ОАЕ Тим Емирати
4 Бријан Кокар Микел Фрелих Хоноре Дарил Импи
5 Сајмон Јејтс Матија Катанео
На крај Џеј Вајн Микел Фрелих Хоноре Мајкл Метјус Магнус Шефилд недоделена ОАЕ Тим Емирати

Список на учесници[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „UCI World Tour Races“. procyclingstats.com. Посетено на 19 December 2022.
  2. „UCI Cycling Regulations: Part 2: Road Races page 110 article 2.15.127“ (PDF). uci.ch. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот (PDF) на 2 јули 2015. Посетено на 20 август 2015.
  3. „Teams and Riders – Men's“. Тур Даун Андер. Посетено на 20 јануари 2020.
  4. „Тур Даун Андер 2023“. ProCycling.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]