Трка околу Баскија 2017

Од Википедија — слободната енциклопедија
Трка околу Баскија 2017 Cycling (road) pictogram.svg
Детали за трката
Издание57. Трка околу Баскија
НатпреварувањеСветска турнеја на UCI 2017 2.UWT
Етапи6
Датуми3 – 8 април
Растојание828,8 км
ДржаваESP Шпанија
ПоаѓалиштеПамплона
ОдредиштеЕјбар
Екипи20
Возачи на почеток160
Возачи на крај129
Просечна брзина40,057 км/ч
Добитници на наградите
ПобедникESP Алехандро Валверде (Мовистар) Wikidata-logo S.svg
ВторопласиранESP Алберто Контадор (Трек-Сегафредо) Wikidata-logo S.svg
ТретопласиранESP Јон Исагире (Бахреин-Мерида) Wikidata-logo S.svg
БодовенESP Алехандро Валверде (Мовистар) Wikidata-logo S.svg
ПланинскиUSA Алекс Хаус (ЕФ Едукејшн-ИзиПост) Wikidata-logo S.svg
СпринтерскиESP Љуис Мас (Каха Рурал-Сегурос РГА) Wikidata-logo S.svg
ЕкипенBRN Бахреин-Мерида Wikidata-logo S.svg
◀20162018▶
Документација Wikidata-logo S.svg

Трка околу Баскија 2017 — 57. издание на велосипедската етапна Трка околу Баскија, која се одржала помеѓу 3 и 8 април како четиринаесетти настан во сезоната на Светската турнеја.[1][2]

Трката била освоена по првпат од Алехандро Валверде од Мовистар Тим,[3] кој го презел водството на трката на претпоследниот ден по победата на кралската етапа во Ејбар, пред да го продлабочи своето водство завршувајќи втор на завршниот поединечен хронометар; со овие завршница, Валверде го презел и бодовниот пласман од возачот на Тим Санвеб, Мајкл Метјус. Валверде завршил 17 секунди пред четирикратниот победник Алберто Контадор (Трек-Сегафредо) додека сешпанскиот подиум бил заокружен со националниот хронометарски првак, Јон Изагире, уште четири секунди зад Контадор од екипата Бахреин-Мерида.

Во другите пласмани на трката, возачот на Канондејл-Драпак, Алекс Хаус, ја освоил точкастата маичка како победник на планинскиот пласман, Љуис Мас (Каха Рурал-Сегурос РГА) бил победник на пласманот на средните спринтови, додека Бахреин-Мерида го освоил екипниот пласман.

Рута[уреди | уреди извор]

Целата рута на Трката околу Баскија 2017 била објавена на 23 март 2017 година.[4]

ЕтапаДатумТекtypeРастојание (км)ПобедникCевкупен лидер
1 Wikidata-logo S.svg3 апрПамплона – Егуес
ридеста етапа
153,3AUS Мајкл Метјус Wikidata-logo S.svgAUS Мајкл Метјус Wikidata-logo S.svg
2 Wikidata-logo S.svg4 апрПамплона – Елсиего
среднопланинска етапа
173,4SUI Михаел Албасини Wikidata-logo S.svgAUS Мајкл Метјус Wikidata-logo S.svg
3 Wikidata-logo S.svg5 апрВиторијаДоностија/Сан Себастијан
среднопланинска етапа
160,5ESP Давид де ла Крус Wikidata-logo S.svgESP Давид де ла Крус Wikidata-logo S.svg
4 Wikidata-logo S.svg6 апрДоностија/Сан СебастијанБилбао
среднопланинска етапа
174,1SLO Примож Роглич Wikidata-logo S.svgESP Давид де ла Крус Wikidata-logo S.svg
5 Wikidata-logo S.svg7 апрБилбао – Ејбар
планинска етапа
139,8ESP Алехандро Валверде Wikidata-logo S.svgESP Алехандро Валверде Wikidata-logo S.svg
6 Wikidata-logo S.svg8 апрЕјбар – Ејбар
индивидуален хронометар
27,7SLO Примож Роглич Wikidata-logo S.svgESP Алехандро Валверде Wikidata-logo S.svg

Екипи[уреди | уреди извор]

Бидејќи Трката околу Баскија е настан од Светската турнеја, сите осумнаесет UCI World Tour екипи биле автоматски поканети и се обврзани да учествуваат на трката.[5] Две професионални континентални екипи — Кофидис и Каха Рурал-Сегурос РГА — биле поканети, со што била заокружена главната група од 20 екипи.[6] Бидејќи секоја екипа имала осум возачи, се очекувале вкупно 160 возачи на почетокот на првата етапа.

Екипи од Светската турнеја на UCI (18)Професионални континентални екипи (2)

Етапи[уреди | уреди извор]

Етапа 1[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. AUS Мајкл Метјус Санвеб3ч 45' 07
2. AUS Џеј Мекарти Бора-Хансгрое+ 0
3. AUS Сајмон Геранс Орика-Скот+ 0
4. COL Џонатан Рестрепо Катјуша-Алпесин+ 0
5. BEL Шон де Би Лото-Судал+ 0
6. ARG Максимилијано Ричезе Квик-Степ Флорс+ 0
7. COL Ригоберто Уран ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 0
8. FRA Антони Ру ФДЖ+ 0
9. GBR Бен Свифт ОАЕ Емирати+ 0
10. AUT Грегор Милбергер Бора-Хансгрое+ 0
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. AUS Мајкл Метјус жолта маичка за предводникот во генералниот пласманбела маичка за предводникот во бодовниот пласманСанвеб3ч 45' 07
2. AUS Џеј Мекарти Бора-Хансгрое+ 0
3. AUS Сајмон Геранс Орика-Скот+ 0
4. COL Џонатан Рестрепо Катјуша-Алпесин+ 0
5. BEL Шон де Би Лото-Судал+ 0
6. ARG Максимилијано Ричезе Квик-Степ Флорс+ 0
7. COL Ригоберто Уран ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 0
8. FRA Антони Ру ФДЖ+ 0
9. GBR Бен Свифт ОАЕ Емирати+ 0
10. AUT Грегор Милбергер Бора-Хансгрое+ 0
Извор: ProCyclingStats


Етапа 2[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. SUI Михаел Албасини Орика-Скот4ч 35' 22
2. ARG Максимилијано Ричезе Квик-Степ Флорс+ 0
3. BEL Шон де Би Лото-Судал+ 0
4. AUS Мајкл Метјус жолта маичка за предводникот во генералниот пласманбела маичка за предводникот во бодовниот пласманСанвеб+ 0
5. GER Паул Мартенс Лото НЛ-Џамбо+ 0
6. SLO Матеј Мохорич ОАЕ Емирати+ 0
7. ESP Алехандро Валверде Мовистар+ 0
8. FRA Руди Молар ФДЖ+ 0
9. ITA Мануеле Мори ОАЕ Емирати+ 0
10. POL Михал Квјатковски Тим Скај+ 0
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. AUS Мајкл Метјус жолта маичка за предводникот во генералниот пласманбела маичка за предводникот во бодовниот пласманСанвеб8ч 20' 29
2. ARG Максимилијано Ричезе Квик-Степ Флорс+ 0
3. BEL Шон де Би Лото-Судал+ 0
4. GER Михаел Шварцман Бора-Хансгрое+ 0
5. ESP Алехандро Валверде Мовистар+ 0
6. AUS Џеј Мекарти Бора-Хансгрое+ 0
7. SLO Матеј Мохорич ОАЕ Емирати+ 0
8. AUT Патрик Конрад Бора-Хансгрое+ 0
9. POL Михал Квјатковски Тим Скај+ 0
10. FRA Антони Ру ФДЖ+ 0
Извор: ProCyclingStats


Етапа 3[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. ESP Давид де ла Крус Квик-Степ Флорс3ч 54' 25
2. POL Михал Квјатковски Тим Скај+ 3
3. AUS Џеј Мекарти Бора-Хансгрое+ 3
4. ESP Алехандро Валверде Мовистар+ 3
5. ITA Џовани Висконти Бахреин-Мерида+ 3
6. FRA Руди Молар ФДЖ+ 3
7. ITA Диего Улиси ОАЕ Емирати+ 3
8. AUT Патрик Конрад Бора-Хансгрое+ 3
9. BEL Тош ван дер Санде Лото-Судал+ 3
10. FRA Варан Баргиј Санвеб+ 3
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. ESP Давид де ла Крус жолта маичка за предводникот во генералниот пласманКвик-Степ Флорс12ч 14' 54
2. AUS Џеј Мекарти Бора-Хансгрое+ 3
3. ESP Алехандро Валверде Мовистар+ 3
4. POL Михал Квјатковски Тим Скај+ 3
5. AUT Патрик Конрад Бора-Хансгрое+ 3
6. FRA Руди Молар ФДЖ+ 3
7. BEL Тош ван дер Санде Лото-Судал+ 3
8. ESP Луис Леон Санчес Астана+ 3
9. FRA Ромен Барде АГ2Р Ла Мондијал+ 3
10. ESP Рубен Фернандес Мовистар+ 3
Извор: ProCyclingStats


Етапа 4[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. SLO Примож Роглич Лото НЛ-Џамбо4ч 23' 46
2. AUS Мајкл Метјус бела маичка за предводникот во бодовниот пласманСанвеб+ 3
3. ITA Џовани Висконти Бахреин-Мерида+ 3
4. POL Михал Квјатковски Тим Скај+ 3
5. GBR Сајмон Јејтс Орика-Скот+ 3
6. AUT Патрик Конрад Бора-Хансгрое+ 3
7. FRA Руди Молар ФДЖ+ 3
8. ITA Диего Улиси ОАЕ Емирати+ 3
9. GER Емануел Бухман Бора-Хансгрое+ 3
10. ESP Алехандро Валверде Мовистар+ 3
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. ESP Давид де ла Крус жолта маичка за предводникот во генералниот пласманКвик-Степ Флорс16ч 38' 43
2. SLO Примож Роглич Лото НЛ-Џамбо+ 0
3. POL Михал Квјатковски Тим Скај+ 3
4. ESP Алехандро Валверде Мовистар+ 3
5. AUT Патрик Конрад Бора-Хансгрое+ 3
6. FRA Руди Молар ФДЖ+ 3
7. NZL Џорџ Бенет Лото НЛ-Џамбо+ 3
8. ESP Рубен Фернандес Мовистар+ 3
9. COL Ригоберто Уран ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 3
10. FRA Ромен Барде АГ2Р Ла Мондијал+ 3
Извор: ProCyclingStats


Етапа 5[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. ESP Алехандро Валверде Мовистар3ч 26' 32
2. FRA Ромен Барде АГ2Р Ла Мондијал+ 0
3. COL Ригоберто Уран ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 0
4. CAN Мајкл Вудс ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 0
5. RSA Луис Мејнчес ОАЕ Емирати+ 0
6. ESP Алберто Контадор Трек-Сегафредо+ 3
7. ESP Јон Исагире Бахреин-Мерида+ 15
8. COL Серхио Енао Тим Скај+ 15
9. GBR Сајмон Јејтс Орика-Скот+ 15
10. ESP Давид де ла Крус жолта маичка за предводникот во генералниот пласманКвик-Степ Флорс+ 22
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. ESP Алехандро Валверде жолта маичка за предводникот во генералниот пласманМовистар20ч 05' 18
2. COL Ригоберто Уран ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 0
3. FRA Ромен Барде АГ2Р Ла Мондијал+ 0
4. RSA Луис Мејнчес ОАЕ Емирати+ 0
5. CAN Мајкл Вудс ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 0
6. ESP Алберто Контадор Трек-Сегафредо+ 3
7. ESP Јон Исагире Бахреин-Мерида+ 15
8. COL Серхио Енао Тим Скај+ 15
9. ESP Давид де ла Крус Квик-Степ Флорс+ 19
10. AUT Патрик Конрад Бора-Хансгрое+ 22
Извор: ProCyclingStats


Етапа 6[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. SLO Примож Роглич Лото НЛ-Џамбо35' 58
2. ESP Алехандро Валверде жолта маичка за предводникот во генералниот пласманМовистар+ 9
3. ESP Јон Исагире Бахреин-Мерида+ 15
4. ESP Алберто Контадор Трек-Сегафредо+ 23
5. ESP Давид де ла Крус Квик-Степ Флорс+ 34
6. AUS Мајкл Метјус бела маичка за предводникот во бодовниот пласманСанвеб+ 41
7. BLR Васил Кириенка Тим Скај+ 52
8. ITA Диего Улиси ОАЕ Емирати+ 52
9. ESP Виктор де ла Парте Мовистар+ 1' 04
10. NZL Џорџ Бенет Лото НЛ-Џамбо+ 1' 23
Извор: ProCyclingStats

Завршен пласман[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. ESP Алехандро Валверде жолта маичка за предводникот во генералниот пласманбела маичка за предводникот во бодовниот пласманМовистар20ч 41' 25
2. ESP Алберто Контадор Трек-Сегафредо+ 17
3. ESP Јон Исагире Бахреин-Мерида+ 21
4. ESP Давид де ла Крус Квик-Степ Флорс+ 44
5. SLO Примож Роглич Лото НЛ-Џамбо+ 59
6. RSA Луис Мејнчес ОАЕ Емирати+ 1' 19
7. AUT Патрик Конрад Бора-Хансгрое+ 1' 40
8. COL Серхио Енао Тим Скај+ 1' 51
9. COL Ригоберто Уран ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 1' 56
10. SLO Симон Шпилак Катјуша-Алпесин+ 2' 01
Извор: ProCyclingStats


Поредок[уреди | уреди извор]

На Трка околу Баскија 2017 се доделувале четири различни маички. На генералниот пласман, пресметуван преку додавање на завршните времиња на секој велосипедист по секоја етапа, предводникот ја добивал жолтата маичка.[7] Овој пласман бил сметан за најважен на Трката околу Баскија 2017 и победникот на пласманот бил победник на трката. Немало бонус секунди.

Бодови за планинскиот пласман
Место 1 2 3 4 5 6
Бодови за категорија 1 10 8 6 4 2 1
Бодови за категорија 2 6 4 2 1 0
Бодови за категорија 3 3 2 1 0

Дополнително, постоел бодовен пласман, на кој се доделувала белата маичка.[7] За бодовниот пласман, велосипедистите добивале бодови доколку завршат на првите 15 места на етапата. За победа на етапа, возачот добивал 25 бода, второто место добивало 20 бода, третото место 16 бода, четвртото 12 бода, петтото 12, шестото 10 и по еден бод помалку до еден бод за 15. место. Постоел и спринтерски пласман, обележан со сината маичка. Во спринтерскиот пласман, велосипедистите добивале бодови доколку завршат на првите три места на средните спринтови во текот на етапите, со исклучок на завршниот поединечен хронометар.[7]

Четвртата маичка го претставувала планинскиот пласман, каде водството во пласманот било обележано со црвена маичка со бели точки.[7] Во планинскиот пласман, бодовите биле освојувани доколку велосипедистите стигнат на некое искачување пред останатите велосипедисти и повеќе бодови биле достапни на повисоките категоризирани искачувања.[7] Постоел и екипен пласман, во кој времињата на тројцата најдобри велосипедисти од секоја екипа биле собирани заедно; водечката екипа на крајот на трката била екипата со најниско вкупно време.[7]

Етапа Победник Генерален пласман
Jersey yellow.svg
Бодовен пласман
Jersey white.svg
Планински пласман
Jersey white dots on red.svg
Спринтерски пласман
Jersey blue.svg
Екипен пласман
1[8] Мајкл Метјус Мајкл Метјус Мајкл Метјус Јоан Баго Љуис Мас Бора-Хансгрое
2[9] Михаел Албасини
3[10] Давид де ла Круз Давид де ла Круз Алекс Хаус
4[11] Примож Роглич Јонатан Ластра Бахреин-Мерида
5[12] Алехандро Валверде Алехандро Валверде Љуис Мас
6[3] Примож Роглич Алехандро Валверде
На крај Алехандро Валверде Алехандро Валверде Алекс Хаус Љуис Мас Бахреин-Мерида

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „UCI expands WorldTour to 37 events“. Cycling News. Посетено на 2 октомври 2016.
 2. „The UCI reveals expanded UCI WorldTour calendar for 2017“. UCI. Посетено на 2 октомври 2016.
 3. 3,0 3,1 „Valverde wins the Vuelta al Pais Vasco“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. 8 април 2017. Посетено на 8 април 2017.
 4. „Tour of the Basque Country: Stages and profiles“. Ciclo21 (шпански). CiclismoDigital S.L. 23 март 2017. Посетено на 27 март 2017.
 5. „UCI Cycling Regulations: Part 2: Road Races page 110 article 2.15.127“ (PDF). uci.ch. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот (PDF) на 2 јули 2015. Посетено на 20 август 2015.
 6. Brochure 2017, стр. 73.
 7. 7,0 7,1 7,2 7,3 7,4 7,5 Brochure 2017, стр. 9.
 8. „Vuelta al Pais Vasco: Matthews claims first stage victory“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. 3 април 2017. Посетено на 3 април 2017.
 9. „Pais Vasco: Albasini wins stage 2“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. 4 април 2017. Посетено на 4 април 2017.
 10. Cash, Dane (5 април 2017). „De la Cruz solos to stage 3 victory in Vuelta al Pais Vasco“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. Посетено на 6 април 2017.
 11. „Pais Vasco: Primoz Roglic wins stage 4“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. 6 април 2017. Посетено на 6 април 2017.
 12. „Valverde wins queen stage of Vuelta al Pais Vasco“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. 7 април 2017. Посетено на 7 април 2017.

Извори[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]