Рој Курверс

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Рој Курверс
Курверс на Трката околу Британија 2016
Лични податоци
Цело имеРој Курверс
Роден27 декември 1979 (1979-12-27) (42 г.)
Хелен,  Холандија
Висина1,88 м
Маса74 кг
Податоци за клубот
Мом. клубТим ДСМ
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачспецијалист за класици
Аматерски клубови
2003–2007 Ван Хемерт Груп Сајклинг
Професионални клубови
2008– Скил-Шимано
Значајни победи
Хале-Ингоигем (2011)
Последна промена
29 јуни 2019

Рој Курверс (холандски: Roy Curvers; р. 27 декември 1979) — холандски професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Тим ДСМ.[1]

Бил победник на трката Хале-Ингоигем во 2011 година.[2]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2006
3. Профронде ван Фрислан
2007
1. Етапа 8 Трка Олимпија
9. Делта Профронде
2. Профронде ван Фрислан
2008
3. Омлоп ван хет Хутланд
9. Омлоп ван де Вламсе Шелдеборден
2009
7. Ронде ван Дренте
7. Фландриско првенство
9. Профронде ван Фрислан
9. Шпаркасен Џиро Бохум
2010
8. Париз-Брисел
10. Краен пласман Сиркут Франко-Белж
2011
1. Хале-Ингоигем
7. Шпаркасен Џиро Бохум
8. Омлоп ван хет Хутланд
9. Париз-Тур
2013
4. ГП Импанис-Ван Петегем
5. Краен пласман Светски пристаништен класик
5. ГП Џеф Шеренс
2015
5. Фландриско првенство
10. Бинше-Шиме-Бинше

Распоред на резултатите на големите трки[уреди | уреди извор]

Голема трка 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018
Jersey pink.svg Џиро 128
Jersey yellow.svg Тур 135 145 116 106 122 142
Jersey red.svg Вуелта 156

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Team Sunweb confirm 2019 men's and women's rosters“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. 23 ноември 2018. Посетено на 5 јануари 2019.
  2. Het Nieuwsblad. "Nederlander Roy Curvers nekt Belgen in Halle–Ingooigem". 22 јуни 2011.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]