Кантен Жорги

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кантен Жорги
Жорги на Четири дена Динкерк 2014
Лични податоци
Цело имеКантен Жорги
Роден22 април 1994.(1994-04-22)(29 г.)
Камбре,  Франција
Висина1,76 м
Маса60 кг
Податоци за клубот
Мом. клубАГ2Р Ситроен Тим
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Аматерски клубови
2009
2010
2011-2013
СС Ножан сир Оас
Вело-Клуб Ла Пом Марсеј
Бокс-БКСП
Професионални клубови
2013
2013
2014
2015-
БКСП-Пауерплус
Аргос-Шимано (стажант)
Рубе-Лил Метропол
Аг2р-Ла Мондијал
Последна промена
27 февруари 2019

Кантен Жорги (француски: Quentin Jauregui; р. 22 април 1994) — француски професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата АГ2Р Ситроен Тим.[1]

На 3 мај 2015 година ја освоил еднодневната трка Тур де ла Сом, победувајќи ги Антони Делаплас и Ало Јакин во меѓусебен спринт.[2] Бил именуван во почетниот состав за Вуелта а Еспања 2016[3] и за Џиро д’Италија 2017.[4]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2012
1. Краен пласман ГП Генерал Патон
1. Етапа 1
2014
1. Етапа 1 Трка Рон-Алп Изер
3. Полинорман
2015
1. Тур де ла Сом
2016
1. Планински пласман Рут ди Сид
2018
3. Париз-Шони
8. Краен пласман Сиркут де ла Сарт
10. Тур де Вандеја

Распоред на резултатите на големите трки[уреди | уреди извор]

Голема трка 2016 2017 2018
Џиро 90 48
Тур
Вуелта 95

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Official presentation of the 2019 AG2R La Mondiale pro cycling team“. АГ2Р-Ла Мондијал. Groupe AG2R La Mondiale. 11 декември 2018. Архивирано од изворникот на 2019-04-28. Посетено на 1 јануари 2019.
  2. Емил Акселгард (3 мај 2015). „Jauregui takes breakthrough win in GP de la Somme“. Cycling Quotes. CyclingQuotes.com 2013. Посетено на 3 мај 2015.
  3. „71st Vuelta a España“. ProCyclingStats. Посетено на 20 август 2016.
  4. „2017: 100th Giro d'Italia: Start List“. Pro Cycling Stats. Посетено на 2 мај 2017.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]