Лиеж-Бастоњ-Лиеж 2016

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Лиеж-Бастон-Лиеж 2016)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Лиеж-Бастон-Лиеж 2016 Cycling (road) pictogram.svg
Детали за трката
Издание102. Лиеж-Бастоњ-Лиеж
НатпреварувањеСветска турнеја на UCI 2016 1.UWT
Датум24 април 2016
Растојание248 км
ДржаваBEL Белгија
ПоаѓалиштеЛиеж
ОдредиштеАнс
Екипи25
Возачи на почеток200
Возачи на крај154
Просечна брзина38,701 км/ч
Добитници на наградите
ПобедникNED Ваут Пулс (Тим Скај) Wikidata-logo S.svg
ВторопласиранSUI Михаел Албасини (Орика-ГринЕЏ) Wikidata-logo S.svg
ТретопласиранPOR Руј Кошта (Лампре-Мерида) Wikidata-logo S.svg
Liege-Bastogne-Liege 2016.png
◀ 20152017 ▶
Документација Wikidata-logo S.svg

Лиеж-Бастоњ-Лиеж 2016 — 102. издание на велосипедската еднодневна трка Лиеж-Бастоњ-Лиеж, која се одржала на 24 април како тринаесетти настан во сезоната на Светската турнеја и четврт велосипедски монумент во сезоната. Трката била на самиот крај на пролетната класична сезона.

Се одржала на патека долга 248 километри, која започнала во Лиеж, упатена кон Бастоњ и се вратила во Лиеж пред да заврши во Анс. Рутата вклучувала многу ридови, особено во завршните 70 километри, кои биле главна потешкотија на трката. Првично требало да се одржи на патека долга 253 километри, но поради лошите временски услови била скратена. Алехандро Валверде (Мовистар Тим) бил бранител на титулата и бил меѓу фаворитите за победа, по неговата победа на Флеш Валон претходната недела.

Одлучувачкиот потег на трката бил на завршното искачување, каде Михаел Албасини (Орика-ГринЕЏ) отпочнал бегство. Групата од четворица спринтала за победа, при што Ваут Пулс (Тим Скај) победил пред Албасини и возачот на, Лампре-Мерида Руј Кошта.

Екипи[уреди | уреди извор]

Бидејќи Лиеж-Бастоњ-Лиеж е настан од Светската турнеја, сите осумнаесет UCI World Tour екипи биле автоматски поканети и се обврзани да учествуваат на трката.[1] Седум професионални континентални екипи биле дополнително поканети, со што била заокружена главната група од 25 екипи.

Екипи од Светската турнеја на UCI (18)
 1. FRA Аг2р-Ла Мондијал
 2. KAZ Астана
 3. USA БМЦ Рејсинг
 4. USA Канондејл
 5. RSA Дименжн Дата
 6. BEL Етикс-Квик Степ
 7. FRA ФДЖ
 8. GER Џајант-Алпесин
 9. SUI ИАМ
 10. RUS Катјуша
 11. ITA Лампре-Мерида
 12. NED Лото НЛ-Џамбо
 13. BEL Лото-Судал
 14. ESP Мовистар
 15. AUS Орика-ГринЕЏ
 16. GBR Скај
 17. RUS Тинкоф
 18. USA Трек-Сегафредо
Професионални континентални екипи (7)
 1. GER Бора-Аргон 18
 2. FRA Кофидис
 3. FRA Директ Енержи
 4. FRA 2016 Fortuneo-Vital Co
 5. NED Ромпот-Оранје Пелотон
 6. BEL Топспорт Вландерен-Балоас
 7. BEL Ванти-Груп Гобер

Поредок[уреди | уреди извор]

Завршен пласман[уреди | уреди извор]

[2]

Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. NED Ваут Пулс Тим Скај6ч 24' 29
2. SUI Михаел Албасини Орика-ГринЕЏ+ 0
3. POR Руј Кошта Лампре-Мерида+ 0
4. ESP Самуел Санчес БМЦ Рејсинг Тим+ 4
5. RUS Илнур Закарин Катјуша+ 9
6. FRA Варан Баргиј Тим ДСМ+ 11
7. CZE Роман Кројцигер Тинкоф+ 12
8. ESP Хоаким Родригес Катјуша+ 12
9. NED Бауке Молема Трек-Сегафредо+ 12
10. ITA Диего Роза Астана+ 12
11. EST Танел Кангерт Астана+ 12
12. ITA Енрико Гаспарото Ванти-Груп Гобер+ 12
13. FRA Ромен Барде АГ2Р Ла Мондијал+ 12
14. DEN Михаел Валгрен Тинкоф+ 12
15. AUT Патрик Конрад Бора-Аргон 18+ 12
16. ESP Алехандро Валверде Мовистар+ 12
17. BEL Дилан Тенс БМЦ Рејсинг Тим+ 12
18. FRA Арнолд Жанесон Кофидис+ 12
19. GBR Стив Камингс Дименжн Дата+ 12
20. NOR Ларс Петер Нордхауг Тим Скај+ 12
Извори: ProCyclingStats Cycling Quotient Cycling Archives


Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „UCI Cycling Regulations: Part 2: Road Races page 110 article 2.15.127“ (PDF). uci.ch. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот (PDF) на 2 јули 2015. Посетено на 20 август 2015.
 2. „Лиеж-Бастоњ-Лиеж 2016“. ProCycling.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]