Прејди на содржината

Лиеж-Бастоњ-Лиеж 2023

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лиеж-Бастоњ-Лиеж 2023
Детали за трката
Издание109. Лиеж-Бастоњ-Лиеж
НатпреварувањеСветска турнеја на UCI 2023 1.UWT
Датум23 април 2023
Растојание258,1 км
ДржаваBEL Белгија
ПоаѓалиштеЛиеж
ОдредиштеЛиеж
Екипи25
Возачи на почеток172
Возачи на крај113
Просечна брзина41,206 км/ч
Искачени метри4443 m
Добитници на наградите
ПобедникBEL Ремко Евенепул (Судал Квик-Степ)
ВторопласиранGBR Том Пидкок (Инеос Гренадиерс)
ТретопласиранCOL Сантјаго Буитраго (Бахреин Викториус)
◀20222024
Документација

Лиеж-Бастоњ-Лиеж 2023 — 109. издание на велосипедската еднодневна трка Лиеж-Бастоњ-Лиеж, која се одржала на 23 април 2020 година како 19. настан во сезоната на Светската турнеја.[1]

Трката била освоена од Ремко Евенепул втора година по ред откако нападнал сам во последните 40 километри.[2]

Екипи[уреди | уреди извор]

Бидејќи Лиеж-Бастоњ-Лиеж е настан од Светската турнеја, сите осумнаесет UCI World Tour екипи биле автоматски поканети и се обврзани да учествуваат на трката.[3] Седум професионални континентални екипи биле дополнително поканети, со што била заокружена главната група од 25 екипи.[4]

Екипи од Светската турнеја на UCI (18)ProTeams (7)

Поредок[уреди | уреди извор]

Завршен пласман[уреди | уреди извор]

[5]

Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. BEL Ремко Евенепул Судал Квик-Степ6ч 15' 49
2. GBR Том Пидкок Инеос Гренадиерс+ 1' 06
3. COL Сантјаго Буитраго Бахреин Викториус+ 1' 06
4. IRL Бен Хили ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 1' 08
5. FRA Валентен Мадуа Групама-ФДЖ+ 1' 24
6. FRA Гијом Мартен Кофидис+ 1' 25
7. BEL Тиш Бенот Џамбо-Висма+ 1' 37
8. AUT Патрик Конрад Бора-Хансгрое+ 1' 48
9. DEN Матијас Скелмосе Јенсен Трек-Сегафредо+ 1' 48
10. SUI Марк Хирши ОАЕ Емирати+ 1' 48
11. BEL Максим ван Гилс Лото Дстни+ 1' 48
12. CAN Мајкл Вудс Израел-Премиер Тек+ 1' 48
13. ITA Џулио Чиконе Трек-Сегафредо+ 1' 48
14. FRA Павел Сиваков Инеос Гренадиерс+ 1' 48
15. FRA Ромен Барде Тим ДСМ+ 1' 48
16. ESP Јон Исагире Кофидис+ 1' 48
17. BEL Лауренс де Плус Инеос Гренадиерс+ 2' 02
18. FRA Орелјен Паре-Пентр АГ2Р Ситроен Тим+ 2' 02
19. ITA Симоне Веласко Астана Казахстан Тим+ 2' 13
20. ITA Лоренцо Рота Интермарше-Сиркус-Ванти+ 2' 13
Извор: ProCyclingStats


Преглед[уреди | уреди извор]

Доста очекуваниот дуел помеѓу светскиот првак, Ремко Евенепул од Белгија и Словенецот Тадеј Погачар, победник на Амстел Голд Рејс и Флеш Валон, не се одржал бидејќи Погачар доживеал тежок пад рано на трката поради кој морал да се повлече. Погачар подоцна во денот бил опериран.[2]

Во отсуство на Погачар, Евенепул веднаш станал неприкосновен фаворит со младиот Британец, победникот на Страде Бјанке 2023, Том Пидкок и ирскиот возач Бен Хили како најблиски соперници.[2]

На Кот де ла Редут, Евенепул нападнал од седиште, одвојувајќи се од главната група и само Пидкок можел да го следи. Неколку километри подоцна, Евенепул забрзал повторно и го оставил Пидкок, со што последните 30 километри возел сам за победа. Пидкок се вратил и заедно со Хили и Сантјаго Буитраго се одржале пред остатокот од главната група до крајот на трката, со што Пидкок и Буитраго завршиле на подиумот пред Хили.[2]

Список на учесници[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „UCI World Tour Races“. procyclingstats.com. Посетено на 19 December 2022.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 Fotheringham, Alasdair (2023-04-23). „Liège-Bastogne-Liège: Remco Evenepoel claims stunning solo victory as Tadej Pogacar crashes out“. cyclingnews.com (англиски). Посетено на 2023-04-23.
  3. „UCI Cycling Regulations: Part 2: Road Races page 110 article 2.15.127“ (PDF). uci.ch. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот (PDF) на 2 јули 2015. Посетено на 20 август 2015.
  4. „Startlist“. ProCyclingStats. Посетено на 9 April 2023.
  5. „Лиеж-Бастоњ-Лиеж 2023“. ProCycling.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]