Лиеж-Бастоњ-Лиеж 2016

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лиеж-Бастон-Лиеж 2016
Детали за трката
Издание102. Лиеж-Бастоњ-Лиеж
НатпреварувањеСветска турнеја на UCI 2016 1.UWT
Датум24 април 2016
Растојание248 км
ДржаваBEL Белгија
ПоаѓалиштеЛиеж
ОдредиштеАнс
Екипи25
Возачи на почеток200
Возачи на крај154
Просечна брзина38,701 км/ч
Добитници на наградите
ПобедникNED Ваут Пулс (Тим Скај)
ВторопласиранSUI Михаел Албасини (Орика-ГринЕЏ)
ТретопласиранPOR Руј Кошта (Лампре-Мерида)
◀20152017▶
Документација

Лиеж-Бастоњ-Лиеж 2016 — 102. издание на велосипедската еднодневна трка Лиеж-Бастоњ-Лиеж, која се одржала на 24 април како тринаесетти настан во сезоната на Светската турнеја и четврт велосипедски монумент во сезоната. Трката била на самиот крај на пролетната класична сезона.

Се одржала на патека долга 248 километри, која започнала во Лиеж, упатена кон Бастоњ и се вратила во Лиеж пред да заврши во Анс. Рутата вклучувала многу ридови, особено во завршните 70 километри, кои биле главна потешкотија на трката. Првично требало да се одржи на патека долга 253 километри, но поради лошите временски услови била скратена. Алехандро Валверде (Мовистар Тим) бил бранител на титулата и бил меѓу фаворитите за победа, по неговата победа на Флеш Валон претходната недела.

Одлучувачкиот потег на трката бил на завршното искачување, каде Михаел Албасини (Орика-ГринЕЏ) отпочнал бегство. Групата од четворица спринтала за победа, при што Ваут Пулс (Тим Скај) победил пред Албасини и возачот на, Лампре-Мерида Руј Кошта.

Екипи[уреди | уреди извор]

Бидејќи Лиеж-Бастоњ-Лиеж е настан од Светската турнеја, сите осумнаесет UCI World Tour екипи биле автоматски поканети и се обврзани да учествуваат на трката.[1] Седум професионални континентални екипи биле дополнително поканети, со што била заокружена главната група од 25 екипи.

Екипи од Светската турнеја на UCI (18)Професионални континентални екипи (7)

Поредок[уреди | уреди извор]

Завршен пласман[уреди | уреди извор]

[2]

Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. NED Ваут Пулс Тим Скај6ч 24' 29
2. SUI Михаел Албасини Орика-ГринЕЏ+ 0
3. POR Руј Кошта Лампре-Мерида+ 0
4. ESP Самуел Санчес БМЦ Рејсинг Тим+ 4
5. RUS Илнур Закарин Катјуша+ 9
6. FRA Варан Баргиј Тим ДСМ+ 11
7. CZE Роман Кројцигер Тинкоф+ 12
8. ESP Хоаким Родригес Катјуша+ 12
9. NED Бауке Молема Трек-Сегафредо+ 12
10. ITA Диего Роза Астана+ 12
11. EST Танел Кангерт Астана+ 12
12. ITA Енрико Гаспарото Ванти-Груп Гобер+ 12
13. FRA Ромен Барде АГ2Р Ла Мондијал+ 12
14. DEN Михаел Валгрен Тинкоф+ 12
15. AUT Патрик Конрад Бора-Аргон 18+ 12
16. ESP Алехандро Валверде Мовистар+ 12
17. BEL Дилан Тенс БМЦ Рејсинг Тим+ 12
18. FRA Арнолд Жанесон Кофидис+ 12
19. GBR Стив Камингс Дименжн Дата+ 12
20. NOR Ларс Петер Нордхауг Тим Скај+ 12
Извори: ProCyclingStats Cycling Quotient Cycling Archives


Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „UCI Cycling Regulations: Part 2: Road Races page 110 article 2.15.127“ (PDF). uci.ch. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот (PDF) на 2 јули 2015. Посетено на 20 август 2015.
  2. „Лиеж-Бастоњ-Лиеж 2016“. ProCycling.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]