Лиеж-Бастоњ-Лиеж 2015

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лиеж-Бастон-Лиеж 2015
Светска турнеја на UCI 2015, трка 13 од 28
Алехандро Валверде (победник)
Жилијан Алафилип (2. место) и Хоаким Родригес (3. место)
Детали за трката
Date 26 април 2015
Растојание 253 км
Време 6ч 14' 20" (40,6 км/ч)
Добитници на наградите
Победник  Алехандро Валверде (ШПА) (Мовистар Тим)
Втор  Жилијан Алафилип (ФРА) (Етикс-Квик Степ)
Трет  Хоаким Родригес (ШПА) (Катјуша)
2014
2016

Лиеж-Бастон-Лиеж 2015 — 101. издание на велосипедската еднодневна трка Лиеж-Бастон-Лиеж. Се одржала на 26 април и била тринаесетта трка во сезоната на Светска турнеја.[1][2]

Била освоена во групен спринт од Алехандро Валверде пред Жилијан Алафилип и Хоаким Родригес.

Екипи[уреди | уреди извор]

Бидејќи Лиеж-Бастон-Лиеж е дел од Светската турнеја, сите 17 UCI World Tour екипи биле автоматски поканети и се обврзани да испратат екипа. Организаторите на трката на осум професионални континентални екипи им биле доделени специјални покани и така била заокружена групата од 25 екипи.[3]

Екипи во Светската турнеја биле:

Екипи кои добиле специјални покани биле:

Резултати[уреди | уреди извор]

Велосипедист Екипа Време Бодови за
Светската турнеја
1  Алехандро Валверде (ШПА) Мовистар Тим 6ч 14' 20" 100
2  Жилијан Алафилип (ФРА) Етикс-Квик Степ и.в. 80
3  Хоаким Родригес (ШПА) Катјуша и.в. 70
4  Руј Кошта (ПОР) Лампре-Мерида и.в. 60
5  Роман Кројцигер (ЧЕШ) Тинкоф-Саксо и.в. 50
6  Ромен Барде (ФРА) Аг2р-Ла Мондијал и.в. 40
7  Серхио Енао (КОЛ) Тим Скај и.в. 30
8  Доменико Поцовиво (ИТА) Аг2р-Ла Мондијал и.в. 20
9  Јакоб Фуглсанг (ДАН) Астана и.в. 10
10  Даниел Морено (ШПА) Катјуша и.в. 4

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „UCI го потврди календарот за Светската турнеја 2015“. Cycling News. Посетено на 4 јануари 2015.
  2. „Календар на UCI за 2015“. UCI. Посетено на 4 јануари 2015.
  3. Кларк, Стјуарт (10 март 2015). „Флеш Валон и Лиеж-Бастон-Лиеж ги објавија специјалните покани“. Cycling Weekly. Посетено на 21 април 2015.