Прејди на содржината

Париз-Ница 2016

Од Википедија — слободната енциклопедија
Париз-Ница 2016
Детали за трката
Издание74. Париз-Ница
НатпреварувањеСветска турнеја на UCI 2016 2.UWT
Етапи8
Датуми6 – 13 март
Растојание1.122,1 км
ДржаваFRA Франција
ПоаѓалиштеКонфлан Сент Онорин
ОдредиштеНица
Екипи22
Возачи на почеток175
Возачи на крај131
Просечна брзина40,886 км/ч
Добитници на наградите
ПобедникGBR Герајнт Томас (Инеос Гренадиерс)
ВторопласиранESP Алберто Контадор (Тинкоф)
ТретопласиранAUS Ричи Порт (ССС Team)
БодовенAUS Мајкл Метјус (Тим Џејко АИУла)
ПланинскиCAN Антоан Дишен (Директ Енержи)
ЕкипенESP Мовистар
◀20152017▶
Документација

Париз-Ница 2016 — 74. издание на велосипедската етапна трка Париз-Ница. Започнала на 6 март, а завршила на 13 март како втора трка во сезоната на Светската турнеја.[1]

Британецот Герајнт Томас го освоил генералниот пласман. Алберто Контадор бил втор зад него со четири секунди, а бранителот на титулата Ричи Порт завршил трет со 12 секунди.[2]

Рута[уреди | уреди извор]

Трката започнала со пролог (поединечен хронометар) во предградието Конфлан Сент Онорин, 24,2 километри од центарот на Париз, на 6 март 2016. Првата етапа до Вандом, вклучувајќи две земјени патеки во последниот круг близу градот. Од втората до четвртата етапа се возеле во и низ Средишниот Масив од рамен до ридест терен.[3] Петтата етапа ја однела трката во Прованса и завршила во Салон де Прованс, близу брегот на Средоземното Море. Шале Рејнар, со 1.440 метри надморска височина, била највисоката точка на трката и може да биде под снег во почетокот на март.[4]

Потоа, трката се префрлила во Ница за последните две одлучувачки етапи. Шестата етапа започнала во Ница и завршила на искачувањето Ител, со просечен наклон од 5,7% на 15 километри. Седмата и последна етапа била на 13 март, на ридест терен околу Ница, со Кол д’Ез како завршно искачување на трката. Трката завршила на познатото Англиско шеталиште, на крајбрежјето на Азурниот Брег.[4]

ЕтапаДатумТекtypeРастојание (км)ПобедникCевкупен лидер
Пролог 6 марКонфлан Сент Онорин – Конфлан Сент Онорин
пролог
пролог
6,1AUS Мајкл Метјус AUS Мајкл Метјус
1 7 марКонде на Вегр – Вандом
рамна етапа
рамна етапа
198FRA Арно Демар AUS Мајкл Метјус
2 8 марКонтр – Комантри
рамна етапа
рамна етапа
213,5AUS Мајкл Метјус AUS Мајкл Метјус
3 9 марКисе – Мон Бруили
ридеста етапа
ридеста етапа
168откажување на етапата AUS Мајкл Метјус
4 10 марЖилиенас – Роман на Изер
рамна етапа
рамна етапа
195,5FRA Насер Бухани AUS Мајкл Метјус
5 11 марСен Пол Троа Шато – Салон де Прованс
среднопланинска етапа
среднопланинска етапа
198KAZ Алексеј Луценко AUS Мајкл Метјус
6 12 марНица – Sanctuaire de la Madone d'Utelle
планинска етапа
планинска етапа
177RUS Илнур Закарин GBR Герајнт Томас
7 13 марНицаНица
среднопланинска етапа
среднопланинска етапа
134BEL Тим Веленс GBR Герајнт Томас

Екипи[уреди | уреди извор]

Бидејќи Париз-Ница е настан од Светската турнеја на UCI, сите осумнаесет UCI World Tour екипи биле автоматски поканети и се обврзани да испратат екипа на трката. На четири професионални континентални екипи им биле доделени специјални покани.[5]

Сите екипи, освен Лото-Судал (кој настапил со седум возачи), започнале со максималните осум дозволени возачи, со што главната група била сочинета од 167 возачи.[6] Тим Лото-Судал ја започнале трката со нов дрес со името Lotto Fix All, производ на нивниот спонзор Судал.[7]

Екипи во Светската турнеја на UCI

Професионални континентални екипи

Етапи[уреди | уреди извор]

Пролог[уреди | уреди извор]

6 март 2016 — Конфлан Сент Онорин, 6,1 км поединечен хронометар (ITT)[8]
Пролог и генерален пласман
Место Возач Екипа Време
1  Мајкл Метјус (АВС) Генерален пласманБодовен пласман Орика-БајкЕксчејнџ 7' 39"
2  Том Димулен (ХОЛ) Џајант-Алпецин + 1"
3  Патрик Бевин (НЗЛ) Канондејл-Драпак + 2"
4  Хосе Ерада (ШПА) Мовистар Тим + 6"
5  Јон Изагире (ШПА) Мовистар Тим + 6"
6  Ливе Вестра (ХОЛ) Астана + 7"
7  Герајнт Томас (ВБР) Тим Скај + 7"
8  Дрис Девенинс (БЕЛ) ИАМ Сајклинг + 8"
9  Силвен Шаванел (ФРА) Директ Енержи + 9"
10  Жером Копел (ФРА) ИАМ Сајклинг + 9"
Извор: [9]

Етапа 1[уреди | уреди извор]

7 март 2016 — Конде сир Вегр до Вандом, 198 км[10]
Резултат од етапа 1
Место Возач Екипа Време
1  Арно Демар (ФРА) ФДЖ 4hr 29' 53"
2  Бен Свифт (ВБР) Тим Скај и.в.
3  Насер Бухани (ФРА) Кофидис и.в.
4  Адријан Пети (ФРА) Директ Енержи и.в.
5  Мајкл Метјус (АВС) Генерален пласманБодовен пласман Орика-БајкЕксчејнџ и.в.
6  Том Бонен (БЕЛ) Етикс-Квик Степ и.в.
7  Сеп Ванмарке (БЕЛ) Лото НЛ-Џамбо и.в.
8  Зимон Гешке (ГЕР) Џајант-Алпецин и.в.
9  Јонас Вангенехтен (БЕЛ) ИАМ Сајклинг и.в.
10  Герајнт Томас (ВБР) Тим Скај и.в.
Извор: [11]
Генерален пласман по етапа 1
Место Возач Екипа Време
1  Мајкл Метјус (АВС) Генерален пласманБодовен пласман Орика-БајкЕксчејнџ 4ч 37' 30"
2  Том Димулен (ХОЛ) Џајант-Алпецин + 3"
3  Патрик Бевин (НЗЛ) Канондејл-Драпак + 4"
4  Јон Изагире (ШПА) Планински пласман Мовистар Тим + 8"
5  Герајнт Томас (ВБР) Тим Скај + 8"
6  Ливе Вестра (ХОЛ) Астана + 9"
7  Дрис Девенинс (БЕЛ) ИАМ Сајклинг + 10"
8  Ричи Порт (АВС) Ванти-Груп Гобер + 12"
9  Арно Демар (ФРА) ФДЖ + 14"
10  Вилко Келдерман (ХОЛ) Лото НЛ-Џамбо + 15"
Извор: [11]

Етапа 2[уреди | уреди извор]

8 март 2016 — Контр до Комантри, 213,5 км[12]
Резултат од етапа 2
Место Возач Екипа Време
1  Мајкл Метјус (АВС) Генерален пласманБодовен пласман Орика-БајкЕксчејнџ 5ч 04' 26"
2  Николо Бонифацио (ИТА) Трек-Сегафредо и.в.
3  Насер Бухани (ФРА) Кофидис и.в.
4  Александер Кристоф (НОР) Катјуша + 1"
5  Арно Демар (ФРА) ФДЖ + 1"
6  Бен Свифт (ВБР) Тим Скај + 1"
7  Андре Грајпел (ГЕР) Лото-Судал + 1"
8  Ваутер Виперт (ХОЛ) Канондејл-Драпак + 1"
9  Адријан Пети (ФРА) Директ Енержи + 1"
10  Јонас Вангенехтен (БЕЛ) ИАМ Сајклинг + 1"
Извор: [13]
Генерален пласман по етапа 2
Место Возач Екипа Време
1  Мајкл Метјус (АВС) Генерален пласманБодовен пласман Орика-БајкЕксчејнџ 9ч 41' 46"
2  Том Димулен (ХОЛ) Џајант-Алпецин + 14"
3  Патрик Бевин (НЗЛ) Канондејл-Драпак + 19"
4  Јон Изагире (ШПА) Mountains classification Мовистар Тим + 19"
5  Герајнт Томас (ВБР) Тим Скај + 19"
6  Ливе Вестра (ХОЛ) Астана + 24"
7  Дрис Девенинс (БЕЛ) ИАМ Сајклинг + 25"
8  Арно Демар (ФРА) ФДЖ + 25"
9  Рафал Мајка (ПОЛ) Тинкоф + 27"
10  Ричи Порт (АВС) Ванти-Груп Гобер + 27"
Извор: [13]

Етапа 3[уреди | уреди извор]

9 март 2016 — Кисе до Мон Бруили, 168 км[14]

Третата етапа била откажана поради снег. Организаторите ја неутрализирале трката на 70 километри пред крајот и на крајот ја откажале целосно.[15] Не биле земени предвид времињата, ниту бодовите освоени на првиот среден спринт и на искачувањата во ниеден од пласманите на трката.[16]

Етапа 4[уреди | уреди извор]

10 март 2016 — Жилиенас до Роман на Изер, 195,5 км[17]
Резултат од етапа 4
Место Возач Екипа Време
1  Насер Бухани (ФРА) Кофидис 4ч 42' 29"
2  Едвард Тенс (БЕЛ) Трек-Сегафредо и.в.
3  Андре Грајпел (ГЕР) Лото-Судал и.в.
4  Александер Кристоф (НОР) Катјуша и.в.
5  Мајкл Метјус (АВС) Генерален пласманБодовен пласман Орика-БајкЕксчејнџ и.в.
6  Бен Свифт (ВБР) Тим Скај и.в.
7  Николас Мес (БЕЛ) Етикс-Квик Степ и.в.
8  Тони Галопен (ФРА) Лото-Судал и.в.
9  Јусеф Региги (АЛЖ) Тим Дименжн Дата и.в.
10  Рој Курверс (ХОЛ) Џајант-Алпецин и.в.
Извор: [17]
Генерален пласман по етапа 4
Место Возач Екипа Време
1  Мајкл Метјус (АВС) Генерален пласманБодовен пласман Орика-БајкЕксчејнџ 14ч 24' 15"
2  Том Димулен (ХОЛ) Џајант-Алпецин + 14"
3  Патрик Бевин (НЗЛ) Канондејл-Драпак + 19"
4  Јон Изагире (ШПА) Мовистар Тим + 19"
5  Герајнт Томас (ВБР) Тим Скај + 19"
6  Ливе Вестра (ХОЛ) Астана + 24"
7  Дрис Девенинс (БЕЛ) ИАМ Сајклинг + 25"
8  Рафал Мајка (ПОЛ) Тинкоф + 27"
9  Ричи Порт (АВС) Ванти-Груп Гобер + 27"
10  Тим Веленс (БЕЛ) Лото-Судал + 28"
Извор: [17]

Етапа 5[уреди | уреди извор]

11 март 2016 — Сен Пол Труа Шато до Салон де Прованс, 198 км[18]
Резултат од етапа 5
Место Возач Екипа Време
1  Алексеј Луценко (КАЗ) Астана 5ч 00' 26"
2  Александер Кристоф (НОР) Катјуша + 21"
3  Мајкл Метјус (АВС) Генерален пласманБодовен пласман Орика-БајкЕксчејнџ +21"
4  Давиде Чимолаи (ИТА) Лампре-Мерида + 21"
5  Сеп Ванмарке (БЕЛ) Лото НЛ-Џамбо +21"
6  Питер Сери (БЕЛ) Етикс-Квик Степ + 21"
7  Висенте Рејнес (ШПА) ИАМ Сајклинг + 21"
8  Леонардо Дуке (КОЛ) Делко-Марсеј Прованса КТМ + 21"
9  Оливер Насен (БЕЛ) ИАМ Сајклинг + 21"
10  Арнолд Жанесон (ФРА) Кофидис + 21"
Извор: [18]
Генерален пласман по етапа 5
Место Возач Екипа Време
1  Мајкл Метјус (АВС) Генерален пласманБодовен пласман Орика-БајкЕксчејнџ 19ч 24' 58"
2  Алексеј Луценко (КАЗ) Астана + 6"
3  Том Димулен (ХОЛ) Џајант-Алпецин + 18"
4  Патрик Бевин (НЗЛ) Канондејл-Драпак + 23"
5  Јон Изагире (ШПА) Мовистар Тим + 23"
6  Герајнт Томас (ВБР) Тим Скај + 23"
7  Ливе Вестра (ХОЛ) Астана + 28"
8  Дрис Девенинс (БЕЛ) ИАМ Сајклинг + 29"
9  Рафал Мајка (ПОЛ) Тинкоф + 31"
10  Ричи Порт (АВС) Ванти-Груп Гобер + 31"
Извор: [18]

Етапа 6[уреди | уреди извор]

12 март 2016 — Ница до Мадон д’Ител, 177 км[19]
Резултат од етапа 6
Место Возач Екипа Време
1  Илнур Закарин (РУС) Катјуша 4ч 45' 11"
2  Герајнт Томас (ВБР) Тим Скај и.в.
3  Алберто Контадор (ШПА) Тинкоф + 1"
4  Ричи Порт (АВС) Ванти-Груп Гобер + 7"
5  Серхио Енао (КОЛ) Тим Скај + 10"
6  Сајмон Јејтс (ВБР) Орика-БајкЕксчејнџ + 20"
7  Руј Кошта (ПОР) Лампре-Мерида + 31"
8  Ромен Барде (ФРА) Аг2р-Ла Мондијал + 31"
9  Јон Изагире (ШПА) Мовистар Тим + 31"
10  Тони Галопен (ФРА) Лото-Судал + 31"
Извор: [19]
Генерален пласман по етапа 6
Место Возач Екипа Време
1  Герајнт Томас (ВБР) Генерален пласман Тим Скај 24ч 10' 26"
2  Алберто Контадор (ШПА) Тинкоф + 15"
3  Илнур Закарин (РУС) Катјуша + 20"
4  Ричи Порт (АВС) Ванти-Груп Гобер + 21"
5  Том Димулен (ХОЛ) Џајант-Алпецин + 32"
6  Јон Изагире (ШПА) Мовистар Тим + 37"
7  Серхио Енао (КОЛ) Тим Скај + 39"
8  Сајмон Јејтс (ВБР) Орика-БајкЕксчејнџ + 44"
9  Тони Галопен (ФРА) Лото-Судал + 51"
10  Ромен Барде (ФРА) Аг2р-Ла Мондијал + 1' 00"
Извор: [19]

Етапа 7[уреди | уреди извор]

12 март 2016 — Ница до Ница, 134 км[2]
Stage 7 result
Место Возач Екипа Време
1  Тим Веленс (БЕЛ) Лото-Судал 3ч 16' 09"
2  Алберто Контадор (ШПА) Тинкоф и.в.
3  Ричи Порт (АВС) Ванти-Груп Гобер и.в.
4  Тони Галопен (ФРА) Лото-Судал + 5"
5  Сајмон Јејтс (ВБР) Орика-БајкЕксчејнџ + 5"
6  Арнолд Жанесон (ФРА) Кофидис + 5"
7  Руј Кошта (ПОР) Лампре-Мерида + 5"
8  Хесус Ерада (ШПА) Мовистар Тим + 5"
9  Ромен Барде (ФРА) Аг2р-Ла Мондијал + 5"
10  Јон Изагире (ШПА) Мовистар Тим + 5"
Извор: [2]
Завршен генерален пласман
Место Возач Екипа Време
1  Герајнт Томас (ВБР) Генерален пласман Тим Скај 27ч 26' 40"
2  Алберто Контадор (ШПА) Тинкоф + 4"
3  Ричи Порт (АВС) Ванти-Груп Гобер + 12"
4  Илнур Закарин (РУС) Катјуша + 20"
5  Јон Изагире (ШПА) Мовистар Тим + 37"
6  Серхио Енао (КОЛ) Тим Скај + 44"
7  Сајмон Јејтс (ВБР) Орика-БајкЕксчејнџ + 44"
8  Тони Галопен (ФРА) Лото-Судал + 51"
9  Ромен Барде (ФРА) Аг2р-Ла Мондијал + 1' 00"
10  Руј Кошта (ПОР) Лампре-Мерида + 1' 09"
Извор: [2]

Поредок[уреди | уреди извор]

Етапа Победник Генерален пласман
Генерален пласман
Бодовен пласман
Бодовен пласман
Планински пласман
Планински пласман
Екипен пласман
Екипен пласман
П Мајкл Метјус Мајкл Метјус Мајкл Метјус недоделена Мовистар Тим
1 Арно Демар Јон Изагире
2 Мајкл Метјус
3 откажана
4 Насер Бухани Евалдас Шишкевичиус
5 Алексеј Луценко Хесус Ерада Астана
6 Илнур Закарин Герајнт Томас Антоан Дишен Тим Скај
7 Тим Веленс Мовистар Тим
На крај Герајнт Томас Мајкл Метјус Антоан Дишен Мовистар Тим
 • Трката не го вклучила пласманот за млад возач.
 • На првата етапа, Том Димулен, кој бил втор во бодовниот пласман, ја носел зелената маичка, бидејќи првопласираниот Мајкл Метјус ја носел жолтата маичка како предводник на генералниот пласман.[20]
 • На втората и третата етапа, Арно Демар, кој бил втор во бодовниот пласман, ја носел зелената маичка, бидејќи првопласираниот Мајкл Метјус ја носел жолтата маичка како предводник на генералниот пласман.[20]
 • На петтата и шестата етапа, Насер Бухани, кој бил втор во бодовниот пласман, ја носел зелената маичка, бидејќи првопласираниот Мајкл Метјус ја носел жолтата маичка како предводник на генералниот пласман.[17]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Вин, Најџел. „Календар за Светската турнеја на UCI 2016“. Cycling Weekly. Посетено на 18 декември 2015.
 2. 2,0 2,1 2,2 2,3 „Етапа 7 - Ница > Ница“. Париз-Ница. Amaury Sport Organisation. Посетено на 13 март 2016.
 3. „Рута 2016“. letour.fr. Amaury Sport Organisation. Посетено на 19 декември 2015.
 4. 4,0 4,1 Фаранд, Стивен. „Париз-Ница 2016 ќе го посети Ванту и ќе вклучи земјени патеки“. Cycling News. Immediate Media Company. Посетено на 19 декември 2015.
 5. „Избор на екипите за Париз-Ница 2016“. Amaury Sport Organisation.
 6. „Почетна листа за Париз-Ница 2016“. Amaury Sport Organisation.
 7. „Lotto Fix ALL in Paris-Nice“. Lotto-Soudal.[мртва врска]
 8. „Пролог: Конфлан Сент Онорин“. Париз-Ница. Amaury Sport Organisation. Посетено на 6 март 2016.
 9. Флечер, Патрик (6 март 2016). „Пролог на Париз-Ница: Метјус го победи Димулен за жолтата маичка“. cyclingnews.com. Архивирано од изворникот 2016-03-06. Посетено на 6 март 2016.
 10. „Етапа 1 - Кондер сир Вегр > Вандом“. Париз-Ница. Amaury Sport Organisation. Посетено на 7 март 2016.
 11. 11,0 11,1 „Париз-Ница: Демар ја освои првата етапа во Вандом“. cyclingnews.com. 7 март 2016. Архивирано од изворникот 2016-03-07. Посетено на 7 март 2016.
 12. „Етапа 2 - Контр > Комантри“. Париз-Ница. Amaury Sport Organisation. Посетено на 8 март 2016.
 13. 13,0 13,1 „Пласмани по етапа 2“. Париз-Ница. Amaury Sport Organisation. Посетено на 8 март 2016.
 14. „Етапа 3 - Кисе > Мон Бруили“. Париз-Ница. Amaury Sport Organisation. Посетено на 8 март 2016.
 15. „Третата етапа на Париз-Ница откажана за време на трката“. VeloNews. Архивирано од изворникот на 2016-03-10. Посетено на 9 март 2016.
 16. „Снегот присили на откажување на третата етапа“. Париз-Ница. Amaury Sport Organisation. Посетено на 9 март 2016.
 17. 17,0 17,1 17,2 17,3 „Етапа 4 - Жилиенас > Роман на Изер“. Париз-Ница. Amaury Sport Organisation. Посетено на 9 март 2016.
 18. 18,0 18,1 18,2 „Етапа 5 - Сен Пол Труа Шато > Салон де Прованс“. Париз-Ница. Amaury Sport Organisation. Посетено на 11 март 2016.
 19. 19,0 19,1 19,2 „Етапа 6 - Ница > Мадон д'Ител“. Париз-Ница. Amaury Sport Organisation. Посетено на 12 март 2016.
 20. 20,0 20,1 „Пласмани - Париз-Ница 2016“. Париз-Ница. Amaury Sport Organisation. Посетено на 8 март 2016.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]