Прејди на содржината

Мадс Кристенсен (велосипедист)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мадс Кристенсен
Кристенсен на Четири дена Динкерк 2011
Лични податоци
Цело имеМадс Кристенсен
Роден6 април 1984(1984-04-06)(40 г.)
Олборг, Данска
Висина1,82 м
Маса69 кг
Податоци за клубот
Мом. клубСтелтинг Сервис Груп
Дисциплинадрумски велосипедизам, порано велодромски
Улогавозач
Вид на возачспецијалист за искачување
Професионални клубови
2004
2005
2006
2007–2009
2010
2011–2013
2014–
Тим ПХ
Квик Степ-Инерџетик
Барловорлд
Designa Køkken
Глуд & Марстранд-ЛРЕ Радгивнинг
Саксо Банк-СанГард
Култ Енерџи-Витал Вотер
Последна промена
22 октомври 2014

Мадс Кристенсен (дански: Mads Christensen; р. 6 април 1984) — дански професионален друмски велосипедист и поранешен велодромски велосипедист, кој моментално вози за Стелтинг Сервис Груп.[1]

За сезоната 2014, Кристенсен повторно му се приклучува на Култ Енерџи-Витал Вотер,[1] по три сезони поминати со Тим Саксо-Тинкоф.[2]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2000
Национални јуниорски велодромски првенства
1. Хронометар
1. Поединечна потера
1. Екипна потера
1. Национален јуниорски друмски првак
2001
Национални велодромски првенства
1. Медисон
1. Поединечна потера
1. Екипна потера
Национални јуниорски велодромски првенства
1. Поединечна потера
1. Екипна потера
2003
1. Национален друмски првак под 23 години
5. Краен пласман Трка Олимпија
2004
1. Национален хронометарски првак под 23 години
2. Лиеж-Бастон-Лиеж под 23 години
5. Краен пласман Трка Олимпија
6. Краен пласман Рингерике ГП
1. Етапа 1
2007
8. ГП Вил де Лилерс
2008
6. Трка околу Фин
2009
2. Краен пласман Рас Тејлтин
9. Краен пласман Трка околу Рона-Алпи
2010
2. Краен пласман Флеш ду Сид
1. Етапа 2
2011
3. Национално хронометарско првенство
2012
1. Планински пласман Трка околу Баскија
6. Краен пласман Тур де л’Ен
7. Класика де Сан Себастијан
2013
8. Краен пласман Сиркут де ла Сарт

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Mads Christensen switches to Team Cult Energy“. Cykling Danmark (дански). Danmarks Cykle Union. 22 октомври 2013. Посетено на 18 декември 2013.
  2. „Тим Саксо-Тинкоф (TST) – DEN“. Светска турнеја на UCI. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот на 2014-01-06. Посетено на 12 јануари 2013.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]