Флеш Валон 2017

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Флеш Валон 2017 Cycling (road) pictogram.svg
Детали за трката
Издание81. Флеш Валон
НатпреварувањеСветска турнеја на UCI 2017 1.UWT
Датум19 април 2017
Растојание200,5 км
ДржаваBEL Белгија
ПоаѓалиштеБенш
ОдредиштеУј
Екипи25
Возачи на почеток200
Возачи на крај166
Просечна брзина38,116 км/ч
Добитници на наградите
ПобедникESP Алехандро Валверде (Мовистар) Wikidata-logo S.svg
ВторопласиранIRL Даниел Мартин (Квик-Степ Флорс) Wikidata-logo S.svg
ТретопласиранBEL Дилан Тенс (БМЦ Рејсинг Тим) Wikidata-logo S.svg
Fleche wallonne 2017.png
◀ 20162018 ▶
Документација Wikidata-logo S.svg

Флеш Валон 2017 — 81. издание на велосипедската еднодневна трка Флеш Валон, која се одржала на 19 април како седумнаесетти настан во сезоната на Светската турнеја.[1][2]

Екипи[уреди | уреди извор]

Бидејќи Флеш Валон е настан од Светската турнеја, сите осумнаесет UCI World Tour екипи биле автоматски поканети и се обврзани да учествуваат на трката.[3] Седум професионални континентални екипи биле дополнително поканети, со што била заокружена главната група од 25 екипи.

Екипи од Светската турнеја на UCI (18)
 1. FRA Аг2р-Ла Мондијал
 2. KAZ Астана
 3. BRN Бахреин-Мерида
 4. USA БМЦ Рејсинг
 5. GER Бора-хансгрое
 6. USA Канондејл-Драпак
 7. RSA Дименжн Дата
 8. FRA ФДЖ
 9. SUI Катјуша-Алпесин
 10. NED Лото НЛ-Џамбо
 11. BEL Лото-Судал
 12. ESP Мовистар
 13. AUS Орика-Скот
 14. BEL Квик-Степ Флорс
 15. GBR Скај
 16. GER Санвеб
 17. USA Трек-Сегафредо
 18. UAE ОАЕ Абу Даби
Професионални континентални екипи (7)
 1. IRL Аква Блу Спорт
 2. FRA Кофидис
 3. FRA Директ Енержи
 4. FRA Фортунео-Оскаро
 5. BEL Спорт Вландерен-Балоас
 6. BEL ВБ-Веранкласик-Аква Протект
 7. BEL Ванти-Груп Гобер

Поредок[уреди | уреди извор]

Завршен пласман[уреди | уреди извор]

[4]

Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. ESP Алехандро Валверде Мовистар5ч 15' 37
2. IRL Даниел Мартин Квик-Степ Флорс+ 1
3. BEL Дилан Тенс БМЦ Рејсинг Тим+ 1
4. COL Серхио Енао Тим Скај+ 1
5. SUI Михаел Албасини Орика-Скот+ 1
6. FRA Варан Баргиј Санвеб+ 1
7. POL Михал Квјатковски Тим Скај+ 1
8. FRA Руди Молар ФДЖ+ 1
9. FRA Давид Годи ФДЖ+ 1
10. ITA Диего Улиси ОАЕ Емирати+ 1
Извор: ProCyclingStats


Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „UCI expands WorldTour to 37 events“. Cycling News. Посетено на 2 октомври 2016.
 2. „The UCI reveals expanded UCI WorldTour calendar for 2017“. UCI. Посетено на 2 октомври 2016.
 3. „UCI Cycling Regulations: Part 2: Road Races page 110 article 2.15.127“ (PDF). uci.ch. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот (PDF) на 2 јули 2015. Посетено на 20 август 2015.
 4. „Флеш Валон 2017“. ProCycling.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]