Лиеж-Бастоњ-Лиеж 2022

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Лиеж-Бастоњ-Лиеж 2022 Cycling (road) pictogram.svg
20220424 Liege Bastogne Liege100.jpg
Детали за трката
Издание108. Лиеж-Бастоњ-Лиеж
НатпреварувањеСветска турнеја на UCI 2022 1.UWT
Датум24 април 2022
Растојание257,2 км
ДржаваBEL Белгија
ПоаѓалиштеЛиеж
ОдредиштеЛиеж
Екипи25
Возачи на почеток175
Возачи на крај121
Просечна брзина41,394 км/ч
Добитници на наградите
ПобедникBEL Ремко Евенепул (Квик-Степ Алфа Винил) Wikidata-logo S.svg
ВторопласиранBEL Квинтен Херманс (Интермарше-Ванти-Гобер Материо) Wikidata-logo S.svg
ТретопласиранBEL Ваут ван Ерт (Џамбо-Висма) Wikidata-logo S.svg
◀2021
Commons-logo.svgДокументација Wikidata-logo S.svg

Лиеж-Бастоњ-Лиеж 2022 — 108. издание на велосипедската еднодневна трка Лиеж-Бастоњ-Лиеж, која се одржала на 24 април 2020 година како 17. настан во сезоната на Светската турнеја.

Трката била освоена од Ремко Евенепул.[1]

Екипи[уреди | уреди извор]

Бидејќи Лиеж-Бастоњ-Лиеж е настан од Светската турнеја, сите осумнаесет UCI World Tour екипи биле автоматски поканети и се обврзани да учествуваат на трката.[2] Седум професионални континентални екипи биле дополнително поканети, со што била заокружена главната група од 25 екипи.[3]

Екипи од Светската турнеја на UCI (18)ProTeams (7)

Поредок[уреди | уреди извор]

Завршен пласман[уреди | уреди извор]

[4]

Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. BEL Ремко Евенепул Квик-Степ Алфа Винил6ч 12' 48
2. BEL Квинтен Херманс Интермарше-Ванти-Гобер Материо+ 48
3. BEL Ваут ван Ерт Џамбо-Висма+ 48
4. COL Даниел Мартинес Инеос Гренадиерс+ 48
5. COL Серхио Игита Бора-Хансгрое+ 48
6. BEL Дилан Тенс Бахреин Викториус+ 48
7. ESP Алехандро Валверде Мовистар+ 48
8. USA Нилсон Паулес ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 48
9. SUI Марк Хирши ОАЕ Емирати+ 48
10. CAN Мајкл Вудс Израел-Премиер Тек+ 48
11. AUS Џек Хејг Бахреин Викториус+ 48
12. ESP Енрик Мас Мовистар+ 48
13. DEN Јакоб Фуглсанг Израел-Премиер Тек+ 52
14. RUS Александар Власов Бора-Хансгрое+ 1' 36
15. FRA Варан Баргиј Аркеа-Самсик+ 1' 36
16. FRA Бруно Армирали Групама-ФДЖ+ 2' 30
17. AUS Роберт Станард Алпесин-Феникс+ 2' 30
18. FRA Руди Молар Групама-ФДЖ+ 2' 30
19. BEL Ксандро Мерис Алпесин-Феникс+ 2' 30
20. FRA Квентин Пачер Групама-ФДЖ+ 2' 30
Извор: ProCyclingStats


Преглед[уреди | уреди извор]

Победникот од 2021 година, Тадеј Погачар се повлекол од трката еден ден пред трката поради семејни работи,[5] со што коментаторите и возачите изјавиле дека трката сега ќе биде поотворена.[6] Рутата од 257,2 километри од Лиеж до Лиеж била слична на претходните изданија,[7] со клучна разлика на исклучување на Кот де Форж по тешките поплави во јули 2021 година.[8]

Светскиот првак Жилијан Алафилип и пет други возачи биле повредени во голем пад на околу 60 километри до целта.[9] На 30 километри до целта, Ремко Евенепул од Квик-Степ Алфа Винил Тим нападнал на Кот де Ла Редут и сам возел во последните 14 километри за победа во Лиеж, освојувајќи ја трката за 48 секунди.[1] Местата на подиум биле одлучени во спринтерска завршница, каде Квинтен Херманс го поразил Ваут ван Ерт за второто место.[1]

Список на учесници[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 Ryan, Barry (24 April 2022). „Remco Evenepoel wins Liège-Bastogne-Liège“. CyclingNews. Посетено на 24 April 2022.
  2. „UCI Cycling Regulations: Part 2: Road Races page 110 article 2.15.127“ (PDF). uci.ch. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот (PDF) на 2 јули 2015. Посетено на 20 август 2015.
  3. „Startlist“. ProCyclingStats. Посетено на 24 April 2022.
  4. „Лиеж-Бастоњ-Лиеж 2022“. ProCycling.
  5. Stuart, Peter (2022-04-23). „Tadej Pogacar pulls out of Liège-Bastogne-Liège“. cyclingnews.com (англиски). Посетено на 2022-04-25.
  6. Ostanek, Daniel (2022-04-23). 'Everybody will fancy their chances a hell of a lot more' after Pogacar's Liège withdrawal“. cyclingnews.com (англиски). Посетено на 2022-04-25.
  7. Madgwick, Katy (22 April 2022). „Liège–Bastogne–Liège 2022 - Route, predictions and contenders“. Rouleur (англиски). Посетено на 2022-04-25.
  8. Helguers, Jérôme (21 April 2022). „La préface de Liège-Bastogne-Liège : Les détails d'un parcours où Wout van Aert se donne "une petite chance de gagner". RTBF (француски). Посетено на 2022-04-25.
  9. Weislo, Laura; Ostanek, Daniel (2022-04-24). „Alaphilippe suffers fractures and collapsed lung in Liège-Bastogne-Liège crash“. cyclingnews.com (англиски). Посетено на 2022-04-25.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]