Јуси Веиканен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Јуси Веиканен
Лични податоци
Цело имеЈуси Веиканен
Роден29 март 1981 (1981-03-29) (39 г.)
Рихимеки, Финска
Висина1,78 м
Маса66 кг
Податоци за клубот
Мом. клубпензиониран
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачуниверзален возач
Професионални клубови
2002–2003
2005–2010
2011
2012–2015
Меларенерџи
Франсес де же
Омега Парма-Лото
ФДЖ-БигМет
Значајни победи
MaillotFin.PNG Национален друмски првак (2003, 2005, 2006, 2008, 2010, 2013, 2014)
Последна промена
12 јануари 2016

Јуси Веиканен (фински: Jussi Veikkanen; р. 29 март 1981) — поранешен фински професионален друмски велосипедист, кој професионално настапувал од 2002 до 2015 година. Веиканен ја започнал неговата кариера со екипата Меларенерџи и станал професионален велосипедист во 2005 со Франсес де же. Го освоил националното друмско првенство седум пати помеѓу 2003 и 2014 година.

По долго бегство на втората на Тур де Франс 2009 ја добил посакуваната маичка во планинскиот пласман. Ја носел до шестата етапа, кога ја преземал Стефан Оже.

Потпишал за Омега Парма-Лото за сезоната 2011,[1] но повторно се вратил во ФДЖ-БигМет за сезоната 2012.[2]

Веиканен објавил пред Тур де Вандеја 2015 дека трката ќе биде негова последна како професионален возач и дека ќе остане со ФДЖ како член на екипата по повлекувањето од трките.[3]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2003
1. MaillotFin.PNG Национално друмско првенство
2005
1. MaillotFin.PNG Национално друмско првенство
2006
1. MaillotFin.PNG Национално друмско првенство
1. Краен пласман Ла Тропикал Амиса Бонго
1. Етапа 1
1. Етапа 2 Тур ду Поату Шарент ет де ла Виен
2008
1. MaillotFin.PNG Национално друмско првенство
1. Етапа 4 Рут ду Суд
1. Етапа 6 Трка околу Германија
2010
1. MaillotFin.PNG Национално друмско првенство
1. Етапа 2 Медитеранска трка
2013
1. MaillotFin.PNG Национално друмско првенство
10. Краен пласман Тур Даун Андер
2014
1. MaillotFin.PNG Национално друмско првенство

Распоред на резултатите на Гранд Тур[уреди | уреди извор]

Гранд Тур 2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015
Jersey pink.svg Џиро 70 44 50 119 146 109
Jersey yellow.svg Тур 106
Jersey red.svg Вуелта СО 135 СО СО

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. http://www.cyclingnews.com/news/veikkanen-to-lotto
  2. „BigMat joins FDJ as co-sponsor in 2012“. Cycling News. Future Publishing Limited. 24 ноември 2011. Посетено на 2 јануари 2012.
  3. „News shorts: Zandio to retire at end of 2016, Veikkenan announces retirement“. Сyclingnews.com. 29 септември 2015. Посетено на 29 септември 2015.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]