Мартејн Тусвелд

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мартејн Тусвелд
Тусвелд на Трката околу Британија 2016
Лични податоци
Цело имеМартејн Тусвелд
Роден9 септември 1993(1993-09-09)(30 г.)
Утрехт,  Холандија
Висина1,87 м
Маса70 кг
Податоци за клубот
Мом. клубТим ДСМ-Фирмених
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачспецијалист за искачување
Професионални клубови
2012–2016
2014

2016
2017
2018-
Рабобанк Континентал Тим
Белкин Про Сајклинг (стажант)
Џајант-Алпецин (стажант)
Ромпот-Недерландсе Лотереј
Тим Санвеб
Последна промена
9 декември 2020

Мартејн Тусвелд (холандски: Martijn Tusveld; р. 9 септември 1993) — холандски професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Тим ДСМ-Фирмених.[1]

Возел на Светското друмско првенство 2014. Во август 2018 година бил вклучен во почетниот состав за Вуелта а Еспања.[2] Во октомври 2020 година бил вклучен во почетниот состав за Џиро д’Италија 2020.[3]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2012
10. Краен пласман Трка околу Кина I
2013
1. Пласман за млад возач Рон-Алп Изер Тур
3. Национално хронометарско првенство под 23 години
4. Лиеж-Бастоњ-Лиеж под 23 години
2014
2. Париз-Тур за млади
2015
2. Национално хронометарско првенство под 23 години
2. Париз-Тур за млади
3. Пиколо Џиро ди Ломбардија
8. Краен пласман Трка Олимпија
9. Трофеј Умаг
9. Лиеж-Бастоњ-Лиеж под 23 години
10. Краен пласман Триптих на планините и замоците
2016
1. Планински пласман Ронде ван Миден-Недерланд
2. Краен пласман Истарски пролетен трофеј
1. Етапа 2
4. Краен пласман Тур де Норманди
1. Пласман за млад возач
8. Краен пласман Трка Абу Даби
2017
10. Краен пласман Трка околу Австрија
10. Краен пласман Сиркут де ла Сарт
2019
10. Краен пласман Трка околу Гуангси

Распоред на резултатите на големите трки[уреди | уреди извор]

Голема трка 2018 2019 2020
Џиро 26
Тур
Вуелта 80 26

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Team Sunweb“. UCI.org. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот на 3 јануари 2020. Посетено на 3 јануари 2020.
  2. „2018: 73rd Vuelta a España: Start List“. Pro Cycling Stats. Посетено на 22 август 2018.
  3. „103rd Giro d'Italia: Startlist“. ProCyclingStats. Посетено на 2 October 2020.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]