Јуроајс Класик 2017

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Јуроајс Класик 2017 Cycling (road) pictogram.svg
Детали за трката
Издание22. Јуроајс Класик
НатпреварувањеСветска турнеја на UCI 2017 1.UWT
Датум20 август 2017
Растојание220,9 км
ДржаваGER Германија
ПоаѓалиштеХамбург
ОдредиштеХамбург
Екипи21
Возачи на почеток168
Возачи на крај158
Просечна брзина41,963 км/ч
Добитници на наградите
ПобедникITA Елија Вивијани (Тим Скај) Wikidata-logo S.svg
ВторопласиранFRA Арно Демар (ФДЖ) Wikidata-logo S.svg
ТретопласиранNED Дилан Груневеген (Лото НЛ-Џамбо) Wikidata-logo S.svg
◀ 20162018 ▶
Документација Wikidata-logo S.svg

Јуроајс Класик 2017 — 22. издание на велосипедската еднодневна трка Јуроајс Класик, која се одржала на 20 август како триесет и прв настан во сезоната на Светската турнеја.[1][2]

Трката била освоена во спринт од страна на италијанскиот возач Елија Вивијани.

Екипи[уреди | уреди извор]

Бидејќи Јуроајс Класик е настан од Светската турнеја, сите осумнаесет UCI World Tour екипи биле автоматски поканети и се обврзани да учествуваат на трката.[3] Четири професионални континентални екипи биле дополнително поканети, со што била заокружена главната група од 22 екипи.

Екипи од Светската турнеја на UCI (18)
 1. FRA Аг2р-Ла Мондијал
 2. KAZ Астана
 3. BRN Бахреин-Мерида
 4. USA БМЦ Рејсинг
 5. GER Бора-хансгрое
 6. USA Канондејл-Драпак
 7. RSA Дименжн Дата
 8. FRA ФДЖ
 9. SUI Катјуша-Алпесин
 10. BEL Лото-Судал
 11. NED Лото НЛ-Џамбо
 12. ESP Мовистар
 13. AUS Орика-Скот
 14. BEL Квик-Степ Флорс
 15. GBR Скај
 16. GER Санвеб
 17. USA Трек-Сегафредо
 18. UAE ОАЕ Абу Даби
Професионални континентални екипи (3)
 1. POL ЦЦЦ Спранди Полковице
 2. FRA Кофидис
 3. RUS Гаспром-РусВело

Поредок[уреди | уреди извор]

Завршен пласман[уреди | уреди извор]

[4]

Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. ITA Елија Вивијани Тим Скај5ч 15' 51
2. FRA Арно Демар ФДЖ+ 0
3. NED Дилан Груневеген Лото НЛ-Џамбо+ 0
4. NOR Александер Кристоф Катјуша-Алпесин+ 0
5. GER Андре Грајпел Лото-Судал+ 0
6. ARG Максимилијано Ричезе Квик-Степ Флорс+ 0
7. BEL Јаспер Стејвен Трек-Сегафредо+ 0
8. SLO Марко Кумп ОАЕ Емирати+ 0
9. FRA Насер Бухани Кофидис+ 0
10. FRA Руди Барбје АГ2Р Ла Мондијал+ 0
11. IRL Сем Бенет Бора-Хансгрое+ 0
12. LUX Жан Пјер Друкер БМЦ Рејсинг Тим+ 0
13. GER Рик Цабел Катјуша-Алпесин+ 0
14. ITA Николо Бонифацио Бахреин-Мерида+ 0
15. AUS Хајнрих Хауслер Бахреин-Мерида+ 0
16. ITA Роберто Ферари ОАЕ Емирати+ 0
17. ITA Симоне Консони ОАЕ Емирати+ 0
18. KAZ Руслан Тлеубаев Астана+ 0
19. RSA Рејнарт Јансе ван Ренсбург Дименжн Дата+ 0
20. FRA Кантен Жорги АГ2Р Ла Мондијал+ 0
Извор: ProCyclingStats


Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „UCI expands WorldTour to 37 events“. Cycling News. Посетено на 2 октомври 2016.
 2. „The UCI reveals expanded UCI WorldTour calendar for 2017“. UCI. Посетено на 2 октомври 2016.
 3. „UCI Cycling Regulations: Part 2: Road Races page 110 article 2.15.127“ (PDF). uci.ch. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот (PDF) на 2 јули 2015. Посетено на 20 август 2015.
 4. „Јуроајс Класик 2017“. ProCycling.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]