Гент-Вевелгем 2015

Од Википедија — слободната енциклопедија
Гент-Вевелгем 2015
Светска турнеја на UCI 2015, трка 7 од 28
Детали за трката
Date 29 март 2015
Растојание 239,1 км
Време 6ч 20' 55" (37,8 км/ч)
Добитници на наградите
Победник  Лука Паолини (ИТА) (Катјуша)
Втор  Ники Терпстра (ХОЛ) (Етикс-Квик Степ)
Трет  Герајнт Томас (ВБР) (Тим Скај)
2014
2016

Гент-Вевелгем 2015 — 77. издание на велосипедската еднодневната трка Гент-Вевелгем. Се одржала на 29 март и била седма трка во сезоната на Светската турнеја.[1][2] Бранителот на титулата е Џон Дегенколб (Џајант-Алпецин), кој победил во 2014 година во масовен спринт.[3] Трката е дел од пролетните класици и е позната како „спринтерски класик“, бидејќи нејзината рута е помалку предизвикувачка отколку повеќето класици.[4] Трката се одржала во лоши временски услови со многу силен ветер и дожд, поради што само 39 возачи ја завршиле трката. Трката ја освоил Лука Паолини пред Ники Терпстра и Герајнт Томас.

Екипи[уреди | уреди извор]

Бидејќи Гент-Вевелгем е дел од Светската турнеја, сите 17 UCI World Tour екипе биле автоматски поканети и се обврзани да испратат екипа. На осум професионални континентални екипи им биле доделени специјални покани.[5]

Екипи во Светската турнеја биле:

Екипи кои добиле специјални покани биле:

Резултати[уреди | уреди извор]

Велосипедист Екипа Време
1  Лука Паолини (ИТА) Катјуша 6ч 20' 55"
2  Ники Терпстра (ХОЛ) Етикс-Квик Степ + 11"
3  Герајнт Томас (ВБР) Тим Скај + 11"
4  Стејн Ванденберг (БЕЛ) Етикс-Квик Степ + 18"
5  Јенс Дебишер (БЕЛ) Лото-Судал + 26"
6  Сеп Ванмарке (БЕЛ) Лото НЛ-Џамбо + 40"
7  Јирген Рулантс (БЕЛ) Лото-Судал + 1' 52"
8  Даниел Ос (ИТА) Ванти-Груп Гобер + 4' 15"
9  Александер Кристоф (НОР) Катјуша + 5' 12"
10  Петер Саган (СВК) Тинкоф-Саксо + 5' 12"

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „UCI го потврди календарот на Светската турнеја 2015“. Cycling News. Посетено на 4 јануари 2015.
  2. „Календар на UCI 2015“. UCI. Посетено на 4 јануари 2015.
  3. Декалуве, Брехт (31 март 2015). „Дегенколб победи на Гент-Вевелгем“. Cyclingnews.com. Архивирано од изворникот на 2015-03-05. Посетено на 28 март 2015.
  4. Хенрис, Колин (27 март 2015). „Преглед на Гент-Вевелгем 2015: шест брзи луѓе кои можат да го освоијат „спринтерскиот класик". RoadCyclingUK. Архивирано од изворникот на 2015-03-28. Посетено на 28 март 2015.
  5. Доерти, Џозеф (6 февруари 2015). „Објавени специјалните покани за Гент-Вевелгем“. Cyclingquotes.com. Посетено на 28 март 2015.