Даниеле Пјетрополи

Од Википедија — слободната енциклопедија
Даниеле Пјетрополи
Пјетрополи на Лиеж-Бастон-Лиеж 2011.
Лични податоци
Цело имеДаниеле Пјетрополи
Роден11 јули 1980(1980-07-11)(43 г.)
Бусоленго, Италија
Податоци за клубот
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Професионални клубови
2003–2007
2008–2009
2010–2013
Тенакс
ЛРП Бракес-Балан
Лампре-Фарнезе Вини
Последна промена
25 октомври 2014

Даниеле Пјетрополи (италијански: Daniele Pietropolli; р. 11 јули 1980 во Бусоленго, Венето) — италијански професионалец друмски велосипедист, кој последно возел за UCI World Tour екипата ОАЕ Тим Емирати.[1]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2008
1. Краен пласман Џиро дела Провинција ди Реџо Калабрија
1. Етапа 3
2009
1. Краен пласман Џиро дела Провинција ди Гросето
1. Етапа 3
1. Краен пласман Сетимана Сиклиста Ломбарда
1. Етапа 1 (ТТТ)
2011
1. Краен пласман Џиро дела Провинција ди Реџо Калабрија
1. Етапа 1
1. Трофео Лаигвелја
2013
8. Краен пласман Тур Даун Андер

Распоред на резултатите на Гранд Тур[уреди | уреди извор]

Гранд Тур 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014
Џиро 67 80 57 94 91 80
Тур
Вуелта 61

СО = се откажал

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Лампре-Мерида (LAM) – ITA“. Светска турнеја на UCI. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот на 2013-09-28. Посетено на 6 јануари 2013.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]