Амстел Голд Рејс 2023

Од Википедија — слободната енциклопедија
Амстел Голд Рејс 2023
Детали за трката
Издание57. Амстел Голд Рејс
НатпреварувањеСветска турнеја на UCI 2023 1.UWT
Датум16 април 2023
Растојание253,6 км
ДржаваNED Холандија
ПоаѓалиштеМастрихт
ОдредиштеБерг ен Терблејт
Екипи25
Возачи на почеток175
Возачи на крај77
Просечна брзина42,029 км/ч
Искачени метри3242 m
Добитници на наградите
ПобедникSLO Тадеј Погачар (ОАЕ Емирати)
ВторопласиранIRL Бен Хили (ЕФ Едукејшн-ИзиПост)
ТретопласиранGBR Том Пидкок (Инеос Гренадиерс)
◀20222024
Документација

Амстел Голд Рејс 2023 — 57. издание на велосипедската еднодневна трка Амстел Голд Рејс, која се одржала на 16 април како 17. настан во сезоната на Светската турнеја.[1]

Екипи[уреди | уреди извор]

Бидејќи Амстел Голд Рејс е настан од Светската турнеја, сите осумнаесет UCI World Tour екипи биле автоматски поканети и се обврзани да учествуваат на трката.[2] Седум професионални континентални екипи биле дополнително поканети, со што била заокружена главната група од 25 екипи.[3]

Екипи од Светската турнеја на UCI (18)ProTeams (7)

Поредок[уреди | уреди извор]

Завршен пласман[уреди | уреди извор]

[4]

Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. SLO Тадеј Погачар ОАЕ Емирати6ч 02' 02
2. IRL Бен Хили ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 38
3. GBR Том Пидкок Инеос Гренадиерс+ 2' 14
4. DEN Андреас Крон Лото Дстни+ 2' 14
5. KAZ Алексеј Луценко Астана Казахстан Тим+ 2' 14
6. ITA Андреа Баџоли Судал Квик-Степ+ 3' 14
7. BEL Максим ван Гилс Лото Дстни+ 3' 14
8. DEN Матијас Скелмосе Јенсен Трек-Сегафредо+ 3' 14
9. DEN Александер Камп Тјудор Про Сајклинг+ 3' 14
10. FRA Аксел Зингле Кофидис+ 3' 14
Извор: ProCyclingStats


Список на учесници[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „UCI World Tour Races“. procyclingstats.com. Посетено на 19 December 2022.
  2. „UCI Cycling Regulations: Part 2: Road Races page 110 article 2.15.127“ (PDF). uci.ch. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот (PDF) на 2 јули 2015. Посетено на 20 август 2015.
  3. „2023 Amstel Gold Race Start list“. procyclingstats.com. Посетено на 9 April 2023.
  4. „Амстел Голд Рејс 2023“. ProCycling.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]