Бријан Кокар

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Бријан Кокар
Кокар на Ле Самин 2015
Лични податоци
Цело име Бријан Кокар
Роден 25 април 1992 (1992-04-25) (воз. 24 г.)
Сен Назер, Франција
Висина 1,69 м
Маса 58 кг
Податоци за клубот
Мом. клуб Директ Енержи
Дисциплина Друмски и велодромски велосипедизам
Улога Возач
Вид на возач Спринтер
Аматерски клубови
2010
2011–2012
УС Понтшателен
Вандеја У
Професионални клубови
2013– Тим Јуропкар
Последна промена
14 март 2015

Бријан Кокар (француски: Bryan Coquard; р. 25 април 1992) — француски професионален велосипедист. Бил сребрен медалист на Летните олимписки игри 2012 во омниум.[1]

Кокар потпишал договор за професионална кариера во друмскиот велосипедизам од сезоната 2013 година, потпишувајќи со UCI World Tour екипата Тим Јуропкар.[2] Неговата сезона во 2013 започнала добро, откако освоил две етапи на Етоал де Бесеже во јануари и февруари.[3]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

Велодромски[уреди | уреди извор]

2011
2. Европски првенства - омниум
2012
Silver medal icon.svg Олимписки омниум
2. Шест дена Гренобл (со Морган Кнајски)
2013
Европски првенства под 23 години
1. Медисон
2. Екипна потера
2. Бодовна трка

Друмски[уреди | уреди извор]

2012
2. Светски друмски првенства под 23 години
2013
1. Шатору Класик
1. ГП Челинџ Спринт Про
Етоал де Бесеже
1. Jersey yellow.svg Бодовен пласман
1. Етапа 2
1. Етапа 4
Тур де Лангкави
1. Етапа 8
1. Етапа 9
2. Краен пласман Француски друмски куп
1. Пласман за млад возач
2. Краен пласман Тур де Пикарди
1. Етапа 2
2. Гран при де Денен
2. Вал д’Ил У Класик 35
3. Гран при де Фурмие
5. Париз-Камемберт
5. Буклс де л’Олн
6. Тур де Вандеја
8. Гран при д’Исберг
2014
1. Рут Адели
1. Париз-Камемберт
Етоал де Бесеже
1. Етапа 3
1. Етапа 4
3. Краен пласман Тур де Пикарди
1. Етапа 1
2015
1. Етапа 3 Етоал де Бесеже
5. Трофео Плаја де Палма
9. Трофео Сантањи-СесСалинес-Кампос

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Златен успех за Хансен“, Лондон 2012, 5 август 2012 (конс. 6 август 2012 г).
  2. Вајсло, Лора. „Сребрениот медалист во омниум Кокар во Јуропкар“, „Cycling News“, Future Publishing Limited, 6 август 2012 (конс. 6 август 2012 г).
  3. Бријан Кокар ја освои втората етапа на Етоал де Бесеже 2013; Михаел ван Стејен го држи водството“, „VeloNews“, Competitor Group, Inc., 31 јануари 2013 (конс. 31 јануари 2013 г).

Надворешни врски[уреди | уреди извор]