БинкБенк Тур 2017

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
БинкБенк Тур 2017 Cycling (road) pictogram.svg
Детали за трката
Издание13. БинкБенк Тур
НатпреварувањеСветска турнеја UCI 2017 2.UWT
Етапи7
Датуми7 – 13 август 2017
Растојание1.080,3 км
ДржавиNED Холандија
BEL Белгија
ПоаѓалиштеБреда
ОдредиштеГерардсберген
Екипи22
Возачи на почеток176
Возачи на крај125
Добитници на наградите
ПобедникNED Том Димулен (Sunweb) Wikidata-logo S.svg
ВторопласиранBEL Тим Веленс (Лото-Судал) Wikidata-logo S.svg
ТретопласиранBEL Јаспер Стејвен (Трек-Сегафредо) Wikidata-logo S.svg
БодовенSVK Петер Саган (Бора-хансгрое) Wikidata-logo S.svg
БорбеностBEL Пит Алегерт (Спорт Вландерен-Балоас) Wikidata-logo S.svg
ЕкипенUSA Трек-Сегафредо Wikidata-logo S.svg
◀ 20162018 ▶
Документација Wikidata-logo S.svg

БинкБенк Тур 2017 — 13. издание на велосипедската етапна трка БинкБенк Тур, која се одржала помеѓу 7 и 13 август како дваесет и деветти настан во сезоната на Светската турнеја. Трката е продолжување на Енеко Тур, која била преименувана по промената на спонзорот на трката.[1][2]

Трката била освоена од Холанѓанецот Том Димулен.

Екипи[уреди | уреди извор]

Бидејќи БинкБенк Тур е настан од Светската турнеја, сите осумнаесет UCI World Tour екипи биле автоматски поканети и се обврзани да учествуваат на трката.[3] Четири професионални континентални екипи настапиле, со што главната група имала 22 екипи.

Екипи од Светската турнеја UCI (18)
 1. FRA AG2R La Mondiale
 2. KAZ Астана
 3. BRN Бахреин-Мерида
 4. USA БМЦ Рејсинг Тим
 5. USA Cannondale-Drapac
 6. FRA ФДЖ
 7. GER Бора-хансгрое
 8. GER Sunweb
 9. USA Трек-Сегафредо
 10. BEL Лото-Судал
 11. NED Лото НЛ-Џамбо
 12. BEL Квик-Степ Флорс
 13. ESP Мовистар
 14. UAE ОАЕ Емирати
 15. RSA Дименжн Дата
 16. SUI Катјуша-Алпесин
 17. GBR Тим Скај
 18. AUS Орика-Скот
Професионални континентални екипи (4)
 1. BEL Ванти-Груп Гобер
 2. BEL Спорт Вландерен-Балоас
 3. NED Ромпот-Недерландсе Лотереј
 4. BEL Верандас Вилемс-Крелан
Wikidata-logo S.svg

Рута[уреди | уреди извор]

Патеката за трката била објавена во мај 2017 година.[4]

ЕтапаДатумТекtypeРастојание (км)ПобедникCевкупен лидер
1 Wikidata-logo S.svg7 августБреда – Венрај
рамна етапа
169,8SVK Петер Саган Wikidata-logo S.svgSVK Петер Саган Wikidata-logo S.svg
2 Wikidata-logo S.svg8 августВорбург – Ворбург
индивидуален хронометар
9SUI Штефан Кинг Wikidata-logo S.svgSUI Штефан Кинг Wikidata-logo S.svg
3 Wikidata-logo S.svg9 августБланкенберге – Ардуа
рамна етапа
185SVK Петер Саган Wikidata-logo S.svgSUI Штефан Кинг Wikidata-logo S.svg
4 Wikidata-logo S.svg10 августЛанакен – Ланакен
рамна етапа
154,2BEL Едвард Тенс Wikidata-logo S.svgSUI Штефан Кинг Wikidata-logo S.svg
5 Wikidata-logo S.svg11 августСитард-ГеленСитард-Гелен
ридеста етапа
167,3NED Ларс Бом Wikidata-logo S.svgNED Ларс Бом Wikidata-logo S.svg
6 Wikidata-logo S.svg12 августРимст – Уфализ
ридеста етапа
203,7BEL Тим Веленс Wikidata-logo S.svgNED Том Димулен Wikidata-logo S.svg
7 Wikidata-logo S.svg13 августЕсен – Герардсберген
ридеста етапа
191,3BEL Јаспер Стејвен Wikidata-logo S.svgNED Том Димулен Wikidata-logo S.svg

Етапи[уреди | уреди извор]

Етапа 1[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. SVK Петер Саган Бора-хансгрое3ч 50' 09
2. GER Фил Баухаус Sunweb+ 0
3. DEN Магнус Корт Орика-Скот+ 0
4. NED Дилан Груневеген Лото НЛ-Џамбо+ 0
5. NED Бој ван Попел Трек-Сегафредо+ 0
6. GER Рик Цабел Катјуша-Алпесин+ 0
7. NED Ваутер Виперт Cannondale-Drapac+ 0
8. BEL Јонас Рикерт Спорт Вландерен-Балоас+ 0
9. GER Андре Грајпел Лото-Судал+ 0
10. BEL Едвард Планкерт Спорт Вландерен-Балоас+ 0
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. SVK Петер Саган светло зелена маичка за предводникот на генералниот пласмансина маичка за предводникот на бодовниот пласманБора-хансгрое3ч 59' 59
2. BEL Лауренс де Вресе Астана+ 1
3. GER Фил Баухаус Sunweb+ 4
4. NED Елмар Рејндерс Ромпот-Недерландсе Лотереј+ 5
5. DEN Магнус Корт Орика-Скот+ 6
6. GBR Марк Мекнели Ванти-Груп Гобер+ 6
7. NED Дилан Груневеген Лото НЛ-Џамбо+ 10
8. NED Бој ван Попел Трек-Сегафредо+ 10
9. GER Рик Цабел Катјуша-Алпесин+ 10
10. NED Ваутер Виперт Cannondale-Drapac+ 10
Извор: ProCyclingStats


Етапа 2[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. SUI Штефан Кинг БМЦ Рејсинг Тим10' 58
2. POL Мачеј Боднар Бора-хансгрое+ 4
3. NED Том Димулен Sunweb+ 5
4. DEN Серен Краг Андерсен Sunweb+ 8
5. NED Ларс Бом Лото НЛ-Џамбо+ 10
6. BEL Ив Ламперт Квик-Степ Флорс+ 12
7. AUT Матијас Брендле Трек-Сегафредо+ 14
8. AUS Мајлс Скотсон БМЦ Рејсинг Тим+ 15
9. BEL Тим Веленс Лото-Судал+ 17
10. NED Јос ван Емден Лото НЛ-Џамбо+ 17
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. SUI Штефан Кинг светло зелена маичка за предводникот на генералниот пласмансина маичка за предводникот на бодовниот пласманБМЦ Рејсинг Тим4ч 01' 07
2. POL Мачеј Боднар Бора-хансгрое+ 4
3. NED Том Димулен Sunweb+ 5
4. DEN Серен Краг Андерсен Sunweb+ 8
5. NED Ларс Бом Лото НЛ-Џамбо+ 10
6. BEL Ив Ламперт Квик-Степ Флорс+ 12
7. AUT Матијас Брендле Трек-Сегафредо+ 14
8. SVK Петер Саган Бора-хансгрое+ 15
9. AUS Мајлс Скотсон БМЦ Рејсинг Тим+ 15
10. BEL Тим Веленс Лото-Судал+ 17
Извор: ProCyclingStats


Етапа 3[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. SVK Петер Саган Бора-хансгрое4ч 14' 02
2. BEL Едвард Тенс Трек-Сегафредо+ 0
3. FRA Руди Барбје AG2R La Mondiale+ 0
4. NED Дилан Груневеген Лото НЛ-Џамбо+ 0
5. BEL Лоик Влиген БМЦ Рејсинг Тим+ 0
6. DEN Магнус Корт Орика-Скот+ 0
7. BEL Јонас Рикерт Спорт Вландерен-Балоас+ 0
8. ITA Симоне Консони ОАЕ Емирати+ 0
9. BEL Берт ван Лерберге Спорт Вландерен-Балоас+ 0
10. GER Фил Баухаус Sunweb+ 0
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. SUI Штефан Кинг светло зелена маичка за предводникот на генералниот пласманБМЦ Рејсинг Тим8ч 15' 08
2. POL Мачеј Боднар Бора-хансгрое+ 4
3. NED Том Димулен Sunweb+ 5
4. SVK Петер Саган сина маичка за предводникот на бодовниот пласманБора-хансгрое+ 5
5. DEN Серен Краг Андерсен Sunweb+ 8
6. NED Ларс Бом Лото НЛ-Џамбо+ 10
7. BEL Ив Ламперт Квик-Степ Флорс+ 12
8. AUT Матијас Брендле Трек-Сегафредо+ 14
9. AUS Мајлс Скотсон БМЦ Рејсинг Тим+ 15
10. BEL Тим Веленс Лото-Судал+ 17
Извор: ProCyclingStats


Етапа 4[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. BEL Едвард Тенс Трек-Сегафредо3ч 24' 23
2. SLO Марко Кумп ОАЕ Емирати+ 0
3. BEL Тим Мерлир Верандас Вилемс-Крелан+ 0
4. SVK Петер Саган сина маичка за предводникот на бодовниот пласманБора-хансгрое+ 0
5. NED Дилан Груневеген Лото НЛ-Џамбо+ 0
6. NED Дани ван Попел Тим Скај+ 0
7. DEN Магнус Корт Орика-Скот+ 0
8. FRA Марк Саро ФДЖ+ 0
9. GER Фил Баухаус Sunweb+ 0
10. BEL Сеп Ванмарке Cannondale-Drapac+ 0
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. SUI Штефан Кинг светло зелена маичка за предводникот на генералниот пласманБМЦ Рејсинг Тим11ч 39' 31
2. POL Мачеј Боднар Бора-хансгрое+ 4
3. NED Том Димулен Sunweb+ 5
4. SVK Петер Саган сина маичка за предводникот на бодовниот пласманБора-хансгрое+ 5
5. DEN Серен Краг Андерсен Sunweb+ 8
6. NED Ларс Бом Лото НЛ-Џамбо+ 10
7. BEL Ив Ламперт Квик-Степ Флорс+ 12
8. AUT Матијас Брендле Трек-Сегафредо+ 14
9. BEL Едвард Тенс Трек-Сегафредо+ 17
10. BEL Тим Веленс Лото-Судал+ 17
Извор: ProCyclingStats


Етапа 5[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. NED Ларс Бом Лото НЛ-Џамбо3ч 43' 46
2. SVK Петер Саган сина маичка за предводникот на бодовниот пласманБора-хансгрое+ 3
3. BEL Грег ван Авермет БМЦ Рејсинг Тим+ 3
4. BEL Оливер Незен AG2R La Mondiale+ 3
5. BEL Јаспер Стејвен Трек-Сегафредо+ 3
6. BEL Филип Жилбер Квик-Степ Флорс+ 3
7. BEL Сеп Ванмарке Cannondale-Drapac+ 3
8. BEL Тим Веленс Лото-Судал+ 3
9. NED Дани ван Попел Тим Скај+ 3
10. GER Јаша Зитерлин Мовистар+ 3
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. NED Ларс Бом светло зелена маичка за предводникот на генералниот пласманЛото НЛ-Џамбо15ч 23' 17
2. SVK Петер Саган сина маичка за предводникот на бодовниот пласманБора-хансгрое+ 2
3. NED Том Димулен Sunweb+ 8
4. BEL Тим Веленс Лото-Судал+ 19
5. GER Јаша Зитерлин Мовистар+ 27
6. BEL Грег ван Авермет БМЦ Рејсинг Тим+ 27
7. BEL Филип Жилбер Квик-Степ Флорс+ 29
8. CZE Петр Вакоч Квик-Степ Флорс+ 32
9. BEL Јенс Кекелејре Орика-Скот+ 35
10. BEL Јаспер Стејвен Трек-Сегафредо+ 36
Извор: ProCyclingStats


Етапа 6[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. BEL Тим Веленс Лото-Судал5ч 04' 36
2. NED Том Димулен Sunweb+ 0
3. BEL Јаспер Стејвен Трек-Сегафредо+ 17
4. BEL Грег ван Авермет БМЦ Рејсинг Тим+ 17
5. BEL Тиш Бенот Лото-Судал+ 17
6. DEN Михаел Валгрен Астана+ 20
7. BEL Оливер Незен AG2R La Mondiale+ 20
8. GER Нилс Полит Катјуша-Алпесин+ 1' 42
9. BEL Сеп Ванмарке Cannondale-Drapac+ 1' 42
10. NZL Дион Смит Ванти-Груп Гобер+ 1' 42
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. NED Том Димулен светло зелена маичка за предводникот на генералниот пласманSunweb20ч 27' 49
2. BEL Тим Веленс Лото-Судал+ 4
3. BEL Грег ван Авермет БМЦ Рејсинг Тим+ 46
4. BEL Јаспер Стејвен Трек-Сегафредо+ 52
5. DEN Михаел Валгрен Астана+ 1' 02
6. BEL Оливер Незен AG2R La Mondiale+ 1' 09
7. NED Ларс Бом Лото НЛ-Џамбо+ 1' 46
8. SVK Петер Саган сина маичка за предводникот на бодовниот пласманБора-хансгрое+ 1' 48
9. GER Јаша Зитерлин Мовистар+ 2' 13
10. BEL Филип Жилбер Квик-Степ Флорс+ 2' 15
Извор: ProCyclingStats


Етапа 7[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. BEL Јаспер Стејвен Трек-Сегафредо4ч 06' 48
2. BEL Филип Жилбер Квик-Степ Флорс+ 1
3. NED Том Димулен светло зелена маичка за предводникот на генералниот пласманSunweb+ 1
4. SVK Петер Саган сина маичка за предводникот на бодовниот пласманБора-хансгрое+ 1
5. BEL Тиш Бенот Лото-Судал+ 1
6. BEL Оливер Незен AG2R La Mondiale+ 1
7. BEL Грег ван Авермет БМЦ Рејсинг Тим+ 1
8. FRA Матје Ладању ФДЖ+ 1
9. NZL Дион Смит Ванти-Груп Гобер+ 1
10. NED Дилан ван Барле Cannondale-Drapac+ 1
Извор: ProCyclingStats

Завршен пласман[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. NED Том Димулен светло зелена маичка за предводникот на генералниот пласманSunweb24ч 34' 33
2. BEL Тим Веленс Лото-Судал+ 17
3. BEL Јаспер Стејвен Трек-Сегафредо+ 46
4. BEL Грег ван Авермет БМЦ Рејсинг Тим+ 51
5. BEL Оливер Незен AG2R La Mondiale+ 1' 14
6. DEN Михаел Валгрен Астана+ 1' 15
7. SVK Петер Саган сина маичка за предводникот на бодовниот пласманБора-хансгрое+ 1' 53
8. NED Ларс Бом Лото НЛ-Џамбо+ 1' 59
9. BEL Филип Жилбер Квик-Степ Флорс+ 2' 12
10. CZE Петр Вакоч Квик-Степ Флорс+ 2' 23
Извор: ProCyclingStats


Поредок[уреди | уреди извор]

Постоеле четири главни пласмани на трката. Првиот бил генералниот пласман, пресметуван преку додавање на времето кое секој возач го извозел на секоја етапа. Се применувале временски бонуси за првите тројца на етапата (10, 6 и 4 секунди на првите тројца возачи) и на трите спринтови „златен километар“ на секоја етапа. На секој од овие спринтови, првите тројца добивале 3, 2 и 1 секунда бонус, соодветно. Возачот со најниско вкупно време бил победник на генералниот пласман. Возачот кој водел во пласманот ја освојувал белата маичка.[5][6]

Постоел и бодовен пласман. На секоја друмска етапа, возачите добивале бодови доколку завршат помеѓу првите десет, а други бодови имало и за средните спринтови. Возачот со најмногу бодови бил предводник на пласманот и ја освојувал црвената маичка. Борбениот пласман бил заснован само на бодовите на средните спринтови; водечкиот возач ја освојувал зелената маичка. Последен пласман е екипниот пласман: на секоја етапа времињата на најдобрите тројца возачи од секоја екипа биле додавани. Екипата со најниско вкупно време го освојувала екипниот пласман.[5][6]

Етапа Победник Генерален пласман
A green jersey
Бодовен пласман
A blue jersey
Борбен пласман
A black jersey
Екипен пласман
1 Петер Саган Петер Саган Петер Саган Пит Алегерт Спорт Вландерен-Балоас
2 Штефан Кинг Штефан Кинг Штефан Кинг БМЦ Рејсинг Тим
3 Петер Саган Петер Саган
4 Едвард Тенс
5 Ларс Бом Ларс Бом Квик-Степ Флорс
6 Тим Веленс Том Димулен Лото-Судал
7 Јаспер Стејвен Трек-Сегафредо
На крај Том Димулен Петер Саган Пит Алегерт Трек-Сегафредо

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „UCI expands WorldTour to 37 events“. Cycling News. конс. 2 октомври 2016. 
 2. „The UCI reveals expanded UCI WorldTour calendar for 2017“. UCI. конс. 2 октомври 2016. 
 3. „UCI Cycling Regulations: Part 2: Road Races page 110 article 2.15.127“ (PDF). uci.ch. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот (PDF) на 2 јули 2015. конс. 20 август 2015. 
 4. „Parcours BinckBank Tour in definitieve plooi“. sport.be. конс. 26 мај 2017. 
 5. 5,0 5,1 „Пласмани“. Енеко Тур. sport.be. конс. 27 септември 2015. 
 6. 6,0 6,1 „Reglement“. sport.be. Енеко Тур. конс. 28 септември 2015. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]