Ватенфал Класик 2012

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ватенфал Класик 2012
Светска турнеја на UCI 2012, трка 23 од 29
Детали за трката
Date 19 август 2012
Растојание 245,9 км
Време 6ч 03' 19" (25,23 км/ч)
Добитници на наградите
Победник  Арно Демар (Франција) (ФДЖ-БигМет)
Втор  Андре Грајпел (Германија) (Лото-Белисол)
Трет  Џакомо Ницоло (Италија) (РадиоШек-Нисан)
2011
2013

Ватенфал Класик 2012 било 17. издание на еднодневната велосипеска трка Ватенфал Класик. Била одржана во и околу Хамбург, Германија, на 19 август на растојание од 245,9 километри и била 23. трка од Светската турнеја.

Во масовната спринтерска завршницата, трката ја освоил возачот на ФДЖ-БигМет Арно Демар,[1] кој станал првиот француски возач, кој победил на трката. Демар завршил пред возачот на Лото-Белисол Андре Грајпел,[2] и возачот на РадиоШек-Нисан Џакомо Ницоло, кој го заокружил подиумот.[3][4]

Екипи[уреди | уреди извор]

Бидејќи Ватенфал Класик била трка од Светската турнеја на UCI, сите 18 UCI ProTeam екипи биле поканети автоматски и се обврзани да испратат свој состав. Две други екипи – Аргос-Шимано и Тим НетАп – биле дополнително поканети на трката,[5] и со тоа се создала главната група од 20 екипи.

Екипите кои настапиле на трката биле:[6]

Резултати[уреди | уреди извор]

[7]

Велосипедист Екипа Време Светска турнеја на UCI
бодови
1  Арно Демар (ФРА) ФДЖ-БигМет 6ч 03' 19" 80
2  Андре Грајпел (ГЕР) Лото-Белисол и.в. 60
3  Џакомо Ницоло (ИТА) РадиоШек-Нисан и.в. 50
4  Том Бонен (БЕЛ) Омега Парма-Квик Степ и.в. 40
5  Едвалд Боасон Хаген (НОР) Тим Скај и.в. 30
6  Марк Реншо (АВС) Рабобанк и.в. 22
7  Хајнрих Хауслер (АВС) Гармин-Шарп и.в. 14
8  Мануел Белети (ИТА) Аг2р-Ла Мондијал и.в. 10
9  Том Велерс (ХОЛ) Аргос-Шимано и.в.
10  Борут Божич (СЛО) Астана и.в. 2

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Вестемајер, Сузан (19 август 2012). „Демар победи на Ватенфал Класик“. Cycling News. Future Publishing Limited. Посетено на 19 август 2012.
  2. „Demare upstages big names to win Vattenfall“. Yahoo! Eurosport. TF1 Group. 19 август 2012. Посетено на 19 август 2012.
  3. „Арно Демар спринтал за победа на Ватенфал Класик 2012“. VeloNews. Competitor Group, Inc. 19 август 2012. Архивирано од изворникот на 2012-08-22. Посетено на 19 август 2012.
  4. „Победа на Ватенфал за Демар“. Sky Sports. BSkyB. 19 август 2012. Посетено на 19 август 2012.
  5. Кнудструп, Симон (16 април 2012). „Argos-Shimano and NetApp in Vattenfall Cyclassics“. Feltet.dk (дански). Feltet. Посетено на 19 август 2012.
  6. „Ватенфал Класик 2012: Почетна листа“ (PDF). Ватенфал Класик. Upsolut Event GmbH. 18 август 2012. Посетено на 19 август 2012.
  7. „UCI WorldTour Ranking #21 - Vattenfall Cyclassics (GER/UWT)“. Меѓународен велосипедистички сојуз. Infostrada Sports. 19 август 2012. Архивирано од изворникот на 2013-01-03. Посетено на 19 август 2012.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]