Лиеж-Бастоњ-Лиеж 2017

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Лиеж-Бастон-Лиеж 2017 Cycling (road) pictogram.svg
Детали за трката
Издание103. Лиеж-Бастоњ-Лиеж
НатпреварувањеСветска турнеја UCI 2017 1.UWT
Датум23 април 2017
Растојание258 км
ДржаваBEL Белгија
ПоаѓалиштеЛиеж
ОдредиштеАнс
Екипи25
Возачи на почеток200
Возачи на крај153
Просечна брзина40,265 км/ч
Добитници на наградите
ПобедникESP Алехандро Валверде (Мовистар) Wikidata-logo S.svg
ВторопласиранIRL Даниел Мартин (Квик-Степ Флорс) Wikidata-logo S.svg
ТретопласиранPOL Михал Квјатковски (Тим Скај) Wikidata-logo S.svg
Liege-Bastogne-Liege 2017.png
◀ 20162018 ▶
Документација Wikidata-logo S.svg

Лиеж-Бастоњ-Лиеж 2017 — 103. издание на велосипедската еднодневна трка Лиеж-Бастоњ-Лиеж, која се одржала на 23 април како осумнаесетти настан во сезоната на Светската турнеја.[1][2]

Екипи[уреди | уреди извор]

Бидејќи Лиеж-Бастоњ-Лиеж е настан од Светската турнеја, сите осумнаесет UCI World Tour екипи биле автоматски поканети и се обврзани да учествуваат на трката.[3] Седум професионални континентални екипи биле дополнително поканети, со што била заокружена главната група од 25 екипи.

Екипи од Светската турнеја UCI (18)
 1. FRA АГ2Р Ла Мондијал
 2. KAZ Астана
 3. BRN Бахреин-Мерида
 4. USA БМЦ Рејсинг Тим
 5. GER Бора-Хансгрое
 6. USA Cannondale-Drapac
 7. RSA Дименжн Дата
 8. FRA ФДЖ
 9. SUI Катјуша-Алпесин
 10. NED Лото НЛ-Џамбо
 11. BEL Лото-Судал
 12. ESP Мовистар
 13. AUS Орика-Скот
 14. BEL Квик-Степ Флорс
 15. GBR Тим Скај
 16. GER Санвеб
 17. USA Трек-Сегафредо
 18. UAE ОАЕ Емирати
Професионални континентални екипи (7)
 1. IRL Аква Блу Спорт
 2. FRA Кофидис
 3. FRA Директ Енержи
 4. NED Ромпот-Недерландсе Лотереј
 5. BEL Спорт Вландерен-Балоас
 6. BEL ВБ-Веранкласик-Аква Протект
 7. BEL Ванти-Груп Гобер
Wikidata-logo S.svg

Поредок[уреди | уреди извор]

Завршен пласман[уреди | уреди извор]

[4]

Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. ESP Алехандро Валверде Мовистар6ч 24' 27
2. IRL Даниел Мартин Квик-Степ Флорс+ 0
3. POL Михал Квјатковски Тим Скај+ 3
4. AUS Мајкл Метјус Санвеб+ 3
5. ESP Јон Исагире Бахреин-Мерида+ 3
6. FRA Ромен Барде АГ2Р Ла Мондијал+ 3
7. SUI Михаел Албасини Орика-Скот+ 3
8. GBR Адам Јејтс Орика-Скот+ 7
9. CAN Мајкл Вудс Cannondale-Drapac+ 7
10. POL Рафал Мајка Бора-Хансгрое+ 7
11. BEL Грег ван Авермет БМЦ Рејсинг Тим+ 7
12. ITA Доменико Поцовиво АГ2Р Ла Мондијал+ 7
13. COL Серхио Енао Тим Скај+ 7
14. POR Руј Кошта ОАЕ Емирати+ 10
15. DEN Јакоб Фуглсанг Астана+ 10
16. ITA Фабио Фелине Трек-Сегафредо+ 14
17. FRA Руди Молар ФДЖ+ 14
18. FRA Жилјен Симон Кофидис+ 14
19. BEL Јеле Ванендерт Лото-Судал+ 14
20. AUT Патрик Конрад Бора-Хансгрое+ 14
Извор: ProCyclingStats


Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „UCI expands WorldTour to 37 events“. Cycling News. конс. 2 октомври 2016. 
 2. „The UCI reveals expanded UCI WorldTour calendar for 2017“. UCI. конс. 2 октомври 2016. 
 3. „UCI Cycling Regulations: Part 2: Road Races page 110 article 2.15.127“ (PDF). uci.ch. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот (PDF) на 2 јули 2015. конс. 20 август 2015. 
 4. „Лиеж-Бастоњ-Лиеж 2017“. ProCycling. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]