Јеле Ванендерт

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јеле Ванендерт
Ванендерт во 2019 г.
Лични податоци
Цело имеЈеле Ванендерт
Роден19 февруари 1985(1985-02-19)(39 г.)
Нерпелт,  Белгија
Висина1,84 м
Маса65 кг
Податоци за клубот
Мом. клубпензиониран
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачспецијалист за искачување
Аматерски клубови
2004
2005–2006
Џартази Гранвил Тим
Бодисол-Вин фор Лајф-Јонг Вландерен
Професионални клубови
2007

2008
2009–2019
2020–2021
Чоколад Жак-Топспорт Вландерен
Франсес де же
Сајленс-Лото
Бингоал-Валони Брисел
Значајни победи
Големи трки
Тур де Франс
1 поединечна етапа (2011)

Јеле Ванендерт (холандски: Jelle Vanendert; р. 19 февруари 1985 во Нерпелт) — поранешен белгиски професионален друмски велосипедист, кој возел професионално во периодот 2007-2021. Учествувал на вкупно десет големи трки во текот на својата кариера.[1]

Неговиот помлад брат Денис исто така е професионалец, кој возел за екипата Лото-Белисол во периодот 2012-2015 година.

Кариера[уреди | уреди извор]

Во 2011 година, Ванендерт покажал добра форма на Флеш Валон, каде завршил како шести. Потоа возел на Тур де Франс 2011, пред сè како помошник низ планините за колегата Јурген ван ден Брук. Меѓутоа, кога неговиот водач се откажал од трката, Ванендерт добил слобода и на етапата 14 нападнал од групата на кандидатите за генерален пласман и ја освоил етапата. Ванендерт завршил 20. во генералниот пласман и ја носел неколку етапи маичката за планински пласман.

Ванендерт го предводел Лото-Белисол на Арденските класици во 2012 година и завршил втор на Амстел Голд Рејс, четврти на Флеш Валон и десетти на Лиеж-Бастоњ-Лиеж.

Во август 2021 година, Ванендерт објавил дека ќе се повлече од натпреварувања на крајот на сезоната.[1]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2004
8. Сиркуит де Валони
2005
4. Флеш Арденес
2006
1. ГП Варегем
1. Етапа 2 Ронд де л’Изар
3. Краен пласман Џиро деле Регионе
5. Светско друмско првенство под 23 години
5. Сиркуит де Валони
7. Европско друмско првенство под 23 години
7. Гран при де Валони
10. Дрејвенкурс Оверејсе
2007
1. Вламсе Пејл
5. Класик Бевербек
8. ГП де Валони
9. Хел ван хет Мергеланд
2009
6. Трка околу Франкфурт
9. Краен пласман Трка околу Австрија
2011
1. Етапа 14 Тур де Франс
6. Флеш Валон
9. Класика де Сан Себастијан
2012
2. Амстел Голд Рејс
4. Флеш Валон
7. Брабант Пејл
10. Гроте Прејс Џеф Шеренс
10. Лиеж-Бастоњ-Лиеж
2014
2. Амстел Голд Рејс
4. Гран при де Валони
6. Флеш Валон
6. Класика де Сан Себастијан
8. Дрејвенкурс Оверејсе
2015
5. Гран при де Валони
2016
4. Краен пласман Тур де Валони
5. Хале-Ингоигем
7. Дрејвенкурс Оверејсе
2017
4. Краен пласман Тур де Валони
7. Гран при де Валони
2018
2. Краен пласман Трка околу Белгија
1. Етапа 4
3. Флеш Валон
4. Гран при де Валони
10. Амстел Голд Рејс
2019
7. Класика де Сан Себастијан
9. Флеш Валон

Распоред на резултатите на големите трки[уреди | уреди извор]

Распоред на резултатите на големите трки
Голема трка 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020
Џиро СО 92 СО
Тур 19 29 СО
Вуелта 101 СО СО 82

Распоред на резултатите на класиците[уреди | уреди извор]

Монумент 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020
Милано-Санремо 92 СО 49 88
Трка околу Фландрија никогаш не настапил во кариерата
Париз-Рубе
Лиеж-Бастоњ-Лиеж 26 82 25 17 10 18 11 22 22 19 11 СО
Џиро ди Ломбардија СО 12 СО СО СО
Класици 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020
Брабантсе Пејл СО 25 17 45 25 7 15 20 40 35
Амстел Голд Рејс 54 37 28 13 2 13 2 34 26 37 10 33 НСО
Флеш Валон 13 51 38 6 4 39 6 СО 18 17 3 9 12
Класика де Сан Себастијан 64 9 29 6 36 21 15 7 НСО

СО = се откажал; — = не учествувал; НСО = не се откажал

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Cyclisme : Jelle Vanendert prendra sa retraite à la fin de la saison“ [Cycling: Jelle Vanendert will retire at the end of the season]. rtbf.be (француски). 24 August 2021. Посетено на 7 November 2021.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]