Гент-Вевелгем 2017

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Гент-Вевелгем 2017 Cycling (road) pictogram.svg
Детали за трката
Издание79. Гент-Вевелгем
НатпреварувањеСветска турнеја UCI 2017 1.UWT
Датум26 март 2017
Растојание249,2 км
ДржаваBEL Белгија
ПоаѓалиштеДејнзе
ОдредиштеВевелгем
Екипи25
Возачи на почеток200
Возачи на крај115
Просечна брзина44,06 км/ч
Добитници на наградите
ПобедникBEL Грег ван Авермет (БМЦ Рејсинг Тим) Wikidata-logo S.svg
ВторопласиранBEL Јенс Кекелејре (Орика-Скот) Wikidata-logo S.svg
ТретопласиранSVK Петер Саган (Бора-хансгрое) Wikidata-logo S.svg
Gent-Wevelgem 2018 men.png
◀ 20162018 ▶
Документација Wikidata-logo S.svg

Гент-Вевелгем 2017 (службено: Гент-Вевелгем — Во полињата на Фландрија[1]) — 79. издание на велосипедската еднодневна трка Гент-Вевелгем, која се одржала на 26 март како дванаесетти настан во сезоната на Светската турнеја.[2][3]

По победата на Е3 Харелбеке, два дена претходно, Грег ван Авермет ја продолжил својата добра форма со победа за БМЦ Рејсинг Тим во меѓусебниот спринт со сонародникот Јенс Кекелејре, кој вози за екипата Орика-Скот.[4] Двоецот се одвоил од помала група на возачи на пат кон Вевелгем. Подиумот бил заокружен од светскиот првак Петер Саган (Бора-Хансгрое),[5] откако главната група ја достигнала помалата група кон крајот на трката.

Рута[уреди | уреди извор]

Трката започнала во Дејнзе во Источна Фландрија,[6] 20 километри од Гент. Рутата веднаш ги носела во Западна Фландрија и по околу 90 километри рамен терен биле близу брегот кај Верне. Потоа, повторно вртеле кон внатрешноста, продолжувајќи кон француската граница и на половина пат поминале низ Франција, со првото од десетте искачувања на трката. Потоа следел Кокерелберг, Верт Мон и двете искачувања на Мон Ноар, преку Кот ди Равел Пит и Кот де ла Бланшисер. Потоа, возачите се вратиле во Белгија и се искачиле на Банеберг, Кемелберг и Монтеберг.

Следел порамен дел со круг околу Мезен, Плугстерт и Ниускерке. Во рамки на овој круг била новината за трката во 2017 година. На 24 ноември 2016 година било објавено дека Гент-Вевелгем 2017 ќе даде почест на жртвите во Првата светска војна од Фландрија и во чест на Божиќното примирје, вклучувајќи три неасфалтирани делови кај Споменикот на исчезнатите во Плугстерт.[7] Последните две искачувања биле повторување на комбинацијата Банеберг-Кемелберг; на врвот на последното искачување останувале уште 34 километри до целта во Вевелгем.

Категоризирани искачувања и калдрми[уреди | уреди извор]

Искачувања и сектори со калдрма на Гент-Вевелгем 2017
Бр. Име Растојание од Должина
(метри)
Наклон (%)
Почеток
(км)
Цел
(км)
(прос.) (макс.)
1 Мон де Катс 135,6 113,6 500 9% 14%
2 Кокерелберг 139,1 110,1 1200 6,2% 12%
3 Верт Мон 141,4 107,8 2300 3,6% 8%
4 Мон Ноар
Кот ди Равел Пит
143,7 105,5 2370 4,4% 13,9%
5 Мон Ноар
Кот де ла Бланшисер
148,9 100,3 2370 4,1% 13,9%
6 Банеберг 166,5 82,7 270 9% 13%
7 Кемелберг
Белведер
174,5 74,7 3000 4% 22%
8 Монтеберг 178,5 70,7 1000 7,3% 10%
Плугстретс 189,7 59,5 4700
9 Банеберг 210,3 38,9 270 9% 13%
10 Кемелберг
Ossuaire
214,9 34,3 502 11,6% 22%

Екипи[уреди | уреди извор]

Бидејќи Гент-Вевелгем е настан од Светската турнеја, сите осумнаесет UCI World Tour екипи биле автоматски поканети и се обврзани да учествуваат на трката.[8] Седум професионални континентални екипи биле дополнително поканети, заокружувајќи ја главната група од 25 екипи.[9] Бројот 192 не бил искористен во знак на почит за Антоан Демоатје, кој го носел бројот за Ванти-Груп Гобер пред неговата смрт на Гент-Вевелгем 2016.[10]

Екипи од Светската турнеја UCI (18)
 1. GER Бора-хансгрое
 2. BEL Квик-Степ Флорс
 3. BEL Лото-Судал
 4. USA БМЦ Рејсинг Тим
 5. FRA AG2R La Mondiale
 6. KAZ Астана
 7. BRN Бахреин-Мерида
 8. USA Cannondale-Drapac
 9. FRA ФДЖ
 10. ESP Мовистар
 11. AUS Орика-Скот
 12. RSA Дименжн Дата
 13. SUI Катјуша-Алпесин
 14. NED Лото НЛ-Џамбо
 15. GBR Тим Скај
 16. GER Sunweb
 17. USA Трек-Сегафредо
 18. UAE ОАЕ Емирати
Професионални континентални екипи (7)
 1. BEL Спорт Вландерен-Балоас
 2. BEL Ванти-Груп Гобер
 3. BEL Верандас Вилемс-Крелан
 4. FRA Кофидис
 5. BEL ВБ-Веранкласик-Аква Протект
 6. ISR Израелска велосипедска академија
 7. NED Ромпот-Недерландсе Лотереј
Wikidata-logo S.svg

Поредок[уреди | уреди извор]

Завршен пласман[уреди | уреди извор]

[11]

Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. BEL Грег ван Авермет БМЦ Рејсинг Тим5ч 39' 05
2. BEL Јенс Кекелејре Орика-Скот+ 0
3. SVK Петер Саган Бора-хансгрое+ 6
4. NED Ники Терпстра Квик-Степ Флорс+ 6
5. GER Џон Дегенколб Трек-Сегафредо+ 6
6. BEL Том Бонен Квик-Степ Флорс+ 6
7. BEL Јенс Дебишер Лото-Судал+ 6
8. AUS Мајкл Метјус Sunweb+ 6
9. COL Фернандо Гавирија Квик-Степ Флорс+ 6
10. ITA Саша Модоло ОАЕ Емирати+ 6
Извор: ProCyclingStats


Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Во полињата на Фландрија“. gent-wevegem.be. Flanders Classics. конс. 7 декември 2015. 
 2. „UCI expands WorldTour to 37 events“. Cycling News. конс. 2 октомври 2016. 
 3. „The UCI reveals expanded UCI WorldTour calendar for 2017“. UCI. конс. 2 октомври 2016. 
 4. Van Avermaet wins Gent-Wevelgem“, „VeloNews“, Competitor Group, Inc., 26 март 2017 (посет. 26 март 2017 г).
 5. Greg Van Avermaet wins Gent-Wevelgem“, „Cyclingnews.com“, Immediate Media Company, 26 март 2017 (посет. 26 март 2017 г).
 6. Флечер, Патрик. „Gent-Wevelgem 2017 race preview“, „Cyclingnews.com“, Immediate Media Company, 25 март 2017 (посет. 25 март 2017 г).
 7. Gent-Wevelgem pays tribute to First World War with 2017 route“, „Cyclingnews.com“, Immediate Media Company, 24 ноември 2016 (посет. 25 март 2017 г).
 8. „UCI Cycling Regulations: Part 2: Road Races page 110 article 2.15.127“ (PDF). uci.ch. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот (PDF) на 2 јули 2015. конс. 20 август 2015. 
 9. „Deelnemerslijst - Liste des Partants“ (Portable Document Format). Гент-Вевелгем. Фландриски класици. 25 март 2017. конс. 25 март 2017. 
 10. Gent-Wevelgem skips race number 192 in honour of Demoitie“, „Cyclingnews.com“, Immediate Media Company, 9 март 2017 (посет. 25 март 2017 г).
 11. „Гент-Вевелгем 2017“. ProCycling. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]