Прејди на содржината

Голема океанска друмска трка „Кедел Еванс“ 2023

Од Википедија — слободната енциклопедија
Голема океанска друмска трка „Кедел Еванс“ 2023
Детали за трката
Издание7. Голема океанска друмска трка „Кедел Еванс“
НатпреварувањеСветска турнеја на UCI 2023 1.UWT
Датум29 јануари 2023
Растојание176 км
ДржаваAUS Австралија
ПоаѓалиштеЏелонг
ОдредиштеЏелонг
Екипи14
Возачи на почеток97
Возачи на крај83
Просечна брзина41,382 км/ч
Добитници на наградите
ПобедникGER Мариус Мајрхофер (Тим ДСМ)
ВторопласиранFRA Иго Паж (Интермарше-Сиркус-Ванти)
ТретопласиранAUS Сајмон Кларк (Израел-Премиер Тек)
◀20202024
Документација

Голема океанска друмска трка „Кедел Еванс“ 2023 — 7. издание на велосипедската еднодневна трка Голема океанска друмска трка „Кедел Еванс“, која се одржала на 29 јануари како втор настан во сезоната на Светската турнеја.[1]

Екипи[уреди | уреди извор]

Бидејќи трката била додадена на Светската турнеја во 2017 година, сите UCI World Tour екипи биле поканети на трката, но не биле обврзани да учествуваат. Поради тоа, единаесет од осумнаесетте екипи настапиле на трката, австралиската национална екипа, како и две професионални континентални екипи. Секоја екипа настапила со по седум возачи, освен Тим ДСМ, кои настапиле со шест. Од почетните 94 возачи, на крај завршиле 83.[2]

Екипи од Светската турнеја на UCI (11)ProTeams (2)Национална екипа
  • AUS УниСА-Австралија

Поредок[уреди | уреди извор]

Завршен пласман[уреди | уреди извор]

[3]

Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. GER Мариус Мајрхофер Тим ДСМ4ч 15' 11
2. FRA Иго Паж Интермарше-Сиркус-Ванти+ 0
3. AUS Сајмон Кларк Израел-Премиер Тек+ 0
4. AUS Мајкл Метјус Тим Џејко АИУла+ 0
5. NZL Корбин Стронг Израел-Премиер Тек+ 0
6. AUS Кејлеб Јуан УниСА-Австралија+ 0
7. NZL Дион Смит Интермарше-Сиркус-Ванти+ 0
8. SUI Марк Хирши ОАЕ Емирати+ 0
9. NZL Џорџ Бенет ОАЕ Емирати+ 0
10. USA Шон Квин ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 0
11. FRA Кевин Леданоа Аркеа-Самсик+ 0
12. NZL Арон Гејт Болтон Еквитис Блек Споук Про Сајклинг+ 0
13. ERI Натнаел Тесфацион Трек-Сегафредо+ 0
14. SUI Мауро Шмид Судал Квик-Степ+ 0
15. AUS Лукас Плап Инеос Гренадиерс+ 0
Извор: ProCyclingStats


Список на учесници[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „UCI World Tour Races“. procyclingstats.com. Посетено на 19 December 2022.
  2. „Cadel Evans Great Ocean Road Race 2023 Startlist“. ProCyclingStats. Посетено на 29 January 2023.
  3. „Голема океанска друмска трка „Кедел Еванс" 2023“. ProCycling.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]