Прејди на содржината

Трка околу Баскија 2012

Од Википедија — слободната енциклопедија
Трка околу Баскија 2012
Светска турнеја на UCI 2012, трка 9 од 28
Рута на трката
Детали за трката
Датум(и) 2–7 април
Етапи 6
Растојание 824,6 км
Време 20ч 58' 15" (39,321 км/ч)
Добитници на наградите
Победник  Самуел Санчес (Шпанија) (Еускалтел-Еускади)
Втор  Хоаким Родригес (Шпанија) (Катјуша)
Трет  Бауке Молема (Холандија) (Рабобанк)

Бодовен  Самуел Санчес (Шпанија) (Еускалтел-Еускади)
Планински  Мадс Кристенсен (Данска) (Тим Саксо Банк)
Спринтерски  Марко Пиноти (Италија) (Аксент.џобс-Вилемс Веранда)
Екипен Катјуша
2011
2013

Трката околу Баскија 2012 било 52. издание на велосипедската етапна трка Трка околу Баскија. Започнала на 2 април во Гуењес и завршила на 7 април во Оњати. Била составена од шест етапи, вклучувајќи го и поединечниот хронометар. Таа била деветта трка во сезоната 2012 во Светската турнеја.

Трката била освоена од Шпанецот Самуел Санчес од екипата Еускалтел-Еускади, по освојување две етапи, вклучувајќи ја и последната хронометарска етапа, со што го преземал генералниот пласман последниот ден. Санчес го освоил генералниот пласман 12 секунди пред возачот на Катјуша Хоаким Родригес, кој водел сè до последната етапа; Санчес исто така го победил Родригес во бодовниот пласман. Третото место му припаднало на Холанѓанецот од Рабобанк Бауке Молема, откако завршил втор зад Санчес на хронометарот и добил доволно време да се помести од единаесеттото место наеднаш. Во другите пласмани на трката, Марко Пиноти од Аксент.џобс-Вилемс Веранда ја освоил зелената маичка за најголем број бодови добиени во посредните спринтови, додека возачот на Тим Саксо Банк Мадс Кристенсен го освоил планинскиот пласман, додека Катјуша завршиле на чело на екипниот пласман.

Откако трката била финансирана од шпанската банка Banco Sabadell на 5 март,[1][2] организаторите на трката ја објавиле маршрутата десет дена подоцна.[3]

Етапа Движење Растојание Датум Победник
1 Гуењес до Гуењес 152 км 2 април  Хосе Хоакин Рохас (ШПА)
2 Гуењес до Виторија 165,7 км 3 април  Дарил Импи (ЈАР)
3 Виторија до Еибар 164 км 4 април  Самуел Санчес (ШПА)
4 Еибар до Бера-Ибардин 151 км 5 април  Хоаким Родригес (ШПА)
5 Бера-Ибардин до Оњати 183 км 6 април  Хоаким Родригес (ШПА)
6 (ITT) Оњати до Оњати 18,9 км 7 април  Самуел Санчес (ШПА)

Бидејќи Трката околу Баскија е настан од Светската турнеја на UCI, сите 18 UCI ProTeam биле повикани автоматски и се обврзани да испратат своја екипа. На две други екипи им биле дадени дополнителни покани за трката,[4] и така се создале групата од 20 екипи.

Екипите, кои ќе учествуваат во трката се:[5]

2 април 2012 — Гуењес до Гуењес, 152 км[6]
Резултат од етапа 1
Возач Екипа Време
1  Хосе Хоакин Рохас (ШПА) Мовистар Тим 3ч 57' 44"
2  Ваут Пулс (ХОЛ) Вакансолел-ДКМ и.в.
3  Фабијан Вегман (ГЕР) Гармин-Баракуда и.в.
4  Даниеле Рато (ИТА) Ликвигас-Канондејл и.в.
5  Артур Вишо (ФРА) ФДЖ-БигМет и.в.
6  Рајдер Хесједал (КАН) Гармин-Баракуда и.в.
7  Џани Мерсман (БЕЛ) Лото-Белисол и.в.
8  Горка Изагире (ШПА) Еускалтел-Еускади и.в.
9  Франческо Гаваци (ИТА) Астана и.в.
10  Паоло Баилети (ИТА) Утенсилнорд-Нејм и.в.
Генерален пласман по етапа 1
Возач Екипа Време
1  Хосе Хоакин Рохас (ШПА) Мовистар Тим 3ч 57' 44"
2  Ваут Пулс (ХОЛ) Вакансолел-ДКМ + 0"
3  Фабијан Вегман (ГЕР) Гармин-Баракуда + 0"
4  Даниеле Рато (ИТА) Ликвигас-Канондејл + 0"
5  Артур Вишо (ФРА) ФДЖ-БигМет + 0"
6  Рајдер Хесједал (КАН) Гармин-Баракуда + 0"
7  Џани Мерсман (БЕЛ) Лото-Белисол + 0"
8  Горка Изагире (ШПА) Еускалтел-Еускади + 0"
9  Франческо Гаваци (ИТА) Астана + 0"
10  Паоло Баилети (ИТА) Утенсилнорд-Нејм + 0"
3 април 2012 — Гуењес до Виторија, 165,7 км[7]
Резултат од етапа 2
Возач Екипа Време
1  Дарил Импи (ЈАР) ГринЕЏ 4ч 10' 07"
2  Алан Дејвис (АВС) ГринЕЏ и.в.
3  Давиде Аполонио (ИТА) Тим Скај и.в.
4  Хосе Хоакин Рохас (ШПА) Мовистар Тим и.в.
5  Мајкл Метјус (АВС) Рабобанк и.в.
6  Даниеле Рато (ИТА) Ликвигас-Канондејл и.в.
7  Франческо Гаваци (ИТА) Астана и.в.
8  Фабијан Вегман (ГЕР) Гармин-Баракуда и.в.
9  Џани Мерсман (БЕЛ) Лото-Белисол и.в.
10  Даниеле Пјетрополи (ИТА) Лампре-ИСД и.в.
Генерален пласман по етапа 2
Возач Екипа Време
1  Хосе Хоакин Рохас (ШПА) Мовистар Тим 8ч 07' 51"
2  Даниеле Рато (ИТА) Ликвигас-Канондејл + 0"
3  Фабијан Вегман (ГЕР) Гармин-Баракуда + 0"
4  Дарил Импи (ЈАР) ГринЕЏ + 0"
5  Франческо Гаваци (ИТА) Астана + 0"
6  Џани Мерсман (БЕЛ) Лото-Белисол + 0"
7  Рајдер Хесједал (КАН) Гармин-Баракуда + 0"
8  Мајкл Метјус (АВС) Рабобанк + 0"
9  Давиде Аполонио (ИТА) Тим Скај + 0"
10  Мауро Сантамброџо (ИТА) Аксент.џобс-Вилемс Веранда + 0"
4 април 2012 — Виторија до Еибар, 164 км[8]
Резултат од етапа 3
Возач Екипа Време
1  Самуел Санчес (ШПА) Еускалтел-Еускади 3ч 58' 15"
2  Хоаким Родригес (ШПА) Катјуша и.в.
3  Крис Хорнер (САД) РадиоШек-Нисан и.в.
4  Бауке Молема (ХОЛ) Рабобанк + 12"
5  Дамијано Кунего (ИТА) Лампре-ИСД + 12"
6  Тони Мартин (ГЕР) Омега Парма-Квик Степ + 12"
7  Микеле Скарпони (ИТА) Лампре-ИСД + 12"
8  Серхио Енао (КОЛ) Тим Скај + 12"
9  Роберт Кишерловски (ХРВ) Астана + 12"
10  Ларс Петер Нордхауг (НОР) Тим Скај + 12"
Генерален пласман по етапа 3
Возач Екипа Време
1  Самуел Санчес (ШПА) Еускалтел-Еускади 12ч 06' 06"
2  Крис Хорнер (САД) РадиоШек-Нисан + 0"
3  Хоаким Родригес (ШПА) Катјуша + 0"
4  Рајдер Хесједал (КАН) Гармин-Баракуда + 12"
5  Ваут Пулс (ХОЛ) Вакансолел-ДКМ + 12"
6  Дамијано Кунего (ИТА) Лампре-ИСД + 12"
7  Васил Кириенка (БЛР) Мовистар Тим + 12"
8  Јурген ван ден Брук (БЕЛ) Лото-Белисол + 12"
9  Роберт Кишерловски (ХРВ) Астана + 12"
10  Тони Мартин (ГЕР) Омега Парма-Квик Степ + 12"
5 април 2012 — Еибар до Бера-Ибардин, 151 км[9]
Резултат од етапа 4
Возач Екипа Време
1  Хоаким Родригес (ШПА) Катјуша 3ч 55' 56"
2  Самуел Санчес (ШПА) Еускалтел-Еускади + 9"
3  Серхио Енао (КОЛ) Тим Скај + 12"
4  Роберт Кишерловски (ХРВ) Астана + 12"
5  Ларс Петер Нордхауг (НОР) Тим Скај + 16"
6  Микеле Скарпони (ИТА) Лампре-ИСД + 16"
7  Јурген ван ден Брук (БЕЛ) Лото-Белисол + 16"
8  Ваут Пулс (ХОЛ) Вакансолел-ДКМ + 16"
9  Симон Шпилак (СЛО) Катјуша + 16"
10  Рајдер Хесједал (КАН) Гармин-Баракуда + 16"
Генерален пласман по етапа 4
Возач Екипа Време
1  Хоаким Родригес (ШПА) Катјуша 16ч 02' 02"
2  Самуел Санчес (ШПА) Еускалтел-Еускади + 9"
3  Крис Хорнер (САД) РадиоШек-Нисан + 21"
4  Роберт Кишерловски (ХРВ) Астана + 24"
5  Серхио Енао (КОЛ) Тим Скај + 24"
6  Рајдер Хесједал (КАН) Гармин-Баракуда + 28"
7  Ваут Пулс (ХОЛ) Вакансолел-ДКМ + 28"
8  Јурген ван ден Брук (БЕЛ) Лото-Белисол + 28"
9  Ларс Петер Нордхауг (НОР) Тим Скај + 28"
10  Микеле Скарпони (ИТА) Лампре-ИСД + 28"
6 април 2012 — Бера-Ибардин до Оњати, 183 км[10]
Резултат од етапа 5
Возач Екипа Време
1  Хоаким Родригес (ШПА) Катјуша 4ч 27' 16"
2  Самуел Санчес (ШПА) Еускалтел-Еускади и.в.
3  Роберт Кишерловски (ХРВ) Астана + 2"
4  Васил Кириенка (БЛР) Мовистар Тим + 5"
5  Ларс Петер Нордхауг (НОР) Тим Скај + 5"
6  Даниеле Рато (ИТА) Ликвигас-Канондејл + 5"
7  Микеле Скарпони (ИТА) Лампре-ИСД + 5"
8  Дамијано Кунего (ИТА) Лампре-ИСД + 7"
9  Руј Кошта (ПОР) Мовистар Тим + 7"
10  Жан Кристоф Перо (ФРА) Аг2р-Ла Мондијал + 7"
Генерален пласман по етапа 5
Возач Екипа Време
1  Хоаким Родригес (ШПА) Катјуша 20ч 29' 18"
2  Самуел Санчес (ШПА) Еускалтел-Еускади + 9"
3  Роберт Кишерловски (ХРВ) Астана + 26"
4  Ларс Петер Нордхауг (НОР) Тим Скај + 33"
5  Микеле Скарпони (ИТА) Лампре-ИСД + 33"
6  Серхио Енао (КОЛ) Тим Скај + 34"
7  Јурген ван ден Брук (БЕЛ) Лото-Белисол + 35"
8  Рајдер Хесједал (КАН) Гармин-Баракуда + 40"
9  Дамијано Кунего (ИТА) Лампре-ИСД + 40"
10  Крис Хорнер (САД) РадиоШек-Нисан + 44"
7 април 2012 — Оњати, 18,9 км поединечен хронометар (ITT)[11]
Резултат од етапа 6
Возач Екипа Време
1  Самуел Санчес (ШПА) Еускалтел-Еускади 28' 48"
2  Бауке Молема (ХОЛ) Рабобанк + 6"
3  Тони Мартин (ГЕР) Омега Парма-Квик Степ + 7"
4  Марко Пиноти (ИТА) Аксент.џобс-Вилемс Веранда + 15"
5  Дамијано Кунего (ИТА) Лампре-ИСД + 16"
6  Хоаким Родригес (ШПА) Катјуша + 21"
7  Стеф Клемент (ХОЛ) Рабобанк + 22"
8  Тревис Мајер (АВС) ГринЕЏ + 24"
9  Морено Мозер (ИТА) Ликвигас-Канондејл + 28"
10  Жан Кристоф Перо (ФРА) Аг2р-Ла Мондијал + 31"
Краен генерален пласман
Возач Екипа Време
1  Самуел Санчес (ШПА) Еускалтел-Еускади 20ч 58' 15"
2  Хоаким Родригес (ШПА) Катјуша + 12"
3  Бауке Молема (ХОЛ) Рабобанк + 42"
4  Дамијано Кунего (ИТА) Лампре-ИСД + 47"
5  Тони Мартин (ГЕР) Омега Парма-Квик Степ + 54"
6  Ларс Петер Нордхауг (НОР) Тим Скај + 1' 03"
7  Жан Кристоф Перо (ФРА) Аг2р-Ла Мондијал + 1' 07"
8  Микеле Скарпони (ИТА) Лампре-ИСД + 1' 19"
9  Крис Хорнер (САД) РадиоШек-Нисан + 1' 27"
10  Симон Шпилак (СЛО) Катјуша + 1' 29"
Етапа Победник Генерален пласман
Бодовен пласман
Планинска пласман
Спринтерски пласман
Екипен пласман
1 Хосе Хоакин Рохас Хосе Хоакин Рохас Хосе Хоакин Рохас Давид де ла Фуенте Давиде Мучели Вакансолел-ДКМ
2 Дарил Импи Хулијан Санчес ГринЕЏ
3 Самуел Санчес Самуел Санчес Мадс Кристенсен Мадс Кристенсен Катјуша
4 Хоаким Родригес Хоаким Родригес Самуел Санчес
5 Хоаким Родригес Хоаким Родригес Марко Пиноти Тим Скај
6 Самуел Санчес Самуел Санчес Самуел Санчес Катјуша
На крај
Самуел Санчес Самуел Санчес Мадс Кристенсен Марко Пиноти Катјуша
 1. Косинс, Петер (5 март 2012). „Баскиската трка спасена од шпанска банка“. Cycling News. Future Publishing Limited. Посетено на 2 април 2012.
 2. Худ, Ендрју (6 март 2012). „Трката околу Баскија и Класика спасена во последен час“. VeloNews. Competitor Group, Inc. Архивирано од изворникот на 2012-04-14. Посетено на 2 април 2012.
 3. „The Tour of Basque Country remove the climb to Goikouria from its route“. Deia – Noticias de Bizkaia (шпански). Editorial Iparraguirre, S.A. 15 март 2012. Архивирано од изворникот на 2012-07-30. Посетено на 2 април 2012.
 4. „Wildcards for Caja Rural and Utensilnord-Named“. Radsport News (германски). Sport Aktiv Media GmbH. 24 март 2012. Посетено на 2 април 2012.
 5. „Почетен список на Трката околу Баскија 2012“. Cycling News. Future Publishing Limited. Посетено на 2 април 2012.
 6. „Classification of Stage 1: Güeñes – Güeñes (152 km)“. Трка околу Баскија (шпански). El Diario Vasco. 2 април 2012. Посетено на 2 април 2012.
 7. „Profile Stage 2: Güeñes – Vitoria-Gasteiz“. Трка околу Баскија (шпански). El Diario Vasco. Посетено на 2 април 2012.
 8. „Profile Stage 3: Vitoria-Gasteiz – Eibar-Arrate“. Трка околу Баскија (шпански). El Diario Vasco. Посетено на 2 април 2012.
 9. „Profile Stage 4: Eibar – Bera-Ibardin“. Трка околу Баскија (шпански). El Diario Vasco. Посетено на 2 април 2012.
 10. „Profile Stage 5: Bera – Oñati“. Трка околу Баскија (шпански). El Diario Vasco. Посетено на 2 април 2012.
 11. „Profile Stage 6 (I.T.T.): Oñati – Oñati“. Трка околу Баскија (шпански). El Diario Vasco. Посетено на 2 април 2012.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]