Јонатан Ластра

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јонатан Ластра
Лични податоци
Цело имеЈонатан Ластра Мартинес
Роден3 јуни 1993(1993-06-03)(30 г.)
Билбао,  Шпанија
Податоци за клубот
Мом. клубКаха Рурал-Сегурос РГА
Дисциплинадрумски и велокрос велосипедизам
Улогавозач
Аматерски клубови
2005–2013
2014–2015
Мендиз Менди Талдеа
Каха Рурал Аматер
Професионални клубови
2016– Каха Рурал-Сегурос РГА
Последна промена
2 јули 2018

Јонатан Ластра Мартинес (шпански: Jonathan Lastra Martínez; р. 3 јуни 1993 во Билбао) — шпански професионален друмски велосипедист, кој вози за професионалната континентална екипа Каха Рурал-Сегурос РГА.[1]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

Велокрос[уреди | уреди извор]

2012-2013
1. Национално велокрос првенство под 23 години
2013-2014
1. Национално велокрос првенство под 23 години

друмски[уреди | уреди извор]

2013
1. Баскиско друмско првенство под 23 години
2016
10. Копа Уго Агостони
2018
9. Краен пласман Трка околу Хрватска
10. Гран При де Плимелек-Морбијан

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Jonathan Lastra“. ProCyclingStats. Посетено на 3 февруари 2016.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]